Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Určite si už aj ty zachytil zaujímavosť, že počas spánku zjeme približne osem pavúkov za rok. Táto informácia poriadne vystrašila nielen ľudí s arachnofóbiou. Avšak, je to naozaj pravda?

Spiders GIF - Find & Share on GIPHY

Počas spánku jeme pavúky

Samozrejme, že si nemôžeme byť istí tým, čo robíme počas spánku. Mnohí ani netušia, že rozprávajú alebo bývajú námesační. Ako by sme mohli vedieť, či sme zjedli nejaké pavúky alebo nie? Po tom, ako začali užívatelia Twitteru okolo tejto informácie znova šalieť, ukázalo sa, že táto informácia je mýtus.

Vedci hovoria o poriadne nafúknutej informácii, ktorá nedáva zmysel. Pavúky totiž venujú najväčšiu pozornosť svojim pavučinám a zháňaniu potravy a nie práve lezeniu do ľudských postelí. Vnímajú nás podobne ako nejaký veľký kameň a nie ako ľudí. Sme pre nich takí veľkí, že nás vnímajú ako súčasť izby.

https://giphy.com/gifs/spiders-ATznPKuBogwDK

Sme pre pavúky rovnako desiví, ako ony pre nás

Okrem toho, pre pavúky sú spiaci ľudia celkom desivé stvorenia. Keď spíme, tak, samozrejme, dýchame, bije nám srdce a niekto ešte aj chrápe. Všetky tieto činnosti vytvárajú vibrácie, ktoré pavúky varujú pred nebezpečenstvom. Práve vibrácie majú pavúky za jeden z ukazovateľov, ktorý im pomáha vnímať svoje okolie.

Z hľadiska ľudskej biológie, človek, ktorý spí s otvorenými ústami, pravdepodobne aj chrápe, alebo nahlas dýcha, čo spôsobuje vysoké vibrácie, odstrašujúce pre pavúky. Vedci tvrdia, že ak niekto počas spánku prehltol pavúka, tak to bola len veľmi veľká náhoda. Pre pavúky sme totiž nezaujímaví.

Celeste Makow, Unsplash

Ak aj niekto tvrdí, že sa tak stalo, nemá to ako dokázať. Väčšinou je to len náš nepríjemný pocit, podmienený podobnými mýtusmi. Takže, odteraz sa už nemusíš báť, že budeš počas spánku jesť neželaných kamarátov. 

Zdroj: scientific american 
Titulná fotka: Ivan Obolensky, Pexels


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť