Určite si už aj ty zachytil zaujímavosť, že počas spánku zjeme približne osem pavúkov za rok. Táto informácia poriadne vystrašila nielen ľudí s arachnofóbiou. Avšak, je to naozaj pravda?
Počas spánku jeme pavúky
Samozrejme, že si nemôžeme byť istí tým, čo robíme počas spánku. Mnohí ani netušia, že rozprávajú alebo bývajú námesační. Ako by sme mohli vedieť, či sme zjedli nejaké pavúky alebo nie? Po tom, ako začali užívatelia Twitteru okolo tejto informácie znova šalieť, ukázalo sa, že táto informácia je mýtus.
Vedci hovoria o poriadne nafúknutej informácii, ktorá nedáva zmysel. Pavúky totiž venujú najväčšiu pozornosť svojim pavučinám a zháňaniu potravy a nie práve lezeniu do ľudských postelí. Vnímajú nás podobne ako nejaký veľký kameň a nie ako ľudí. Sme pre nich takí veľkí, že nás vnímajú ako súčasť izby.
https://giphy.com/gifs/spiders-ATznPKuBogwDK
Sme pre pavúky rovnako desiví, ako ony pre nás
Okrem toho, pre pavúky sú spiaci ľudia celkom desivé stvorenia. Keď spíme, tak, samozrejme, dýchame, bije nám srdce a niekto ešte aj chrápe. Všetky tieto činnosti vytvárajú vibrácie, ktoré pavúky varujú pred nebezpečenstvom. Práve vibrácie majú pavúky za jeden z ukazovateľov, ktorý im pomáha vnímať svoje okolie.
Z hľadiska ľudskej biológie, človek, ktorý spí s otvorenými ústami, pravdepodobne aj chrápe, alebo nahlas dýcha, čo spôsobuje vysoké vibrácie, odstrašujúce pre pavúky. Vedci tvrdia, že ak niekto počas spánku prehltol pavúka, tak to bola len veľmi veľká náhoda. Pre pavúky sme totiž nezaujímaví.
Ak aj niekto tvrdí, že sa tak stalo, nemá to ako dokázať. Väčšinou je to len náš nepríjemný pocit, podmienený podobnými mýtusmi. Takže, odteraz sa už nemusíš báť, že budeš počas spánku jesť neželaných kamarátov.
Zdroj: scientific american
Titulná fotka: Ivan Obolensky, Pexels