Corona info: Matovič kritizuje nákupy predošlej vlády. Počet nakazených stúpol na číslo 216

Slovenskú spoločnosť opäť čakajú zmeny.

• Dnes ráno slovenská vláda informovala o počte nových nakazených za utorok. Na Slovensku pribudlo 12 známych prípadov, celkový stav je 216 pozitívne testovaných osôb.

 

• Najviac postihnutým regiónom Slovenska zostáva Bratislavský kraj, odkiaľ bola hlásená takmer polovica všetkých slovenských prípadov. Naopak, najmenej dotknutými okresmi sú okresy na juhu stredného Slovenska. Niektoré z nich majú doteraz nula potvrdených výskytov koronavírusu.

 

• Slovenské orgány naďalej pokračujú v zaobstarávaní ochranných pomôcok a ďalšieho potrebného zdravotníckeho materiálu. Podstatné je hlavne zabezpečiť dostatok respirátorov FFP3 pre personál v prvej línii. Dôležitá zásielka respirátorov z Turecka dorazila na Slovensko.

FFP3 na ceste k zdravotníkom:

Gepostet von Igor Matovic am Mittwoch, 25. März 2020

• Igor Matovič dnes skritizoval nákupy ochranných pomôcok, ktoré prebehli za predošlej vlády. Ministerstvo vnútra pod vedením Denisy Sakovej nakúpilo respirátory za 8 eur za kus, pritom tie isté sa údajne dajú v Číne kúpiť za 2 eurá za kus. Okrem toho milión zakúpených rýchlotestov bude úplne zbytočných.

 

• Ministerstvo školstva predstavilo web ucimenadialku.sk. Portál má pomôcť pedagógom aj študentom zorientovať sa v súčasnej situácii, ktorá si vyžaduje diaľkovú výučbu. Poskytuje informácie o všetkých stupňoch vzdelávania, od základných škôl po vysoké.

Viac ako 100 webinárov, on-line hodín, odporúčania pre učiteľov, odborných zamestnancov, poradne, rodičov aj vysoké…

Gepostet von Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR am Mittwoch, 25. März 2020

• Parlament schválil návrh zákona, ktorý by umožňoval lokalizovať ľudí s podozrením na koronavírus pomocou sledovania metadát. Za bolo 91 zo 138 prítomných poslancov.

 

• Vláda sa dnes rozhodla poskytnúť masívnu sociálnu pomoc pre ľudí na nemocenskej a ďalšie prípady. Podľa premiéra Matoviča by všetky tieto opatrenia mali stáť 300-400 miliónov eur mesačne.

• Opäť sa potvrdilo, prečo by nikto nemal zatajovať kontakty s rizikovými osobami. Po zásahu u staršieho muža sa až dve posádky záchraniek museli vydať do domácej karantény. Záchranári sa až od príbuzných dozvedeli, že muž bol pred 14 dňami v kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus.

 

• Masívne straty na životoch postihli Španielsko. Za 24 hodín tam zaznamenali 738 mŕtvych. Štatistika celkového počtu mŕtvych ukazuje hrozivé číslo 3434. Týmto číslom Španielsko prekonalo aj oficiálne čísla z Číny. Najviac postihnutou krajinou je Taliansko so 6820 mŕtvymi.

 

• V nezávideniahodnej situácii sa ocitli tvorcovia seriálu The Walking Dead. Kvôli koronavírusu museli prerušiť natáčanie a desiata séria seriálu sa skončí predposlednou epizódou. Finále série by sa malo odvysielať niekedy v budúcnosti ako špeciálna epizóda.

• Medzi osobami nakazenými koronavírusom je aj britský princ Charles. U 71-ročného nástupcu trónu sa prejavy choroby neprejavujú vážne a ochorenie má mierny priebeh. Charles sa zotavuje v škótskom sídle.

 

Laboratoř experimentální medicíny olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny dnes oznámilo, že je pripravené spustiť veľkokapacitné testovanie na koronavírus. V priebehu dňa zvládne vykonať až tisíc testov, čo z neho robí najväčšie zariadenie tohoto typu v Česku.

Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), ktorý je súčasť univerzity ČVUT, dokázal len za pár dní navrhnúť respirátor, ktorý následne získal certifikát FFP3. Maska s vymeniteľným filtrom sa dá vo veľkom vyrábať pomocou 3D tlače. O technológiu prejavilo záujem české ministerstvo zdravotníctva.

 

• Scénu ako z vojnového filmu mohli na vlastné oči vidieť zamestnanci mnohých maďarských podnikov. Armáda počas núdzového stavu prevzala kontrolu nad rôznymi podnikmi, ktoré vláda považuje za strategické. Vojaci majú dohliadať napríklad na fungovanie jadrovej elektrárne Paks, národnej banky, štátnych železníc alebo pošty.

• Otrasné situácie spôsobuje koronavírus aj v pohrebníctve. Pozostalí v mnohých krajinách sveta majú problém dôstojne sa rozlúčiť so zosnulými. Nie vždy pritom ide o obete epidémie, ktorých je na severe Talianska toľko, že ich nestíhajú pochovávať. Koronavírus nepriamo poznačil aj situáciu v Austrálii, kde sú zakázané pohreby s viac ako 10 účastníkmi. Niektoré rozlúčky preto musia odložiť o pol roka.

 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ilustrátor cez rozkošné obrázky vysvetľuje, ako spomaliť šírenie koronavírusu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME