Hovorí sa, že na svete existuje len jedna istota – smrť. Nebudeme si klamať, s veľmi veľkou istotou môžeme povedať aj to, že ktokoľvek, koho stretneme na ulici, bude mať pri sebe mobil. Toto „malé“ zariadenie sa pre mnohých z nás (bohužiaľ) stalo takou automatickou súčasťou života, že už ani na záchod nedokážeme ísť bez mobilu v ruke.
Posielanie vtipných videí a obrázkov začalo byť spôsobom, akým našim blízkym a kamarátom ukazujeme, že na nich myslíme. Kedykoľvek máme dlhú chvíľu, jednoducho vezmeme do ruky mobil a scrollujeme a scrollujeme a scrollujeme… a práve to „kedykoľvek“ vie byť poriadnym problémom. Zamyslel si sa niekedy nad tým, koľko baktérií sa nachádza na tvojom mobile, keďže ho máš v rukách prakticky stále?
Keď prídeš domov, prvé čo urobíš, je, že si ideš umyť ruky. Veď ich máš určite špinavé a nechceš si doma roznášať baktérie zvonku. A čo taký mobil? Počas dňa si ho chytil do ruky aspoň 1000x a určite si si pred tým neumyl ani nevydezinfikoval ruky. Iba pre porovnanie – kde je podľa teba viac baktérií, na mobile alebo v záchode?
Kde je viac baktérií?
Pravdepodobne by si automaticky odpovedal, že je to určite toaleta. Tá predsa musí byť špinavšia ako mobil. No, mýliš sa. Najnovšia štúdia venovaná tejto oblasti zistila, že naše mobilné telefóny sú oveľa špinavšie a pokryté väčším množstvom baktérií ako doska na záchode.
Štúdia výskumníkov z University of Arizona dospela k záveru, že na povrchu mobilných telefónov sa nachádza až 10-krát viac baktérií ako na záchodových doskách. Ak si zostal z tejto informácie v šoku a pýtaš sa, ako je to možné, tak čítaj ďalej.
Neuvážený zvyk
Platforma Dscout odhaduje, že človek sa dotkne obrazovky svojho telefónu v priemere 2 617x denne. Ak ide o intenzívneho používateľa, číslo sa môže zdvojnásobiť. Asi ťa neprekvapí, že v rámci výskumu uskutočneného spoločnosťou BankyMyCell v roku 2018 až 75 % ľudí uviedlo, že používa svoj mobil aj počas sedenia na záchode.
Pri používaní toalety sa v jej okolí a vnútri nachádza obrovské množstvo voľným okom neviditeľných baktérií, ktoré sa dotykom dostávajú na ruky. Preto sa ako jeden z prvých zvykov malé deti učia umývať si po použití toalety ruky.
Ak však je mobil prvé, čo chytíme po vykonaní potreby, resp. ho máme v rukách aj počas, všetky baktérie v okolí záchoda sa bez problémov dostanú na jeho povrch. Aby sme boli konkrétnejší, vedci z London School of Hygiene & Tropical Medicine a Queen Mary University of London predstavili v roku 2011 štúdiu, v ktorej uviedli, že 16 % telefónov obsahuje na svojom povrchu baktériu Escherichia coli (e.coli).
Kako na telefóne
E. coli je baktéria, ktorá je jednou z najčastejších príčiny otravy jedlom. Vyskytuje sa vo výkaloch, takže áno, v podstate máme na telefóne hovienka. Okrem e.coli sa na tvojom telefóne veľmi pravdepodobne nachádza aj stafylokok. Ide o baktériu spôsobujúcu kožné infekcie.
Okrem týchto dvoch by si na svojom mobile našiel napríklad aj aktinobaktérie, ktoré môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy (záškrt, tuberkulózu a i.). Citrobacter je skupina aeróbnych gramnegatívnych bacilov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v potravinách, pôde, vode alebo črevnom trakte ľudí alebo zvierat. Spôsobuje infekcie močových ciest, meningitídu alebo sepsu.
Relatívny častým obyvateľom povrchu tvojho telefónu je rod baktérií enterococcus. Ten môže spôsobiť rôzne infekcie ako meningitídu, infekcie kožných rád, endokarditída alebo močové infekcie.
Čistíš svoj telefón často?
Len tak zo zaujímavosti – kedy si si naposledy poriadne vyčistil povrch svojho telefónu? Najefektívnejším riešením problému s baktériami je pravidelné čistenie telefónu. Veľmi vhodné sú na to vlhčené obrúsky, ktoré obsahujú 70 % izopropylalkoholu, čistiaci prostriedok v spreji, ktorý obsahuje aspoň 70% alkoholu, alebo handrička z mikrovlákna.
Pomôcť by mohlo aj to, že so sebou prestaneme mobil nosiť do kúpeľne, na záchod a nebudeme ho používať ani pri jedle. Tieto preventívne opatrenia nepochybne znížia šance, že pri dotknutí sa svojho telefónu naň prenesieš niečo nechutné. A základné pravidlo – umývajme si ruky!