Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

Čo mal znamenať ten koniec? Vysvetlenie 5 filmov, ktoré si možno nepochopil

Závery týchto filmov zamotali hlavy mnohým divákom. Pochopil si ich?

Rád pri filmoch premýšľaš? Potom ti iste nebudú snímky z tohto článku neznáme. Patria totiž k tej sorte diel, ktoré sú pozoruhodné, inteligentné a počítajú s premýšľavými divákmi. Je tiež faktom, že mnohí diváci viacerým z nich neprišli na chuť práve z dôvodu, že ich príbehy nedokázali interpretovať.

V tomto článku sa teda spoločne pozrieme na snímky, resp. ich závery, ktoré divákom zamotali hlavy a ktoré sa pre teba pokúsime v stručnosti vysvetliť. Z logiky veci upozorňujeme, že budú nasledovať spoilery. Poďme na to.

1. matka!

Alegorický horor matka! od Darrena Aronofskyho sa svojho času stretol s veľkou dávkou kontroverzie. Kritici sa rozdelili na dva nezmieriteľné tábory – jeden tvrdil, že Aronofsky natočil majstrovské dielo, druhý film odmietal ako priehľadnú a ťažkopádnu metaforu. Nech je, ako chce, ide o veľmi zaujímavý zážitok a film sa rozhodne oplatí vidieť.

Mnoho divákov však po jeho skončení ostalo zmätených nad tým, čo vlastne videli a ako majú snímku chápať. Pravdou ale je, že pokiaľ sa trochu orientuješ v biblických motívoch, tak je chápanie filmu matka! celkom bezproblémové. Javier Bardem vo filme predstavuje Boha, dom planétu Zem a Jennifer Lawrence prírodu.

Vo filme môžeme vidieť viacero variácií na biblické príbehy. Je to napríklad príbeh Adama a Evy (tých predstavujú postavy Eda Harrisa a Michelle Pfeiffer), Kaina a Ábela (Domhnall Gleeson a Brendan Gleeson), vyhnanie z Raja a čiastočne aj príbeh Ježiša Krista (narodenie dieťaťa, ktoré je oslavované ako Mesiáš a následne ho zabijú).

Aronofsky zároveň predviedol, ako sa ľudia správajú k Zemi a prírode – ako ju devastujú a ničia.

Toto náboženské čítanie celého príbehu potvrdzujú napríklad aj záverečné titulky, kde je Bardemova postava označená ako „Him“ (On) s veľkým začiatočným písmenom (všetky ostatné postavy sú uvedené malými písmenami).

2. Mulholland Drive

Filmy Davida Lyncha vynikajú mysteriózne temnou atmosférou, surreálnymi motívmi a často nejasným riešením. Nie je úplne jednoduché do nich preniknúť, hoci ide o fascinujúce diela. Medzi Lynchove najznámejšie a najoceňovanejšie celovečeráky patrí kultová dráma Mulholland Drive.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje