Určite poznáš ten pocit, keď si vychutnávaš jedlo a zrazu priletí tá potvora. Sadne ti na jedlo a teba chuť do jedla hneď prejde. Keď sa tak na ňu zapozeráš, v hlave ti môže prebehnúť otázka: „Čo to vlastne robí?“ Vedci na to poznajú odpoveď, rovnako aj na to, či je jedlo po „návšteve“ muchy ešte jedlé, alebo ho treba vyhodiť.
Čo vlastne mucha robí?
Na prvý pohľad sa nám môže zdať, ako keby si mucha na jedle „mädlila nohy“. Čo však v skutočnosti robí? Portál The Conversation uvádza, že muchy pomocou tráviacich štiav uvoľňujú enzýmy, ktoré pomáhajú jedlo čiastočne rozložiť, pretože mucha nemá čeľusť ani zuby. Keď si pomocou enzýmov stravu rozložia, vedia ju potom prijať podobne, ako keď človek pije džús so slamkou.
„Aby sa im do žalúdka zmestilo viac jedla, niektoré muchy sa snažia znížiť množstvo tekutiny v tom, čo už zjedli. Vyvracajú jedlo do zvratkových bublín, aby ho trochu vysušili. Hneď ako sa trochu vody odparí, môžu túto koncentrovanejšiu potravu prehltnúť,“ udáva portál.
Muchy dokážu „ochutnať“ jedlo aj pomocou receptorov na nohách. Takže keď si mucha „mädlí nohy“, tak v skutočnosti si čistí chuťové receptory, na základe ktorých potom zisťuje, či je strava výživná.
Riziko pre zdravie
Keď nám mucha sadne na jedlo, môže nám to prísť nechutné už len preto, že mucha sadá naozaj na všetko. Na odpadky, výkaly, staré a pokazené jedlo a potom si príde veselo pochutiť na tom našom. Tým môžu mať dopad na ľudské zdravie v podobe rôznych ochorení ako salmonela, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus a Bacillus subtilis, ktoré môžu vyvolávať hnačku, zvracanie či vysoké horúčky.
Aby to bolo nebezpečné pre ľudské zdravie, muselo by na jedlo sadnúť veľké množstvo múch, prípadne by tam mucha musela sedieť naozaj dlho. Jedna mucha a jej krátky pohyb na jedle nepredstavuje veľké riziko pre ľudské zdravie.