Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Čo robí Bratislavu Bratislavou? 10 architektonických skvostov, ktoré ti napovedia, že si v hlavnom meste

Ikonické budovy, vďaka ktorým aj bez GPS vieš, že si v Bratislave.

6. Most SNP

Veľa hodín by sa dalo diskutovať o tom, ktorý z bratislavských mostov je tým najikonickejším. Všetky „lávky“, ktoré vedú cez Dunaj, majú svoju osobitnú charakteristiku, no tým najcharakteristickejším pre Bratislavu bude pravdepodobne Most SNP.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, most SNP, ufo
TASR – Dano Veselský

Niekedy nazývaný aj Nový most je spomedzi všetkých bratislavských mostov výnimočný tým, že ako jediný nemá žiadny pilier v prúde rieky Dunaj. Práve vďaka tomu ide o most s najväčším hlavným rozpätím, čo ho klasifikuje aj ako najväčší v Bratislave.

Most SNP má viacero významných ocenení, v roku 2001 mu pridelili titul stavba storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby, od roku 2018 je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí do celosvetového združenia vysokých stavieb World Federation of Great Towers, pričom je to najnižšia stavba tohto rebríčka.

7. Tri veže

Projekt III Veže je komplex obytných budov, ktoré sa nachádzajú v Bratislave na Bajkalskej ulici. Ide o tri rovnaké budovy, ktoré majú mierne netradičný pôdorys – elipsu. V celom komplexe sa nachádza 633 bytov, v jednej veži je to 211 bytov s rozlohou od 40 do 220 m2 na 24 poschodiach. Každá jedna veža meria 74 metrov, pričom výstavba celého komplexu prebiehala v rokoch 2006 – 2010.

8. Slovenské národné divadlo

Obe budovy Slovenského národného divadla sú neodmysliteľnou súčasťou hlavného mesta. Historická budova SND stojí na mieste, ktoré dýcha divadelnou históriou – od roku 1776 tu totiž stálo mestské divadlo. Novšiu (starú) budovu SND postavili v roku 1886 podľa architektonického návrhu Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Sídlom SND je táto od roku 1920.

Nová budova SND bola otvorená v roku 2007, za jej návrhom stoja architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer. Projekt tejto trojice zvíťazil v súťaži, do ktorej sa zapojilo 53 projektov. Budova má 7 poschodí, tri hlavné sály a vyše 2000 miestností.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, SND, Slovenské národné divadlo
Shutterstock

9. Budova Univerzity Komenského

Ďalšou ikonickou stavbou Bratislavy je bezpochyby hlavná budova Univerzity Komenského. Nachádza sa na Šafárikovom námestí a podľa historických záznamov stojí na mieste, kde predtým stáli obytné domy, hostinec a potravinársky daňový úrad. V roku 1930 bolo vydané povolenie na výstavbu „Štátneho obchodného domu v Bratislave“, ktorý mal stáť na tomto mieste.

O 4 roky neskôr začal vtedajší rektor UK prof. PhDr. Antonín Kolář bojovať za to, aby bola budova pridelená univerzite. V roku 1935 sa cieľ naplnil a budovu pridelili právnickej a filozofickej fakulte UK. Ku koncu roka 1936 sa právnická fakulta presťahovala do novej budovy, pričom slávnostne ju otvorili až 11. marca 1937.

10. Študentský domov Mlyny

S Bratislavou sa neodmysliteľne spája aj internátový komplex Mlynská dolina. Nie je to len preto, že tu roky svojej mladosti prežilo veľmi veľa Slovákov, ale aj preto, že ide o najväčší komplex študentských domovov na Slovensku. Nachádzajú sa tu spolu 4 internáty, z ktorých každý má vlastného autora, no dokopy vytvárajú jednotný urbanistický celok.

jedlo, jedáleň, Mlyny, Bratislava, študenti

Mohlo by ťa zaujímať:

Takto sa stravujú slovenskí študenti na internátoch. Niektoré jedlá vyzerajú skvelo, za iné by si nezaplatil

Mlynská dolina tvorí „mestečko“, kde majú ubytovaní študenti k dispozícii všetko, čo potrebujú. Celý komplex tvorí 18 objektov, ktoré sú usporiadané terasovito. Medzi jednotlivými budovami sa nachádza viacero átrií a oddychových zón. Izby boli pôvodne jedno- a dvojlôžkové, no kvôli nedostatočnej kapacite sa rozšírili na dvoj- a trojlôžkové. Jednotlivé izby sú prepojené pomocou pavlačových balkónov, na ktorých efektivitu majú ubytovaní rôzne názory.

Bonus: Istropolis

Aj keď sa v tomto rebríčku nachádzajú budovy, ktoré ešte stále stoja, pri zamýšľaní sa nad architektonickými ikonami Bratislavy nemožno opomenúť taký skvost, akým bol Dom odborov Istropolis. Výstavba prebiehala v niekoľkých etapách, s prvou sa začalo v roku 1967, celkovo však trvalo postavenie DROH 25 rokov, otvorili ho v roku 1981.

Bratislava, architektúra, hlavné mesto, Slovensko, Istropolis
TASR – Dano Veselský

Za projektom Istropolisu, ktorý v roku 2022 začali búrať, stála trojica autorov Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. V rámci budovy sa nachádzal trojpodlažný Dom techniky a Výskumný ústav bezpečnosti práce, laboratórium tohto pracoviska, vedecká knižnica pre verejnosť a kongresová sála, ktorá mala kapacitu až 900 osôb.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.