Čoraz viac žien má chuť na hlinu. Môže za to tento zdravotný problém

Každá tretia žena má tento problém.


Bledá pokožka, studené končatiny a nezvyčajná chuť na hlinu či ľad. Tieto zdanlivo nesúvisiace príznaky môžu signalizovať vážny problém – nedostatok železa, ktorý postihuje každú tretiu ženu na Slovensku. Farmaceuti upozorňujú, že záujem o doplnky železa vzrástol až desaťnásobne, čo naznačuje rastúce povedomie o tomto zdravotnom probléme.

Ženy čelia vyššiemu riziku nedostatku železa najmä kvôli menštruácii, tehotenstvu a dojčeniu. Problém sa môže objaviť už v puberte. „Zvýšené riziko sa objavuje už u dospievajúcich dievčat, kedy dochádza k zrýchlenému rastu a začatiu menštruačného cyklu,“ vysvetľuje farmaceutka Pavla Horáková.

Varovné signály, ktoré ženy často prehliadnu

Nedostatok železa sa neprejavuje len únavu a vyčerpanosťou. Medzi menej známe, ale významné príznaky patria bolesti hlavy, podráždenosť, búšenie srdca pri miernej záťaži a zhoršená koncentrácia. Lámavé nechty, vypadávanie vlasov a suchá pokožka tiež môžu signalizovať problém.

Najšpecifickejším príznakom je takzvaná pika – nezvyčajná chuť na netypické látky ako hlina, škrob alebo ľad. Tento príznak priamo súvisí s vyčerpaním zásob železa v tele a vyžaduje si okamžité vyšetrenie hladiny feritínu.

Shutterstock

Prečo bežné krvné testy nestačia

Štandardný krvný obraz často nepodchytí skutočný stav zásob železa v organizme. „Bežné testy môžu ukázať normálnu hladinu železa v krvi, ale zásoby v tele môžu byť napriek tomu vyčerpané,“ upozorňuje Horáková. Vyšetrenie feritínu dokáže odhaliť nedostatok skôr, než sa vyvinie chudokrvnosť.

Predaje doplnkov železa zaznamenali dramatický nárast. Cheláty železa v tabletách vzrástli takmer desaťnásobne, zatiaľ čo železo v kvapkách na báze bis-glycinátu sa predáva o 500 percent viac. Spotrebiteľky sa zaujímajú o formu a vstrebateľnosť železa, pričom chelátové formy sú najšetrnejšie k tráviacemu traktu.

Správne užívanie železa je kľúčové pre jeho účinnosť. Vitamín C podporuje vstrebávanie, zatiaľ čo káva, čaj a mlieko ho znižujú. Železo je najlepšie užívať nalačno s odstupom 2-3 hodiny od týchto nápojov, minimálne tri mesiace nepretržite.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako prekonať strach z lietania: Psychologička prezradila tajný trik


Tagy:
Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné