Väčšina ľudí nedá na intímne radovánky dopustiť. Podľa nich sú prirodzenou ľudskou potrebou, ktorá je navyše zdraviu prospešná (napríklad zvyšuje pohodu a uvoľňuje stres). Prejavilo by sa však na živote človeka, ak by prestal intímne žiť? Ako uvádza portál Indy100, odpoveď na túto otázku znie: určite áno. A to hneď vo viacerých oblastiach.
Odborníci uvádzajú, že nedostatok intímneho styku môže mať neblahý vplyv nielen na ľudskú psychiku, ale aj na fyzickú kondičku. Ľudia tak môžu pociťovať väčší stres či sa cítiť nešťastní. Počas pohlavného styku sa totiž mohutne vyplavujú endorfíny a podporuje sa tvorba serotonínu. Ten výrazne pomáha v boji s depresiami.
Ľuďom sa tiež môže zhoršiť spánok. Intímny styk ako taký podporuje zdravý spánok. Po dosiahnutí vrcholu sa do organizmu vylučujú hormóny, ktoré majú relaxačné účinky. Človek tak oveľa rýchlejšie zaspí a jeho spánok je tiež kvalitnejší. Znižuje sa tiež prežívanie úzkosti.
Zvýšené riziko srdcových problémov
Pokiaľ ale človek dlho intímne nežije, môže to viesť až k zníženiu libida. Stručne povedané, človek si na tento stav zvykne a potrebu pohlavného styku nahradí niečím iným. Nie vždy to ale funguje a môže to viesť k frustrácii.
Pokiaľ žiješ dlho v celibáte, prejaví sa to aj na tvojom imunitnom systéme. Intímne radovánky ho totiž v dlhodobom horizonte pomáhajú posilňovať. V neposlednom rade abstinenciou zvyšuješ riziko problémov so srdcom. Z výsledkov štúdie z roku 2015 vyplýva, že muži, ktorí si posteľné radovánky užívali dvakrát (či viac) týždenne, mali nižšiu šancu, že sa u nich rozvinie kardiovaskulárne ochorenie.
Ako sa ale hovorí, každá minca má dve strany. Pokiaľ sa totiž rozhodneš (z akéhokoľvek dôvodu) pohlavne nežiť, získaš aj zopár výhod. Ušetríš napríklad za antikoncepciu, nemusíš sa obávať pohlavných chorôb, nehovoriac už o neželanom tehotenstve. Pre niektorých ľudí je zase práve intímny styk zdrojom úzkostí a neistoty. Pokiaľ ho teda nemáš, aj tento problém odpadá.