Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich

Čo znamená byť dobrým človekom? Znaky tvojej osobnosti ti prezradia, či si, alebo nie si dobrý človek

Čo znamená byť dobrým človekom?


Otázka morálnej integrity a toho, čo znamená byť dobrým človekom, sa často preberá vo filozofii, psychológii a etike. Dá sa vôbec odpovedať na takúto otázku nejakým všeobecne uspokojivým spôsobom?

Ľudská povaha predstavuje komplexnú a dynamicky sa vyvíjajúcu veličinu, na ktorú majú vplyv vonkajšie faktory ako skúsenosti či okolie. Predsa len však existuje niekoľko znakov a vlastností osobnosti, ktoré môžu naznačovať, či človek má tendenciu k tomu, aby ho považovali za dobrého.

Empatia

Empatia je schopnosť cítiť a chápať emócie iných ľudí. Osoba s vyvinutou empatiou dokáže pochopiť potreby a pocity druhých a má tendenciu sa snažiť im pomôcť. Táto vlastnosť je charakteristická pre dobrých ľudí.

Altruizmus

Altruizmus je sklon pomáhať iným bez očakávania osobného prospechu. Ide v postate o vstupovanie do všetkého s nezištným úmyslom a konanie v prospech druhých. A čo znamená byť dobrým človekom? No, presne to. Dobrý človek je ochotný obetovať svoj čas, energiu alebo zdroje pre dobro iných bez toho, aby očakával niečo na oplátku.

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

Morálne hodnoty

Morálne hodnoty a etické presvedčenia hrajú dôležitú úlohu pri určovaní toho, čo znamená byť dobrým človekom. Rozhodujúce je totiž správanie a to, čo považujeme za správne a čo za nesprávne. Práve to totiž rozhoduje. Každý človek má tendenciu konať v súlade so svojimi hodnotami. Ak chceš byť považovaný za dobrého, mal by tvoj rebríček hodnôt obsahovať iba tie kvalitné položky.

Úprimnosť

Dobrý človek je úprimný. A úprimný človek hovorí pravdu a snaží sa byť autentický vo svojich vzťahoch. Úprimnosť a schopnosť priznať chyby tvoria dôležitú zložku dobrej povahy.

Čo znamená byť dobrým človekom? Znaky tvojej osobnosti ti prezradia, či si, alebo nie si dobrý človek
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.