Corona info: Česko proti koronavírusu nasadí experimentálny liek. Slovensko hlási 14 nových prípadov

Dôležité informácie o situácii na Slovensku aj v zahraničí.

• Ani dnešný deň sa nezaobišiel bez nových prípadov výskytu koronavírusu na Slovensku. Tentoraz pribudlo 14 ľudí s pozitívnym testom. Momentálne je na Slovensku 137 evidovaných prípadov.

 

• Polícia oznámila, že spolu s technologickými firmami pracuje na vývoji aplikácie určenej na boj s koronavírusom. Aplikácia by mala byť schopná zistiť, či sa užívateľ vyskytol v blízkosti osoby s pozitívnym testom a varovať ho.

POZOR, PRIPRAVUJEME NOVÚ APLIKÁCIU COVID-19: POLÍCIA JE VONKU PRE VÁS, VY ZOSTAŇTE DOMA PRE NÁS V spolupráci s…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 20. März 2020

• Už všetky slovenské automobilky prerušili výrobu. Produkcia automobilov predstavuje jeden z najsilnejších pilierov slovenského hospodárstva a dlhodobá výluka môže spôsobiť vážnu krízu. Na automobilky sú navyše naviazané rozsiahle siete menších subdodávateľov, pre ktorých môže byť tento stav likvidačný.

 

Potravinárska komora SlovenskaAsociácia hotelov a reštaurácií Slovenska sa dohodli na vzájomnej spolupráci. Keďže hotelom a reštauráciám chýbajú hostia, svojich nadbytočných pracovníkov zariadenia „prenajímajú“ potravinárom, ktorí potrebujú ľudí vo výrobe a logistike. Nedostatok vyplýva napríklad z absencie študentov-brigádnikov, zdržiavajúcich sa doma.

• Od pondelka budú dočasne pozastavené očkovania a preventívne prehliadky v ordináciách detských lekárov. Pediatri nebudú poskytovať testovanie na koronavírus. Rodičia by mali svojho detského lekára vždy vopred informovať telefonátom a dohodnúť sa na termíne.

 

• Dnešným dňom Národná Rada Slovenskej republiky zasadla v novom zložení. Zajtra sa premiérskej funkcie ujme Igor Matovič a riešenie krízy okolo koronavírusu sa stane kompetenciou jeho vlády. Boris Kollár, novozvolený predseda NRSR, vyzval všetkých poslancov, aby sa bez ohľadu na stranícku príslušnosť zjednotili v ťažkých časoch a robili pre krajinu maximum.

• Policajní prezidenti Slovenska a Maďarska sa dohodli na otvorení ďalších dvoch hraničných priechodov. Sú to Komárno-Komárom a Štúrovo-Ezstergom. Priechody sú otvorené pre chodcov a osobnú dopravu a cez hranice môžu prejsť len ľudia žijúci alebo pracujúci v 30-kilometrovom pásme pri hraniciach, ktorí sa preukážu potvrdením od zamestnávateľa a preukazom totožnosti.

 

• Všetkých školákov, študentov a ich rodičov určite zaujíma, ako to bude so školskou výučbou. Nastupujúci minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling predpokladá, že predčasný koniec školského roka zrejme nehrozí. Zároveň ale pripúšťa, že prerušenie výučby bude asi potrebné predlžiť aspoň o dva týždne. O všetkom sa ešte bude rokovať.

 

• Slováci ukazujú, že v časoch krízy si dokážu navzájom pomôcť. Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vyzbierala už viac ako 521 000 eur, ktoré budú použité na nákup tých najpotrebnejších vecí. Za tieto peniaze sa zaobstarajú rukavice, respirátory, rúška a ochranné overaly pre lekárov a ďalší zdravotný personál, ktorý je v priamom kontakte s nakazenými.

 

• Pandémia koronavírusu dáva poriadne zabrať nielen ľuďom, ktorí sa ju snažia skrotiť „priamo v poli“, ale aj tým vo vedúcich funkciách. Holandský minister zdravotníctva Bruno Bruins (56) od vyčerpania skolaboval priamo v budove parlamentu. Zrejme urobil dobre, keď následne okamžite rezignoval a prenechal svoj post niekomu, kto má dosť síl.

profimedia

• Obrovské množstvo ľudí v domácej izolácii má vplyv aj na internetovú sieť. Mnohé weby a služby sú pod náporom používateľov preťažené a padajú. Svetový internet dostáva zabrať. Predstavitelia EU dokonca vzývajú Netflix, aby znížil kvalitu prenosu a uľavil tak ťažko skúšanému spojeniu. Pirátstvo je taktiež na dlhodobom maxime.

Shutterstock

• Kalifornia, najľudnatejší štát USA, nariadila celoplošnú karanténu. Obyvatelia v takomto stave môžu opúšťať svoje domovy len vo veľmi vzácnych prípadoch. Situácia v jednotlivých štátoch USA sa od seba veľmi líši. Kým kalifornský guvernér postupuje veľmi prísne, na Floride doteraz nezakázali verejné podujatia či návštevy pláží.

 

Česko doteraz otestovalo 11619 osôb. Pozitívnych prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je 833. Dobrou správou je, že u našich západných susedov zatiaľ nikto nezomrel na následky koronavírusu. Naopak, české úrady hlásia štyroch uzdravených pacientov.

profimedia

• Hoci Česko zatiaľ zostáva bez obetí, niekoľko pacientov je vo vážnom stave. Všeobecní fakultní nemocnice v Prahe má na starosti pacienta v stave ohrozenia života. Nemocnica na jeho liečbu bude môcť použiť experimentálny liek Remdesivir, vyrábaný americkou spoločnosťou Gilead. Liek je odoslaný a Čechom by mal byť k dispozícii každú chvíľu.

 

Štáty bývalého Sovietskeho zväzu doteraz patrili k menej postihnutým krajinám. Hlavne v krajinách strednej Ázie je výskyt ochorenia minimálny. Postupne však prichádzajú prísnejšie opatrenia, ku ktorým siaha napríklad aj Rusko a Ukrajina. Ukrajina vyhlásila stav núdze v Kyjevskej oblasti a ďalších dvoch oblastiach. Náš východný sused hlási 26 chorých a až 3 úmrtia.

 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovenka si objednala respirátory za 140 eur. Obsah balíčka ju nemilo prekvapil

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME