Pokiaľ si ešte nevymyslel, ako žiť z prány, je veľmi pravdepodobné, že jedlo tvorí veľkú časť tvojho života. Hoci sa občas snažíš samého seba presvedčiť, že dvojitá káva a cigareta sú plnohodnotné raňajky, už nespočetne veľakrát si mal možnosť zistiť, že na prázdny žalúdok toho veľa nezmôžeš. O to smutnejšie je, že väčšina z nás ani len netuší, čo vlastne dáva do úst.
Áno, áno, jedlo je plné „chemických sr*čiek“ a ak si to nepripravíš sám, nevieš, čo do toho vlastne dali… Počúvaš to z každej strany a možno ti to už miestami značne lezie na nervy, lenže je to pravda. Potravinársky priemysel je priemysel ako každý iný a ako je to už v 21. storočí zvykom, spokojnosť zákazníka je až na druhom mieste. Prvoradý je vždy profit. Vďaka tejto skutočnosti sa nám na tanieri často ocitajú veci, ktoré tam nemajú čo hľadať.
„Potravinársky priemysel sa nás snaží otráviť,“ hovorí mladá žena
Slečna, ktorá na TikToku vystupuje ako @k4554ndr4, nedávno vo virálnom videu odhalila nekalé praktiky potravinárskeho priemyslu, o ktorých bežný konzument zväčša ani netuší. Video doposiaľ nazbieralo viac ako tri milióny zhliadnutí a pokiaľ sa k nim pridá aj to tvoje, zaručujeme, že najbližšie si dvakrát rozmyslíš, čo si z obchodu donesieš domov.
Amoniak v mäse či drevené hobliny prakticky všade
„Po prvé, drevené hobliny sa v jedle maskujú ako celulóza. Je úplne všade – od pečiva, cez sirup na palacinky až po strúhaný syr. Zväčša sa používa ako náhrada múky či oleja, lebo je o 30 percent lacnejšia, a keďže je z prírodného zdroja, je technicky jedlá,“ hovorí žena. „Po druhé, pomarančový džús je vlastne len parfum.“
„Šťavu z pomarančov uskladnia v obrovských nádržiach, v ktorých vydrží až rok. Tým však stráca časť vône a chuti, takže ich následne pridávajú dochucovadlami. Tie, zhodou okolností, vyrábajú výrobcovia parfumov,“ pokračuje. „Po tretie, reťazce ako McDonald’s či Taco Bell sa ťa snažia presvedčiť, že ten burger je na 100 percent len mäso. Čo ti však nepovedia, je, že to mäso prejde prístrojom, ktorý doň vypustí amoniak.“
„Po štvrté – umelé čučoriedky. Akoby nestačilo, že je v tých muffinoch celulóza, ešte ani bobuľové ovocie nie je skutočné. Je to len zmes kukuričného sirupu a rôznych chemikálií. Po piate – nenechajte sa oblbnúť vajíčkami z podstieľkového chovu. Sliepky síce nie sú v klietkach, ale vyzerá to tam nejako takto,“ hovorí, zatiaľ čo prstom ukazuje na obrázok miestnosti, kde je kvantum sliepok hlava na hlave.
„Po šieste – ak je na obale napísané, že je niečo zdravé, väčšinou toto tvrdenie nie je nijako vedecky podložené. Zo zákona to totiž byť nemusí. Ale ak chcú machrovať, tak jednoducho zaplatia jednému vedcovi, ktorý im to potvrdí,“ uzatvára video, ktoré mnohým zanechalo veľmi nepríjemnú pachuť na jazyku. Tak čo? Vedel si o týchto praktikách alebo je to pre teba novinka?