Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Čo sa deje v tele, keď to preženieš s alkoholom? A dá sa nejako brániť opici?

Alkohol ľudský organizmus nemá príliš rád.


Pokiaľ si v piatok či cez víkendy zvykneš vyraziť s kamarátmi do barov, tak iste máš s nepríjemnou opicou svoje skúsenosti. Jej príznaky sú dobre známe: bolesť hlavy, slabosť, bolesť žalúdka, nevoľnosť, citlivosť na hluk či svetlo. Skrátka to nie je nič príjemné. Ale aj napriek týmto negatívam sa mnohí opici skrátka nedokážu vyhnúť, keďže si nechcú odpustiť alkohol.

Opica ako taká je pritom len reakciou organizmu na príliš bujaré pitie. Ak to s alkoholom preženieš naozaj výrazne, tak môžeš mať príznaky opice mimoriadne silné. V takýchto prípadoch človek často ani nedokáže vstať z postele a došuchtať sa do práce. Celý deň preleží, prípadne absolvuje niekoľko výletov k záchodovej mise, keď ho drapne nevoľnosť.

Shutterstock

Pravdaže, inokedy sú symptómy miernejšie a obmedzujú sa „len“ na bolesť hlavy, únavu či celkovú podráždenosť. Ako sa opice najrýchlejšie zbaviť? Odpoveď je vlastne prostá: prestať chľastať. Lenže vzdať sa alkoholu úplne, to mnohí nechcú. Musia sa teda zmieriť s tým, že niektoré rána sa im bude ťažšie vstávať.

Vzbura organizmu

Čo sa ale vlastne deje v ľudskom tele po vypití príliš veľkého množstva alkoholu? V prvom rade platí, že náš organizmus ho vníma viac-menej ako jed a robí všetko pre to, aby sa ho zbavil. Dochádza k zablokovaniu sekrécie vazopresínu, čo má praktický dôsledok v tom, že si počas párty musíš často odskočiť na záchod. Tým zo seba síce vyplavuješ alkohol, ale aj vodu. Keď sa teda po prehýrenej noci prebudíš, zo všetkého najviac máš pocit neuveriteľného smädu.

Odporúčame prečítať:

Slovensko nekončí Košicami! Poď s nami objaviť Horný Zemplín a vyhraj skvelé ceny

Alkohol v tele navyše naruší jeho bežné procesy. Kvôli vypitým liehovinám tak musí pečeň odbúravať alkohol, a tým pádom vyčerpáva aj hladinu glykogénu v krvi. Výsledkom je únava a nedostatok energie. Pritom platí, že pokiaľ by telo neprišlo do kontaktu s alkoholom, tak by počas noci pracovalo presne tak, ako má. Ráno by si sa tak cítil odpočinutý a svieži.

Shutterstock

Neoddeliteľnou súčasťou opice je aj nevoľnosť. Alkohol totiž obsahuje lieh (etanol), a ten do tela vypúšťa enzýmy, ktorými spúšťa oxidáciu organizmu. Výsledkom je chemická zlúčenina acetaldehyd, ktorá má toxické účinky. Telo síce má možnosť ho štiepiť a zmierňovať jeho účinky, ale keď to s pitím preženieš, tak skrátka nebude stíhať. Okrem acetaldehydu vzniká aj acetát, ktorý organizmus ďalej okysľuje. Výsledkom je okrem dehydratácie a únavy aj zvracanie.

Pitie s rozumom

Opice sa, žiaľ, úplne zbaviť nedá. Či sa nám to páči, alebo nie, alkohol naše telo považuje za jed a bude robiť všetko pre to, aby sa mu bránilo. Napriek tomu je ale možné symptómy zmierniť. Stačí totiž piť s rozumom.

Treba sa vyhýbať pitiu nalačno, nepiť rýchlo a na ex či miešaniu rôznych alkoholických nápojov. V mnohých ľuďoch pretrváva predstava, že proti opici pomáha silná káva. Nie je to ale pravda, keďže káva len telo viac dehydratuje. Ako variant sa odporúča skôr vlažný čaj. Overenou možnosťou, ako sa prebrať, je dať si dlhú sprchu, v ktorej budeš striedať teplú a studenú vodu, čím si v tele rozprúdiš krv.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.