Uvažoval si už o tom, že dáš výpoveď v práci, predáš všetok svoj majetok a presťahuješ sa do inej krajiny? Cítiš sa vo svojom živote nespokojný a máš pocit, že si uviazol a nevieš, ako nájdeš cestu von? Ak áno, možno to, čím si prechádzaš, je kríza mladého veku, píše magazín Forbes.
Pojem nie je nový, mladí ľudia prechádzajú krízou v rôznej miere už niekoľko desaťročí. Aj keď určite existujú rôzne definície „krízy mladého veku“, definícia z Wikipédie znie: „Kríza zahŕňajúca obavy o smerovanie a kvalitu vlastného života, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v období od dvadsiatich rokov do tridsiatky.“
Je však ťažké ju jasne definovať, pretože u každého človeka je iná. Môže sa vyskytnúť v rôznom veku. Neexistujú žiadne univerzálne „príznaky“ tejto krízy.
Kríza môže byť dobrá vec
Predstava krízy môže pôsobiť desivo. Ak si však včas uvedomíš, čo sa deje, a budeš to riešiť, budeš sa cítiť šťastnejší a viac sám sebou. Navyše, predídeš tomu, aby si si o dvadsať rokov neskôr prechádzal krízou stredného veku.
Aj keď to môže znie zvláštne, kríza je dobrá vec. Je to príležitosť zamyslieť sa nad rozhodnutiami, ktoré si v živote urobil. Preskúmať, či sú tie isté rozhodnutia v súlade s osobou, ktorou si dnes. Detí sa pýtame: „Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ Je na ne vyvíjaný obrovský tlak, aby odpovedali. Vysoké školy očakávajú, že si v prvom ročníku, keď má väčšina mladých ľudí okolo 20 rokov, zvolí, čo chce robiť po zvyšok života.
Spoločnosť to očakáva tiež. Ešte skôr, než si mal možnosť spoznať sám seba natoľko, aby si vedel, čo chceš v živote robiť. Až v procese prijímania vlastných rozhodnutí, práce v rôznych zamestnaniach, nadväzovania rôznych vzťahov, sťahovania i cestovania skutočne zistíš, aký si človek.
Keď pochopíš, kto si a ako chceš žiť svoj život, až potom môžeš začať rozhodovať o tom, čo chceš robiť. Bohužiaľ, naša spoločnosť to má naopak. Preto sa toľko mladých ľudí cíti stratených a nevie, ako si vytvoriť život, ktorý chcú žiť.
Ako vyriešiť krízu?
Zvyčajne, keď si niekto uvedomí, že prechádza krízou, chce začať „riešiť“ problém odchodom z práce, ukončením vzťahu či presťahovaním sa. Toto však nie je čas na drastické zmeny. Je to, naopak, čas na spomalenie a stlačenie tlačidla pauza, aby si sa mohol zamyslieť a lepšie pochopiť, ako si sa sem dostal.
- Spoznávaj sa a uč sa o sebe rôzne veci.
- Prijmi svoju minulosť a rozober si ju.
- Pochop svoje ja teraz, v danej situácii.
- Nesúď samého seba.
- Uži si proces opätovného spoznávania sa.
Ako dlho mi bude trvať prejsť krízou?
Na túto otázku neexistuje konkrétna odpoveď. Je dôležité si uvedomiť, že prekonanie krízy nie sú preteky, ale proces. Keď si nespokojný so svojím životom a nevieš, čo ťa robí šťastným, je to nepríjemné. Toto nepohodlie ťa prinúti myslieť si, že musíš čo najskôr všetko vyriešiť. Nerob však žiadne rozhodnutia len preto, aby si sa v tej chvíli cítil lepšie.
Namiesto toho, aby si sa sústredil na otázku „Kedy sa to už skončí?“, sústreď sa na svoj osobný rast. Každé tri mesiace si vyhraď čas na to, aby si sa zamyslel nad tým, čo si sa o sebe naučil. Čo sa ti páči a čo nie, aké zmeny si urobil a ako sa každý deň cítiš. Pomôže ti to sústrediť sa na tvoj konečný cieľ, ktorým je cítiť sa lepšie a mať pocit, že ideš správnym smerom. Skôr než sa nazdáš, zdvihneš hlavu a všimneš si, že sa celý tvoj život zmenil.