Zdroj: ©Shutterstock

Čo psom pomáha, mačky len stresuje. Slovenský veterinár radí, ako počas leta správne ochladiť zvieratká

Od klimatizácie cez chladiace podložky až po zastrihávanie srsti. Čo je v poriadku a čo zvieratkám, naopak, viac uškodí?

Všetci vieme, ako sa počas leta starať o seba samých. Dodržiavať pitný režim, používať krémy s ochranným faktorom a nepchať sa langošmi zo stánku, pred ktorým ako pred jediným nestojí húf spotených ľudí. No čo naši domáci miláčikovia? Aj tí majú počas horúcich mesiacov svoje potreby, ktoré rozhodne netreba podceňovať.

Či už máš doma psíka, alebo mačičku, nepochybujeme o tom, že by si svojmu štvornohému chlpáčovi zniesol aj modré z neba. V lete si však vyžaduje ešte dôkladnejšiu starostlivosť, ako keď ortuť teplomera nelíže štyridsiatku. S otázkou, ako zvieratku zabezpečiť čo najpríjemnejšie leto, sme sa obrátili na odborníka MVDr. Pavla Valaška z veterinárnej nemocnice AniCura VetPoint v Bratislave.

Ako v lete správne ochladiť zvieratká

Mať doma počas teplých letných dní klimatizáciu je ideál nielen pre nás – tešia sa jej aj domáci miláčikovia. Netreba to s ňou preháňať, upozorňuje Valašek, no pokiaľ teplotu nestiahneme pod 24 °C, všetko je v najväčšom poriadku. Ak sa náš byt však razom zmenil na saunu a vonku je to ešte horšie, existujú nejaké bezpečné spôsoby, ako zvieratká ochladiť?

„Najlepšie je situáciám, keď je potrebné ochladzovať, úplne predchádzať,“ vysvetľuje veterinár. To znamená napríklad prispôsobiť režim vychádzok počasiu. Ak už ale ochladzovať treba, tak len postupne. „Psíkov optimálne ochladíme vlažným a dobre vyžmýkaným uterákom, ktorý mu priložíme na trup či telo. Mačky je lepšie premiestniť do tmavej, primerane chladnej miestnosti,“ vysvetľuje.

Slovenský veterinár radí, ako počas leta správne ochladiť zvieratká
MVDr. Pavol Valašek | Instagram

Ďalej dodáva, že spomínaný spôsob s uterákom sa pri mačkách neodporúča. „Stresuje ich to a zhoršuje celú situáciu,“ vraví. Pripomína, že mačky sú pôvodom púštne zvieratá, preto vyššie teploty zvládajú lepšie. My ako majitelia máme menej možností spôsobiť im prehriatie.

Šikovný tip: Ochladiť zvieratká, konkrétne psíky, môžeš aj chladiacou podložkou. Podľa MVDr. Valaška je to vždy 50 na 50, či ju bude psík tolerovať. Ak však áno, bude preňho fajn.

Opaľovanie a pitný režim

Niektoré zvieratká majú vo zvyku „opaľovať sa“. Vyvalia sa na priame slnko a ich majitelia si neodpustia otázku, či by ich náhodou nemali zobrať radšej dnu. Veterinár tvrdí, že takýto pobyt na slnku je v poriadku, no len v prípade, že skutočne ide o voľbu samotného zvieraťa. „Musia mať na výber oboje – tieň aj otvorený priestor. Ak sa rozhodnú opaľovať, tak si pozor treba dávať len u bezsrstých plemien. Tie treba natierať opaľovacím krémom či mliekom,“ hovorí.

Čím je vonku teplejšie, tým väčšmi treba dbať na pitný režim. Psy sú v tomto smere veľmi dobre „naprogramované“, a pokiaľ prístup k vode majú, aj samy sa napijú, koľko potrebujú. „Mačky sú – podobne ako my ľudia – trošku lajdáci,“ tvrdí Valašek. „Najmä u tých, ktoré žijú vnútri, si treba ustrážiť, aby mali dostatok možností napiť sa. Mačky, ktoré sú vonku alebo tzv. pendlujú, tento problém nemajú.“

Slovenský veterinár radí, ako počas leta správne ochladiť zvieratká
Shutterstock

Prechádzky počas horúčav

Piatok, sviatok, krúpy alebo vlny tropických horúčav, pri psíkoch sa prechádzkam skrátka vyhnúť nedá. Zatiaľ čo zobrať ho počas dňa von na vykonanie potreby je úplne normálne, dlhšie prechádzky by sme si mali riadne naplánovať. „Mať psíka je záväzok. Treba si ráno v lete privstať, povenovať sa mu a dopriať mu vychádzku, kým ešte chodníky nie sú také vyhriate,“ hovorí Valašek.

Keď si odmyslíme tzv. topánky pre psy, ktoré väčšina chlpáčov neznáša, existuje len jeden spôsob, ako chrániť psie labky pred horúcimi chodníkmi. „Vyhýbať sa im,“ vraví zverolekár. „Tu treba zapojiť taký ten zdravý sedliacky rozum, prípadne ísť venčiť s bosými nohami. V takom prípade sa veľmi rýchlo zorientujeme…“

So skracovaním srsti opatrne

Pri pohľade na našich huňatých kamošov nám v lete možno napadne, či by im neprospel nový zostrih. Na skracovanie srsti však treba ísť opatrne. „U plemien, ktorým sa štandardne upravuje srsť, je to okej. Avšak plemená, ktoré celoročne nestriháme, napr. nemecký ovčiak či labrador, nesmieme ostrihať ani v lete. Jednoducho nesmieme,“ dôrazne apeluje veterinár.

Slovenský veterinár radí, ako počas leta správne ochladiť zvieratká
Shutterstock

Ich srsť má totiž termoregulačné vlastnosti. „Nám to možno pripadá ako nezmysel, no je to ako s panelákmi po zateplení. Nielenže v nich v zime nie je taká zima, ani v lete v nich nie je také teplo. Na tom istom princípe funguje aj psia srsť. Môžeme ich, samozrejme, pravidelne vyčesávať – hoci je to ako nekonečný príbeh -, ale nesmieme ich strihať,“ zakončuje.

rozhovor so slovenským veterinárom

Mohlo by ťa zaujímať:

Veterinár Pavol Valašek: Na uspávanie sa zvyknúť nedá, musíme byť aj amatérski psychológovia (ROZHOVOR)


Tagy:
Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné