Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Raňajky sú často označované ako najdôležitejšie jedlo dňa. Mnohí si zároveň dávajú pozor na to, aby boli zdravé, ľahké a dodali človeku energiu na štart do pracovného dňa. Dávať si pravidelne sladké raňajky sa väčšinou neodporúča. Keď už pre nič iné, tak preto, lebo človeku začnú rýchlo pribúdať kilá navyše.

Ako však píše aj portál Unilad, možno sa to bude musieť v dohľadnej dobe prehodnotiť. Vedci v novom výskume totiž prišli na to, že jesť čokoládu či iné sladké jedlá na raňajky nemusí postave škodiť, ba práve naopak!

Shutterstock

Čokoláda ráno či večer kilá navyše nepriniesla

Skupina vedcov z nemocnice Brigham and Women’s Hospital v americkom Bostone skúmala efekt sladkých raňajok na 19 ženách. Každý deň mali skonzumovať 10 gramov mliečnej čokolády. V jednom prípade si mali sladkosť dopriať hodinu po prebudení, v druhom zase hodinu predtým, než pôjdu spať. Experiment trval celé dva týždne.

Následne výsledky porovnali so ženami, ktoré sladké raňajky počas tejto doby neabsolvovali. Závery boli celkom prekvapivé. Čokoláda v ranných hodinách totiž podľa vedcov neviedla k zvýšeniu hmotnosti. Dokonca sa prišlo na to, že práve čokoláda pomáhala rýchlejšiemu spaľovaniu tuku v tele a redukcii glukózy v krvi.

Shutterstock

Zaženie pocit hladu a túžbu po sladkostiach

Konzumácia čokolády ráno či neskoro večer navyše dokázala zahnať pocity hladu a znížiť chuť po sladkostiach počas dňa. Vplýva tiež na kvalitu spánku a celkový metabolizmus človeka. „Výsledky ukazujú, že záleží nielen na tom čo‘, ale aj ‚kedy‘ jeme,“ uviedol neurovedec Frank A. J. L. Scheer. „To všetko môže mať vplyv na naše fyziologické mechanizmy, ktoré sa podieľajú na regulácii fyzickej hmotnosti. Naši dobrovoľníci nepribrali na váhe, a to aj napriek tomu, že mali zvýšený príjem kalórií.“

Vedci ale zároveň upozorňujú, že výskum sa týkal malej skupiny žien. Keďže ich bolo len 19, tak nemožno výsledky s čistým svedomím vyhlásiť ako všeobecný fakt. Budú teda potrebné ešte ďalšie výskumy. Ak ale niečo výskum hovorí, tak to, že sa nemusíš trápiť, ak občas podľahneš vábeniu sladkých raňajok. Konzumovať však vo veľkých množstvách čokoládu ráno či večer na pravidelnej báze sa však stále neodporúča.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.