Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
Zdroj: ©Shutterstock

Čo robí Bratislavu Bratislavou? 10 architektonických skvostov, ktoré ti napovedia, že si v hlavnom meste

Ikonické budovy, vďaka ktorým aj bez GPS vieš, že si v Bratislave.

Prechádzať sa hlavným mestom je jedna z najkrajších činností, ktoré môžeš pri jeho návšteve urobiť. Okrem množstva zelených plôch, parkov a oddychových zón, ktoré už rozkvitli jarnými farbami, v Bratislave v priebehu rokov „vykvitlo“ veľa stavieb a budov, ktoré mestu vdýchli charakteristický kolorit.

Nielen architekti a milovníci umenia, ale aj my ostatní, nevzdelaní laici, určite vieme vymenovať niekoľko budov, ktoré nám prídu na um, keď sa povie slovo Bratislava. Či už je to preto, že okolo nich chodíme každý deň, alebo jednoducho preto, že majú za sebou nejaký historický príbeh, určite by Bratislava nebola Bratislavou bez takého Slovenského rozhlasu či komplexu III veže na Bajkalskej ulici.

1. Bratislavský hrad

Keď sa povie Bratislava, prvé, čo sa mnohým vybaví, je Bratislavský hrad. Rozprestiera sa na ploche asi 67 944 m2, pričom nejde iba o samotný hrad, ale patrí sem aj súbor okolitých stavieb. Osídlenie hradného kopca má dlhú históriu, prví obyvatelia tejto strategicky výhodnej lokality sem prišli už cca 2500 rokov pred n.l.

Prvá písomná zmienka o Bratislavskom hrade pochádza z roku 907, vtedy ešte ako Pressalauspurch je zapísaný v Salzburských análoch v súvislosti s veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi. Vďaka bohatej histórii, ktorá sa s Bratislavským hradom viaže, bol v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku č. 1.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, Bratislavský hrad
Shutterstock

Dnes sa jeho priestory využívajú jednak na reprezentačné a štátne účely, ale sídli tu aj Historické múzeum Slovenského národného múzea, kde sa pravidelne konajú výstavy. V okolí hradu, v hradnom areáli, je verejnosti prístupná zelená plocha na oddych a hradby ponúkajú krásny výhľad na Dunaj a Petržalku.

2. Budova NR SR

Do širšieho okolia hradu patrí aj budova Národnej rady Slovenskej republiky. Jej príbeh sa začal písať v júni 1986, projekt vyšiel z rúk Ľudovíta Jendrejáka, Petra Puškára a Jána Šilingera. Zaujímavosťou je, že pôvodne bola budova konštruovaná tak, že v nej mala pôsobiť len jedna politická strana.

Po rôznych udalostiach na slovenskej politickej scéne sa pôvodný projekt musel preorganizovať, výstavba budovy sa na nejaký čas zastavila, no nakoniec zostala verná pôvodnému účelu, na ktorý bola plánovaná.

Prvé zasadnutie Národnej rady SR v týchto priestoroch bolo 25. mája 1994, dovtedy pracovali slovenskí poslanci zo Župného domu, ktorého budova stále stojí. Podľa archívnej správy TASR po zohľadnení stavebných a cenových zmien stála výstavba budovy cca 320 milión vtedajších Kčs.

Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Určite si prečítaj:

Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

3. Slovenský rozhlas

Budova Slovenského rozhlasu je po Bratislavskom hrade pravdepodobne druhou najikonickejšou budovou v hlavnom meste. Stojí na Mýtnej ulici a postavili ju v roku 1983. Za návrhom projektu, ktorý vznikol už v roku 1967, stoja Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling.

Jej základ tvorí oceľová konštrukcia v tvare pyramídy, ktorá je ale obrátená špicom nadol. Celková výška budovy je 84 m, prvé vysielanie z týchto priestorov zaznelo v roku 1984. Budova Slovenského rozhlasu patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Nachádza sa tu, okrem priestorov určených na vysielanie, aj koncertná sieň a jeden z najväčších organov na Slovensku.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, rozhlas
Shutterstock

4. Hotel Kyjev a obchodný dom Prior

Na Kamennom námestí v Bratislave nájdeme hneď niekoľko ikonických stavieb. Tou najvýraznejšou je asi budova bývalého hotela Kyjev, ktorá patrí do komplexu obchodného domu Prior. Obe tieto budovy pochádzajú zo 60. a 70. rokov minulého storočia, hotel Kyjev bol dostavaný v roku 1973.

Budova tohto, kedysi veľmi vyhľadávaného, ubytovacieho zariadenia je vysoká 65 metrov a radí sa tak k najvyšším budovám Starého mesta. Má 19 poschodí a aj keď v súčasnosti sa už na pôvodný účel nevyužíva, pozornosť púta minimálne svojím špecifickým obkladom.

Obchodný dom Prior otvoril svoje brány pre verejnosť 20. novembra 1968. Bol to prvý obchodný dom v Československu, jeho celková predajná plocha sa nedala porovnať so žiadnym iným obchodným domom (12 000 m2). Podľa Wikipedie stála výstavba OD PRIOR 100 miliónov korún.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, hotel Kyjev, obchodný dom, Prior
TASR – Dano Veselský

Ďalšou zaujímavosťou tohto obchodného domu je napríklad to, že sa v ňom nachádzali prvé eskalátory na Slovensku (s kapacitou 600 ľudí za hodinu), na tú dobu prelomové zasúvacie sklenené dvere či zvonkohra od Jaroslava Kočiša.

5. Stará tržnica

Budova Starej tržnice, ktorá sa nachádza neďaleko Kamenného námestia, je v súčasnosti často vyhľadávanou lokalitou, nielen kvôli jej vzhľadu a histórii, ale najmä kvôli trhu a rôznym iným podujatiam, ktoré sa tu konajú. Postavená bola v roku 1910 a za vyše sto rokov svojej existencie slúžila nielen ako trhový priestor, ale napríklad aj ako sklad Slovenskej televízie.

V súčasnosti má správu tejto historickej budovy na starosti OZ Aliancia Stará tržnica, budova je majetkom hlavného mesta. Viac o histórii tržnice a trhovníctva v Bratislave si môžeš prečítať na stránke Bratislavské rožky.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.