Čoraz viac mladých trpí depresiami a úzkosťami. Čo je dôvodom?

Počet mladých, ktorí majú psychické problémy, znepokojivo narastá.

Zdroj: PxHere

Stále viac a viac narastá počet tínedžerov či mladých dospelých, ktorí sa cítia nešťastní, prípadne cítia depresiu. To tvrdia podľa Psychology Today nedávne štúdie, ktoré tiež dodávajú, že medzi mladými je výrazne vyšší výskyt psychologických problémov a ochorení.

Podľa psychologičky Jean Twenge ide až o 52 % nárast depresií a iných porúch nálady, ako aj samovražedných myšlienok a pokusov medzi mladými od 12 do 17 rokov. Medzi mladými dospelými vo veku 18 až 25 rokov je tento výskyt dokonca vyšší až o 63 %. Čo za týmto nárastom ale je?

HBO

Aké sú dôvody?

Podľa expertov je to do istej miery logickým vyústením súčasnej hektickej doby, stále sa zvyšujúcich nárokov, ale aj veľkej sily sociálnych sietí a nedostatku spánku.

Sociálne siete hrajú v životoch mladých ľudí veľmi veľkú rolu, možno väčšiu, než by sme si boli ochotní pripustiť. Sám iste poznáš situácie, keď sa nevieš odtrhnúť od svojho mobilu či počítača a do zblbnutia scrolluješ na Facebooku. Podľa psychológov to psychickému zdraviu rozhodne neprospieva.

Vytráca sa totiž skutočná živá komunikácia medzi ľuďmi, čo má v konečnom dôsledku veľmi neblahé účinky na psychiku. Pri niektorých mladých možno môžeme hovoriť aj o určitom stupni závislosti na sociálnych médiách. Existuje dokonca fenomén FOMO (fear of missing out), keď človek pociťuje úzkosť z toho, že nie je online a môže mu tak niečo podstatné ujsť.

IFC Films

Na to sa následne viaže druhý spomenutý problém, a tým je nedostatok spánku. Je známym faktom, že dobrý a zdravý spánok je predpokladom aj pre väčšiu pre psychickú pohodu. Akonáhle sa však jeho pravidelnosť naruší, začne sa to negatívne prejavovať. Napríklad podráždenosťou, úzkosťou, depresívnymi pocitmi.

Toto všetko je zároveň výzvou pre mladých, aby sa pokúsili sociálne siete obmedziť, pokiaľ cítia, že sa im to vymyká z rúk. Namiesto toho by sa mali so svojimi priateľmi stretnúť osobne, prípadne vyraziť do prírody a vyčistiť si hlavu. Pokiaľ sú však negatívne pocity až príliš silné a otupujú človeka v jeho každodennom živote, je dobré vyhľadať psychológia.

Rovnako by to malo byť budíčkom aj pre rodičov, ktorí by mali so svojimi deťmi tráviť viac času. Občas aj obyčajný rozhovor výrazne pomôže. Rovnako prejavenie podpory, pochopenia a empatie.

Zdroj: psychologytoday.com, ncbi.nlm.nih.gov

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
23
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 zaujímavých faktov o jedle, ktoré ti budú vŕtať v hlave ešte o hodinu neskôr

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME