Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

• Včera Slovensko vykonalo 1524 testov na koronavírus. Z testovaných osôb malo 14 pozitívny testCelkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je 485.

• Minister zdravotníctva Marek Krajčí oceňuje disciplínu väčšiny Slovákov a zdôrazňuje, že oni sami majú usilovnou prevenciou najväčší podiel na miernom priebehu epidémie. Krajčí zároveň dodáva, že hlavným ohniskom nákazy na Slovensku je Bratislava, takže hlavné mesto si bude vyžadovať ďalšie dodatočné opatrenia.

https://www.facebook.com/255404251995025/photos/a.282048765997240/568916613977119/?type=3&theater

Igor Matovič chce v pondelok vláde predložiť návrh na obmedzenie voľného pohybu obyvateľov od 8. apríla do 13. apríla. Výnimkami by mali byť cesta do zamestnania, nákup do domácnosti, návšteva lekára, pobyt v prírode (v rámci okresu), pohreb, starostlivosť o príbuzného alebo susedská výpomoc.

• Ozbrojené sily SR dodali do Trnavy špeciálne kontajnerové zdravotné pracovisko. Ide o prenosnú ambulanciu, v ktorej sa budú ošetrovať zuby pacientom s pozitívnym testom na koronavírus. Momentálne je to jediné zariadenie takéhoto druhu na Slovensku.

Ministerstvo školstva plánuje týždeň po Veľkej noci spustiť na Youtube vysielanie pre všetky ročníky základných škôl. Najviac štyri hodiny denne budú učitelia prednášať učivo zodpovedajúce školským osnovám.

• Rúška a ďalšie ochranné pomôcky nepotrebujú len záchranné zložky vo veľkých mestách, ale aj horskí záchranári. Ochotní ľudia darovali záchranárom vyše 200 rúšok, čo v týchto časoch predstavuje naozaj veľký prínos.

https://www.facebook.com/ministerstvovnutraSR/photos/a.262480493807199/2734580436597180/?type=3&theater

Ministerstvo práce a sociálnych vecí spustí od budúceho týždňa dve stránky, pomocou ktorých budú môcť živnostníci, podnikatelia a zamestnanci žiadať štát o pomoc. Minister Krajniak varuje tvrdými trestami každého, kto by chcel systém zneužívať.

• Ministerstvo obrany dnes pokračovalo v odoberaní vzoriek v rómskych komunitách. Vojaci otestovali vyše 200 obyvateľov v obciach Krížová Ves, Batizovce, Vechec, Ondavské Matiašovce, Bôrka, Dobšiná a Žehra.

https://www.facebook.com/mosr.sk/posts/3219403208093401?__tn__=-R

• Európske krajiny opäť dokázali, že stoja pri sebe aj v najťažších okamihoch. Český premiér Andrej Babiš oznámil, že šestica francúzskych pacientov s koronavírusom bude ošetrovaná v brnenskej Univerzitnej nemocnici. Česi sa takto snažia pomôcť odbremeniť preťažené francúzske zdravotníctvo.

• Vatikán sa dnes stal svedkom nevídanej scény. Pápež František odslúžil omšu k príležitosti Kvetnej nedele bez prítomnosti veriacich. Veľkolepá ceremónia tentoraz prebiehala veľmi skromne a krátko. Pápež veriacich vyzval, aby hľadali spôsoby, ako pomôcť trpiacim.

Španieli hlásia mierny pokles počtu mŕtvych. Za posledných 24 hodín si COVID-19 vyžiadal 674 životov, čo je o dosť menej ako 950 mŕtvych zo štvrtka. Podobne je na tom Taliansko, kde zomrelo 525 osôb, čo je dvojtýždňové minimum.

• V Spojenom kráľovstve zahynulo na koronavírus 621 ľudí, čo celkový počet obetí zvýšilo na 4934. Krajina má momentálne 47806 obyvateľov pozitívne testovaných na koronavírus.

!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);

• Krajiny Európy, Južnej Ameriky aj iných regiónov sa sťažujú na príliš asertívne správanie USA pri nákupe zdravotníckeho materiálu. Vo viacerých prípadoch Spojené štáty jednoducho „preplatili“ druhý štát a získali tak zásielku, ktorá mu bola určená. Dodávateľom (hlavne z Číny) stačí ponúknuť viac peňazí a dohodnutý nákup pošlú Američanom.

Grécko muselo kvôli prítomnosti koronavírusu uzavrieť už druhý tábor pre imigrantov. V zariadení len kúsok severne od Atén bol lokalizovaný afgánsky muž, u ktorého sa po prevezení do nemocnice a vykonaní testu potvrdilo ochorenie COVID-19.

• V Albánsku poskočil počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Napriek prítomnosti policajtov a vojakov v uliciach a prísnym pokutám ľudia ignorujú obmedzenia voľného pohybu. Práve toto považujú miestne úrady za dôvod zhoršenia situácie. COVID-19 v malej krajine zabil už 20 ľudí.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť