Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia
Zdroj: ©Shutterstock

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš intímne žiť? Vedci poznajú odpoveď

Abstinencia môže viesť k psychickej nepohode aj k rôznym zdravotným problémom.

Väčšina ľudí nedá na intímne radovánky dopustiť. Podľa nich sú prirodzenou ľudskou potrebou, ktorá je navyše zdraviu prospešná (napríklad zvyšuje pohodu a uvoľňuje stres). Prejavilo by sa však na živote človeka, ak by prestal intímne žiť? Ako uvádza portál Indy100, odpoveď na túto otázku znie: určite áno. A to hneď vo viacerých oblastiach.

Odborníci uvádzajú, že nedostatok intímneho styku môže mať neblahý vplyv nielen na ľudskú psychiku, ale aj na fyzickú kondičku. Ľudia tak môžu pociťovať väčší stres či sa cítiť nešťastní. Počas pohlavného styku sa totiž mohutne vyplavujú endorfíny a podporuje sa tvorba serotonínu. Ten výrazne pomáha v boji s depresiami.

Shutterstock

Ľuďom sa tiež môže zhoršiť spánok. Intímny styk ako taký podporuje zdravý spánok. Po dosiahnutí vrcholu sa do organizmu vylučujú hormóny, ktoré majú relaxačné účinky. Človek tak oveľa rýchlejšie zaspí a jeho spánok je tiež kvalitnejší. Znižuje sa tiež prežívanie úzkosti.

Zvýšené riziko srdcových problémov

Pokiaľ ale človek dlho intímne nežije, môže to viesť až k zníženiu libida. Stručne povedané, človek si na tento stav zvykne a potrebu pohlavného styku nahradí niečím iným. Nie vždy to ale funguje a môže to viesť k frustrácii.

Mohlo by ťa zaujímať:

Asexuáli vo svojom živote pohlavný styk nepotrebujú. Čo o tejto orientácii vieme?

Pokiaľ žiješ dlho v celibáte, prejaví sa to aj na tvojom imunitnom systéme. Intímne radovánky ho totiž v dlhodobom horizonte pomáhajú posilňovať. V neposlednom rade abstinenciou zvyšuješ riziko problémov so srdcom. Z výsledkov štúdie z roku 2015 vyplýva, že muži, ktorí si posteľné radovánky užívali dvakrát (či viac) týždenne, mali nižšiu šancu, že sa u nich rozvinie kardiovaskulárne ochorenie.

Shutterstock

Ako sa ale hovorí, každá minca má dve strany. Pokiaľ sa totiž rozhodneš (z akéhokoľvek dôvodu) pohlavne nežiť, získaš aj zopár výhod. Ušetríš napríklad za antikoncepciu, nemusíš sa obávať pohlavných chorôb, nehovoriac už o neželanom tehotenstve. Pre niektorých ľudí je zase práve intímny styk zdrojom úzkostí a neistoty. Pokiaľ ho teda nemáš, aj tento problém odpadá.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť