Corona info: na Slovensku vzniká permanentný krízový štáb zložený zo špičkových expertov

Slovensko naďalej mobilizuje sily v boji proti nákaze.

• Dnešným dňom sa vláda rozhodla zmeniť spôsob, akým budú oznamované nálezy koronavírusu v populácii. Aby sa predošlo chaosu a informačnému šumu, ktorý spôsobovali tlačovky v rôznu dennú dobu, od zajtra sa bude každé ráno hlásiť stav za predošlý deň.

 

• Aj napriek tomu sme sa aj dnes dozvedeli niečo nové. Jeden prípad bol oznámený na tlačovke krátko po poludní. Na Slovensku vieme o 186 nakazených koronavírusom.

• Premiér Igor Matovič predstavil ambiciózny cieľ zdesaťnásobiť počet vykonávaných testov. Bude na to potrebná obrovská kvantita testov, na ktorých zaobstaraní sa intenzívne pracuje. Podľa slov premiéra slovenské úrady vybavujú objednávku, vďaka ktorej by sme získali až 200 000 testov.

„Pánovi sa pozrieme veľmi blízko na pršteky,” povedal premiér o odchádzajúcom šéfovi Štátnych hmotných rezerv: https://bit.ly/3dmU530

Gepostet von Aktuality.sk am Montag, 23. März 2020

• Šéfka Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová na tlačovke oboznámila verejnosť so stavom eurofondov. Slovensko by malo mať možnosť čerpať finančné zdroje na boj s koronavírusom až vo výške štyroch miliárd eur.

 

• Vyzerá to tak, že nová vládna garnitúra berie situáciu s koronavírusom naozaj vážne a snaží sa aktívne hľadať riešenia. Dnes vznikol permanentý krízový štáb, tvorený skúsenými expertmi z viacerých odborov. Jadro tímu tvorí infektológ Vladimír Krčméry,  biochemik Robert Mistrík, manažér z oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

• Doobeda sa vyjadril aj minister hospodárstva Richard Sulík. Podal podnet na odvolanie Kajetána Kičuru, šéfa Štátnych hmotných rezerv. Prezradil, že má už vybraného jeho nástupcu v pozícii. Sulík sa momentálne zaoberá hľadaním spôsobov, ako zachovať čo najplynulejšie fungovanie ekonomiky a zároveň spomaliť šírenie koronavírusu.

 

• Zbor väzenskej a justičnej stráže oznámil prvý prípad ochorenia Covid-19 u osoby vo výkone trestu. Po tom, čo muž z bratislavského zariadenia vykazoval príznaky bol vyšetrený lekárom, ktorý potvrdil koronavírus. Následne bol väzeň presunutý do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Členovia bratislavského ústavu sú izolovaní v karanténe.

❗️ Aktuálny stav❗️Zbor väzenskej a justičnej stráže potvrdzuje prvý prípad ochorenia Covid-19 u odsúdeného v ústave…

Gepostet von Zbor väzenskej a justičnej stráže am Montag, 23. März 2020

• Koronavírusová pandémia sa dotkla aj fungovania justície v našej krajine. Momentálne nepokračujú ani niektoré z najsledovanejších procesov, ktorých výsledok zaujíma celé Slovensko. Hlavné pojednávanie so štvoricou Róbert Lališ, Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Pavol Rusko sa malo uskutočniť dňa 2.4.2020, no bolo zrušené.

 

• Slovenská firma CogneXa pripravila softvér schopný na základe záberov z kamery identifikovať, či má osoba na tvári rúško. Program zadarmo ponúka štátnym inštitúciám. CogneXa momentálne komunikuje s viacerými subjektami zo Slovenska a Česka, ktoré by implementáciou systému mohli výrazne prispieť v boji s pandémiou.

Náš príspevok v boji s pandémiou. Radi poskytneme bezplatne pre verejnú správu, samosprávu a nemocnice či na pomoc…

Gepostet von Cognexa am Freitag, 20. März 2020

Poľskí zdravotníci sú voči svojej vláde veľmi kritickí. Vravia, že štát koronavírus úplne podcenil, nedokáže zdravotníctvu poskytnúť dostatočnú podporu a dopúšťa sa mnohých chýb. Chýbajú rúška, rukavice a ďalšie ochranné pomôcky a lekári sa preto boja kontaktu s podozrivými pacientmi. Väčšina poľských politikov nenosí rúška a rovnako sú na tom bežní obyvatelia.

 

• Napriek veľkej snahe japonskej vlády tváriť sa, že sa nič zvláštne nedeje, padlo rozhodnutie – tokijská olympiáda sa odkladá. Oficiálne rozhodnutie nepadlo a presné detaily nepoznáme, ale všetci kompetentní sú už teraz presvedčení, že momentálna situácia je jednoducho neúnosná. Olympiáda sa uskutoční pravdepodobne niekedy v roku 2021.

Južná Kórea patrí medzi najviac postihnuté krajiny, za čo do veľkej miery môže samozrejme aj jej geografická poloha neďaleko Číny. Aj napriek tomu môžeme kórejské krízové opatrenia považovať za veľmi účinné. Vláda nešla cestou zákazov a izolácie, ale rozhodla sa vo veľkom testovať (hlavne ľudí prichádzajúcich zo zahraničia) Výsledok? Krivka nových prípadov je za posledný týždeň takmer úplne rovná.

 

• Maďarská vláda navrhla zákon, ktorý jej má v čase epidemiologickej krízy udeliť špeciálne právomoci. Počas výnimočného stavu môže predseda vlády dekrétmi prakticky obísť parlament a rozhodovať bez kontroly. Opozícia sa celkom prirodzene obáva, že už vzhľadom na existujúce autoritárske tendencie premiéra Orbána by takáto legislatíva mohla vážne narušiť demokratické princípy štátu.

• Americký prezident Donald Trump schválil financovanie z federálnych zdrojov pre národné gardy štátov Washington, Kalifornia a New York. Tieto tri štáty sú najviac postihnuté koronavírusom na území USA a povolané jednotky národnej gardy majú plniť humanitárne úlohy a pomôcť prekonať krízu.

 

V Spojenom kráľovstve je situácia nasledovná: ostrovný štát eviduje vyše 6500 ľudí nakazených koronavírusom. Bolo vykonaných 77 295 testov, ktoré ukázali negatívny výsledok. Žiaľ, o život prišlo už 335 ľudí. Premiér Boris Johnson takmer každý deň oznamuje verejnosti nejaké prísnejšie opatrenia.

 

 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Bežec sa kvôli domácej karanténe rozhodol odbehnúť maratón na balkóne

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME