Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

V slovenských kinách v týchto dňoch štartuje kvalitne vyzerajúca adaptácia kultového románu Volanie divočiny od Jacka Londona. O réžiu sa postaral Chris Sanders a hlavnú rolu zveril Harrisonovi Fordovi.

Čo potrebuješ vedieť pred návštevou kina? Všetky podstatné informácie sme pre teba zhrnuli práve do tohto článku.

1. Ide už o siedmu celovečernú adaptáciu slávneho románu

Román Jacka Londona sa stal už krátko po vydaní (1903) veľmi úspešným medzi čitateľmi a vôbec prvá adaptácia vznikla o 20 rokov neskôr, teda v roku 1923. Nemý film režíroval Fred Jackman. Následne sa diváci dočkali ďalšej verzie v roku 1935 pod taktovkou Williama A. Wellmana, potom natočil novú adaptáciu Ken Annakin v roku 1972.

Nasledoval pokus japonských tvorcov v podobe anime Call of the Wild: Howl Buck v roku 1981 a napokon televízna snímka The Call of the Wild: Dog of the Yukon z roku 1997 od režiséra Petra Svateka. Práve tá bola zo všetkých adaptácií hodnotená najlepšie.

Volanie divočiny sa v roku 2009 dočkalo aj modernej adaptácie, tá však veľmi rýchlo upadla do zabudnutia. V roku 2000 bol podľa Londonovej knihy natočený aj seriál.

CinemArt SK

2. Režíruje cenený autor animovaných filmov

Réžie najnovšej verzie sa chopil Chris Sanders, schopný tvorca animovaných filmoch. Ten sa v minulosti režijne podieľal na takých hitovkách ako Lilo a Stitch, Ako vycvičiť draka či Krúdovci. Za tieto snímky si aj odniesol tri nominácie na Oscara v kategórii najlepší animovaný film.

Volanie divočiny je tak jeho hraným debutom. O scenár k filmu sa postaral Michael Green, ktorý napísal napríklad Blade Runnera 2049, Vraždu v Orient exprese či komiksovku Logan: Wolverine. Za posledne menovaný film si odniesol aj nomináciu na Oscara v kategórii najlepší adaptovaný scenár.

CinemArt SK

3. Pes Buck bude kompletne CGI

Písali sme síce, že pre režiséra Sandersa ide o jeho hraný debut, ale platí to len čiastočne. Totiž, pes Buck, o ktorom celý príbeh filmu vlastne je, bude totiž kompletne CGI. Tento krok sa stretol s mierne rôznorodými reakciami.

Niektorí fanúšikovia fakt, že je psík vytvorený počítačom, nepovažovali za dôležitý, iným to trochu vadilo. Tvorcovia sa podľa vlastných slov chceli vyhnúť problémom s aktivistami za práva zvierat a nechceli tiež náročnému nakrúcaniu vystavovať skutočného psa.

„Predlohou“ pre Buckyho bol ale skutočný pes menom Buckley, ktorého si adoptovala Jessica Steele-Sanders, manželka Chrisa Sandersa. Ide o rovnakú rasu, aká vystupovala v Londonovej knihe, teda mix svätobernardského psa a škótskeho ovčiaka.

CinemArt SK

4. Čaká na nás kvalitné herecké obsadenie

Hlavnú (ľudskú) rolu si vo filme zahral Harrison Ford. Stvárnil samotárskeho dobrodruha Johna Thorntona, ku ktorému sa pes Bucky po strastiplnej púti dostane a ktorý sa ho ujme. Okrem neho však uvidíme aj takých skvelých hercov ako Karen Gillan, Dan Stevens, Omar Sy, Colin Woodell, Terry Notary či Bradley Whitford.

5. Snímka si od kritikov odniesla prevažne pozitívne reakcie

Volanie divočiny si od kritikov zatiaľ odnáša vcelku pozitívne reakcie. Recenzenti oceňujú vernosť predlohe, zachovanie jej atmosféry a výborných hercov. Trochu kritiky sa zosypalo na vyššie popísané rozhodnutie vytvoriť psa Buckyho v počítači. Podľa kritikov je to v prípade filmu ako Volanie divočiny vlastne celkom zbytočné.

Celkovo sa ale dá povedať, že ľudia, ktorí sú fanúšikovia románu, prípadne čakajú kvalitné a emotívne silné dobrodružstvo, by rozhodne nemali byť sklamaní. O tom svedčí aj hodnotenie divákov na Rotten Tomatoes, ktoré štartuje na výborných 90 %.

Volanie divočiny je v kinách od 27. februára 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť