• V piatok Slovensko vyhodnotilo 3 910 testov na koronavírus, žiaden z nich nepreukázal pozitívny výsledok. Prvýkrát od 6. marca, kedy sa u nás ochorenie objavilo, sa môžeme tešiť takejto skvelej správe. Celkový počet evidovaných prípadov nákazy na Slovensku je 1455.
• Aj včera pribudli pacienti, ktorí boli vyhlásení za uzdravených – je ich 14. Koronavírus doposiaľ prekonalo už 919 Slovákov. V súvislosti s ochorením COVID-19 je momentálne hospitalizovaných 111 pacientov. Za včerajší deň nie sú hlásené žiadne obete. Koronavírus si na Slovensku vyžiadal 26 životov.
https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10219320921626262
• Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič uviedol, že pri otváraní slovenskej ekonomiky treba postupovať čo najrýchlejšie. Podľa Viskupiča by sme mali ťažiť z našich dosiahnutých úspechov v boji s vírusom a zbytočne nebrzdiť hospodárstvo.
• Minister zdravotníctva Marek Krajčí varuje, že hrozba príchodu druhej vlny koronavírusu je úplne reálna. Predísť jej môžeme zachovávaním disciplíny a prísnym dodržiavaním hygienických noriem. To, že sme vírus potlačili neznamená, že nastal čas zahodiť ostražitosť – naopak, je to dôkazom toho, aké sú existujúce opatrenia dôležité a efektívne.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=591347345067379&id=255404251995025&__tn__=-R
• Slovensko a jeho európskych partnerov čakajú najbližšie dni a mesiace mnohé výzvy spojené s koronavírusom, ktoré treba prekonávať spoločnými silami. Pri príležitosti Dňa Európy to dnes vyhlásila podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. Remišová zdôraznila predovšetkým potrebu zjednodušiť priebeh procesov a odstrániť byrokraciu.
• Mesto Piešťany sa ako atraktívna domáca lokalita pomaly otvára pre turistov. Pred príchodom koronavírusu odhady predpovedali na leto 2020 historicky najlepšiu turistickú sezónu. Ťažko povedať, ako sa situácia vyvinie naozaj. Na jednej strane sa na Slovensko nedostanú zahraniční turisti, ich absenciu ale môžu vynahradiť Slováci, ktorí zrejme tentoraz budú preferovať dovolenku na Slovensku.
• Kvôli šíreniu koronavírusu boli mnohé plánované lekárske zákroky presunuté. S ústupom epidémie sa zdá, že ľudia sa konečne dočkajú svojich operácií. Medzi nemocnicami, ktoré postupne nabiehajú na štandardný režim, je aj Univerzitná nemocnica v Martine, ktorá zmenšuje svoju červenú zónu vyhradenú pre pacientov s koronavírusom.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=591436008391846&id=255404251995025&__xts__[0]=68.ARClmmT8cjIrjY9VFFqEWjbAmx26TvWjCbNMbkQYBXOPGE2xJzd6T2zTntrBnKW0Xohpqv2lTa2EV5l8cprP-H_Vdm2NVWwkH_BLEGD4IKMuW4DEOBySc_F_1Sw-ARlYxfTrABwVomruVSvhpuANfxQxsUwoJdQfi1MBp2DUNaOi3zCawqpaXsNe4F3CDmMMTISfpV1AFURp2yQR6DDneW5ISKJD9R-orEMCKCJdC1vpjHLtXwkmAMgHSss1IJDQbTObU4Fn8UrSAlknI4v4vVEUozuyQHGKGCBAltmklvgNCPlx81xftMzpTrM98C1HvuldpwWf8yGBHmMdnBwgs3w&__tn__=-R
• Celosvetový počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom prekonal 4 milióny. Mŕtvych je už viac ako 276-tisíc. V oboch smutných štatistikách sú na prvej priečke Spojené štáty americké – až štvrtina zo všetkých infikovaných sú obyvatelia USA.
• Ako mnohé krajiny, aj Veľká Británia rieši problém, ako manažovať verejnú dopravu v časoch koronavírusu. Vozidlá MHD budú musieť dodržiavať pravidlá rozostupov medzi pasažiermi, čo viditeľne zmenší ich kapacitu. Ak by cestujúci uprednostnili automobily, znamenalo by to preplnené cesty a zápchy. Britské úrady preto odporúčajú ísť do práce peši alebo na bicykli.
!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);
• V slovinskom hlavnom meste Ľubľana a v ďalších mestách krajiny protestovalo až 5000 ľudí. Dôvodom ich hnevu sú pretrvávajúce opatrenia proti koronavírusu, ktoré demonštranti považujú za príliš obmedzujúce. Protestujúci v Ľubľane sa vydali k budove parlamentu a svoju nespokojnosť s vládou vyjadrovali pomocou výkrikov, plagátov a hlasným zvonením na zvony.
• Po takmer troch mesiacoch sa v Číne konečne otvorili telocvične. Milovníci zdravého životného štýlu sa nevedeli dočkať, pretože pri udržiavaní špičkovej kondície predstavuje aj krátkodobý výpadok cvičenia veľký problém. Pohľad na športovcov cvičiacich s rúškami na tvárach je dosť nezvyčajný, no v dnešnej dobe má svoje opodstatnenie. Okrem tohoto opatrenia sa pri vstupe do budovy každému návštevníkovi meria teplota a pri cvičení sa musia udržiavať rozostupy.
As Beijing gyms reopen, users are masked up and ready to shed poundshttps://t.co/wiOqpKEtA1
— The Express Tribune (@etribune) May 9, 2020
• Pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe ulice bieloruského hlavného mesta Minsk zaplavili tisíce ľudí. Napriek hrozbe koronavírusu sa uskutočnila masívna vojenská prehliadka, ktorú sledovali stovky zvedavých divákov hlava na hlave. Krajina má potvrdených viac ako 20000 prípadov nákazy koronavírusom.
• Oproti tomu Rusko bolo nútené svoju veľkolepú vojenskú prehliadku zrušiť. Prezident Vladimir Putin príležitosť Dňa víťazstva využil, aby národu vo svojom prejave zvestoval pocit hrdosti na minulosť a zdôraznil potrebu jednoty. Putin sa okrem ekonomických ťažkostí krajiny a koronavírusu musí pasovať aj s výrazným prepadom svojej vlastnej popularity medzi občanmi.
Vladimir Putin took part in the Immortal Regiment online event https://t.co/xObmpk3wFc pic.twitter.com/Il13tIQaQF
— President of Russia (@KremlinRussia_E) May 9, 2020
• Koronavírus poriadne pohol cenami ovocia a zeleniny. O niektoré plodiny z dôvodu utlmenia ekonomiky nie je záujem a hrozí im, že zhnijú v skladoch. Cena iných plodín zasa prudko stúpla, pretože je ich nedostatok. Krajiny ako Španielsko a Francúzsko, ktoré sú silnými poľnohospodárskymi producentmi, nedokázali zohnať dostatok pracovných síl, ktoré by úrodu zozbierali.
• Súčasná globálna pandémia sa dotkla aj nelegálnych sfér podnikania. Konkrétne, biznis s nelegálnymi drogami sa potýka s mnohými problémami. Prekážkou sú nielen prísne hraničné kontroly, ktoré komplikujú pašovanie, ale aj nedostatok základných surovín na výrobu drog.
Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.