• Vo štvrtok Slovensko vyhodnotilo 2751 testov na koronavírus. Jedna testovaná vzorka preukázala pozitívny výsledok. Slovensko eviduje 1503 prípadov nákazy koronavírusom.
• Medzitým sa vyliečilo ďalších 11 pozitívne testovaných pacientov. Celkovo sa uzdravilo už 1 256 nakazených. V slovenských nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 76 ľudí. Nie je hlásená žiadna nová obeť, pandémia si na našom území vyžiadala 28 životov.
https://www.facebook.com/spravy.rtvs/photos/a.1429399367320881/2520748414852632/?type=3
• Podľa prieskumu agentúry AKO by 40% rodičov poslalo svoje deti do škôl od 1. júna. O niekoľko percent viac ľudí by si trúflo svoje ratolesti poslať do materských škôl. Vyššiu tendenciu súhlasiť s návratom do škôl majú rodičia z menších obcí a vzdelanejší rodičia.
• Na neformálnom stretnutí primátorov krajských miest K8 sa hlavy ôsmich slovenských krajských miest zhodli v tom, že ich mestá sú pripravené na otvorenie škôl v ich pôsobnosti. Mestá neustále komunikujú s ministerstvom zdravotníctva a koordinujú s ním svoje kroky.
https://www.facebook.com/minedu.sk/videos/954685871613634/
• Slovensko v boji proti koronavírusu pomáha druhým krajinám. V piatok bol vypravený konvoj humanitárnej pomoci, ktorý sleduje do ukrajinského mesta Zaporožie. Materiál zahŕňa 200000 chirurgických masiek, 200 litrov dezinfekčného koncentrátu, 450 prenosných stolov a 480 prikrývok.
• Očakáva sa, že kvôli súčasnej situácii vo svete nebude zahraničná dovolenka atraktívna pre mnohých Slovákov. Tento stav by ale výrazne mohol pomôcť domácemu cestovnému ruchu. Podľa slov analytičky Slovenskej sporiteľne Lenke Buchlákovej sú Slováci lídrami v rámci 27 krajín EÚ v prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní.
!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);
• Pandémia koronavírusu prehĺbila rozdiely medzi dvomi časťami Belgicka. Flámske a valónske strany sa ani rok po voľbách nedokážu zhodnúť na podobe vlády a od volieb krajinu riadi dočasná vláda. Frankofónny juh rýchlo zavádza prísne epidemiologické obmedzenia, bohatší po holandsky hovoriaci sever zasa odmieta ohrozovať svoju ekonomiku.
• Británia mala pozornejšie sledovať zahraničie a učiť sa od ostatných krajín spôsoby boja proti koronavírusu. Trpko poznamenal riaditeľ anglickej National Health Service Simon Stevens. Vo svojej výpovedi pred parlamentom Stevens vyhlásil, že Spojené kráľovstvo sa dopustilo chýb, z ktorých sa musí poučiť.
Not 'everything has gone perfectly', says NHS England head of coronavirus lessons https://t.co/ZkZzB3lD6h pic.twitter.com/UPFsfdkkX0
— Reuters UK (@ReutersUK) May 22, 2020
• Americký prezident Donald Trump vyzval svojich krajanov k pripomenutiu si všetkých Američanov, ktorí podľahli koronavírusu. Nasledujúce tri dni budú vlajky stiahnuté na pol žrde na všetkých federálnych úradoch a národných pamiatkach. USA evidujú 1,5 milióna prípadov nákazy a 94560 obetí.
• Ruské spravodajské agentúry prišli s tvrdením, že Ramzan Kadyrov, vodca Čečenskej republiky na juhu Ruskej federácie, zrejme ochorel na koronavírus a lieči sa v moskovskej nemocnici. Kadyrov, ktorý je známy svojimi nekompromisnými metódami, najprv spochybňoval hrozbu koronavírusu, no neskôr v Čečensku nariadil výnimočne prísny lockdown.
Chechen leader Kadyrov in Moscow hospital with suspected coronavirus: Russian news agencies https://t.co/79Tu8pqWWn pic.twitter.com/1ZTW3PIqVg
— Reuters (@Reuters) May 22, 2020
• Príchod zimy na južnú pologuľu môže výrazne skomplikovať epidemiologickú situáciu v niektorých regiónoch sveta a urýchliť šírenie koronavíru. Juhoafrickí vedci predpokladajú, že do konca roka sa v krajine môžu objaviť až tri milióny prípadov nákazy. Podľa odhadov by pandémia mala do novembra pripraviť o život 30-50 tisíc Juhoafričanov.
• Veľkú výzvu predstavuje koronavírus aj pre prevádzkovateľov zoologických záhrad. Príjmy zo vstupeniek sú počas karantény nulové, ale o zvieratá sa treba starať rovnako ako vždy. A veru nie je to lacná záležitosť! Jedna z indonézskych zoo očakáva, že čoskoro zrejme bude nútená zabiť niektoré zo svojich zvierat, ktorými by následne nakŕmila veľké mačkovité šelmy.
Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.