Čokoláda na raňajky nespôsobuje priberanie na váhe. Naznačujú to nové vedecké štúdie

Ukazuje sa, že sladké raňajky môžu byť prospešnejšie, než sme si mysleli.

Zdroj: Shutterstock

Raňajky sú často označované ako najdôležitejšie jedlo dňa. Mnohí si zároveň dávajú pozor na to, aby boli zdravé, ľahké a dodali človeku energiu na štart do pracovného dňa. Dávať si pravidelne sladké raňajky sa väčšinou neodporúča. Keď už pre nič iné, tak preto, lebo človeku začnú rýchlo pribúdať kilá navyše.

Ako však píše aj portál Unilad, možno sa to bude musieť v dohľadnej dobe prehodnotiť. Vedci v novom výskume totiž prišli na to, že jesť čokoládu či iné sladké jedlá na raňajky nemusí postave škodiť, ba práve naopak!

Shutterstock

Čokoláda ráno či večer kilá navyše nepriniesla

Skupina vedcov z nemocnice Brigham and Women’s Hospital v americkom Bostone skúmala efekt sladkých raňajok na 19 ženách. Každý deň mali skonzumovať 10 gramov mliečnej čokolády. V jednom prípade si mali sladkosť dopriať hodinu po prebudení, v druhom zase hodinu predtým, než pôjdu spať. Experiment trval celé dva týždne.

Následne výsledky porovnali so ženami, ktoré sladké raňajky počas tejto doby neabsolvovali. Závery boli celkom prekvapivé. Čokoláda v ranných hodinách totiž podľa vedcov neviedla k zvýšeniu hmotnosti. Dokonca sa prišlo na to, že práve čokoláda pomáhala rýchlejšiemu spaľovaniu tuku v tele a redukcii glukózy v krvi.

Shutterstock

Zaženie pocit hladu a túžbu po sladkostiach

Konzumácia čokolády ráno či neskoro večer navyše dokázala zahnať pocity hladu a znížiť chuť po sladkostiach počas dňa. Vplýva tiež na kvalitu spánku a celkový metabolizmus človeka. „Výsledky ukazujú, že záleží nielen na tom čo‘, ale aj ‚kedy‘ jeme,“ uviedol neurovedec Frank A. J. L. Scheer. „To všetko môže mať vplyv na naše fyziologické mechanizmy, ktoré sa podieľajú na regulácii fyzickej hmotnosti. Naši dobrovoľníci nepribrali na váhe, a to aj napriek tomu, že mali zvýšený príjem kalórií.“

Vedci ale zároveň upozorňujú, že výskum sa týkal malej skupiny žien. Keďže ich bolo len 19, tak nemožno výsledky s čistým svedomím vyhlásiť ako všeobecný fakt. Budú teda potrebné ešte ďalšie výskumy. Ak ale niečo výskum hovorí, tak to, že sa nemusíš trápiť, ak občas podľahneš vábeniu sladkých raňajok. Konzumovať však vo veľkých množstvách čokoládu ráno či večer na pravidelnej báze sa však stále neodporúča.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 hororov, ktoré majú absolútne desivé a strhujúce závery, ktoré nám pošramotili nervy


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME