Vianoce už klopú na dvere a pre mnohých to znamená jediné – množstvo dobrého jedla, koláčov, sladkostí a slaností, ktoré si bežne počas roka doma nerobievame. A jednou z takýchto výnimočností typických pre sviatky, akými sú aj Vianoce, je zemiakový šalát.
My v EMEFKA vieme, čo je to láska k zemiakovému šalátu. Aj keď niektorí členovia našej redakcie si vedia v pohode svoj život predstaviť bez tejto zemiakovej masy, väčšina z nás patrí k slovenskej väčšine vyznávačov tejto pochúťky.
Ako sa ale hovorí, sto ľudí, sto chutí, a tak sme v jednej z debát narazili na zaujímavú tému, ktorou bolo zloženie zemiakového šalátu. Zhodli sme sa, že zemiaky tam teda musia byť. Potom nejaká majonéza či tatarka, pri fit verzii smotana či tvaroh, a pri ďalších ingredienciách sme museli hľadať konsenzus. A že to bolo niekedy náročné, to si buďte istí.
História zemiakového šalátu
Jedna z teórií ide naozaj ďaleko a logickou dedukciou prichádza k záveru, že za zemiakový šalát môžeme vďačiť Krištofovi Kolumbovi. Je totiž všeobecne známe, že práve vďaka nemu sa v 15. storočí do Európy dostali zemiaky.
Ale to je teória trošku pritiahnutá za vlasy. Niektoré zdroje uvádzajú, že pôvod zemiakového šalátu siaha do cárskeho Ruska. V 19. storočí tu existovala moskovská reštaurácia Hermitage pod vedením belgického šéfkuchára Luciena Oliviera. Ten svojich zámožných hostí kŕmil rôznymi jedlami a medzi nimi bol aj pokrm nápadne sa podobajúci na náš dnešný zemiakový šalát. Obsahoval varené zemiaky, vajcia, majonézu, kyslé uhorky a mrkvu.
Ruský šalát
To, že by naozaj mohlo ísť pôvodom o ruské dedičstvo, vysvetľuje jeden z komentujúcich na fóre venujúcom sa pôvodu zemiakového šalátu. Opisuje, že stopou môže byť práve kyslá uhorka, typická pre ruskú kuchyňu. Napríklad v Indii sa dá nájsť pokrm podobný zemiakovému šalátu obsahujúci aj rybie mäso s prívlastkom ruský šalát.
Do Európy sa ruský šalát dostáva začiatkom 20. storočia. V slávnych historických kuchárkach Rettigovej a Sandtnerovej sa síce nenachádza, ale podľa internetových diskusií na fórach ho možno nájsť v meninovej kuchárskej knihe z roku 1946. Ako sa zemiakový šalát dostal do našich končín, je nejasné, no predpokladá sa (ak považujeme za pravdivý jeho pôvod v Rusku), že sem prišiel buď spolu s emigrantmi z tejto krajiny v čase prvej republiky, alebo s Červenou armádou na konci druhej svetovej vojny.
Zemiakový šalát dnes
Každá rodina robí zemiakový šalát trošku inak. Základ tvoria zemiaky, zelenina a majonéza, no ani to, aký druh zeleniny a ako spracovaná tá zelenina je, nie je vždy jednoznačné. Oslovili sme niekoľko popredných slovenských kuchárov, populárnych milovníkov jedla a food influencerov, aby nám dali odpoveď na dve základné otázky.
- Čo patrí do zemiakového šalátu?
- Čo by sa do zemiakového šalátu nemalo určite dávať?
Takto to dopadlo.
Jablko či orechy, hlavne ale bez cibule (Surová dcérka)
Čo patrí do zemiakového šalátu?
U mňa doma do zemiakového šalátu patria hlavne dobré kyslé uhorky. Tých musí byť najviac. Potom varená mrkva, nejaký hrášok, vegan majonéza, nálev z cibule, ocot, korenie… Robím ho tak ako moja mama, ale s tou zmenou, že používam len nálev z varenej cibule a žiadnu cibuľu, lebo nezvládam, ak mi chrúme pod zubami.
Čo by sa do zemiakového šalátu nemalo určite dávať?
Takže za mňa do šalátu nepatrí chrumkavá cibuľa. Inak som tolerantný človek a skúšala som šalát aj s cviklou, jabĺčkami, vlašskými orechmi a bolo to super! Ak si niekto chce pridať varené vajíčko, šunku či kukuricu, viem s tým žiť. V našej vegan domácnosti by to neprešlo.
Tradičnosť nadovšetko (Martin Novák)
Čo patrí do zemiakového šalátu?
Tak čo patrí… zemiaky, majonéza, ster. uhorky + trocha nálevu, cibuľa, mrkva, hrášok, soľ, korenie.
Čo by sa do zemiakového šalátu nemalo určite dávať?
Asi všetko ďalšie, čo si ľudia dávajú. Ja osobne dávam len to, čo som napísal. Ale ako sa povie, keď im to tak chutí…
Proti gustu žiaden dišputát (Gabo Kocák)
Tému ste vybrali skutočne kontroverznú. Myslím, že sa v rôznych rodinách používajú rôzne postupy a ingrediencie, pričom to, ako sa šalát pripravuje, závisí aj od zemepisnej šírky – na východe sa robí inak ako na juhu či západnom Slovensku.
Čo patrí do zemiakového šalátu?
Keďže sme na Slovensku, majonéza, či už kupovaná, alebo domácej výroby, podľa môjho názoru určite nesmie chýbať. Je to otázka osobnej preferencie. Aj keď v Rakúsku je ten „šmykľavý“ zemiakový šalát tiež vynikajúca alternatíva a pripravuje sa bez majonézy, ostaneme pri slovenských tradíciách. Sterilizovaná zelenina a vajíčko sú v našich končinách bezpochyby neodmysliteľnými ingredienciami. Osobne však preferujem čerstvú nakrájanú zeleninu uvarenú v ochutenom octovom náleve. Verím, že sme verní tradíciám a babičkovské recepty sú vždy cenné.
Čo by sa do zemiakového šalátu nemalo určite dávať?
No, z môjho pohľadu je to cesnak, zeler a horčica. To je môj osobný názor, ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát.
Povedzte nie vajíčkam v zemiakovom šaláte (Čoje Bratislava)
Čo jednoznačne patrí do zemiakového šalátu?
Zemiaky uvarené v šupke, aby boli sladšie. Cibuľa ako čerstvý a chrumkavý prvok. Ocot ako kyslý prvok. Veľa čierneho korenia pre rozvoňanie a vzrušujúcejšiu chuť a podľa chuti trochu cukru do octu. Toto je zdravý základ. Od tohto sa vieme posunúť k majonéze namiesto octu, ktorá pridá tuky a tým pádom aj viac chuti, lahodnosti a “krémovosti”. A ak nie ste profi šéfkuchár a neviete to urobiť geniálne jednoducho, môžete si pomôcť pre zaujímavejšie chute varenou mrkvou, hráškom či nakrájanými kyslými uhorkami, prípadne inými veľmi podobnými vecami. No a tu by som to uťal.
Čo by sa do zemiakového šalátu nemalo určite dávať?
Vajíčka. Vajíčka sú super, ale zemiakový šalát s vajíčkami je samostatné jedlo „nastojáka“ s dvomi rožkami v lahôdkach po robote. Ešte tak na Veľkú noc je to ako-tak okej, ale na Vianoce sa mi to nezdá dôstojné. A, samozrejme, akékoľvek iné blbosti, od jabĺk cez falošné krabie prsty až po avokádo. Z toho si radšej urobte samostatný šalátik bokom.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane