Corona Info: Slovensko dnes prekonalo hranicu sto potvrdených prípadov

Ako sa vyvíja situácia doma a vo svete?

• Podľa najnovších informácií dnes na Slovensku pribudlo osem potvrdených prípadov ochorenia koronavírusom. To znamená, že naša krajina prekonala hranicu sto chorých a momentálne je známych 105 pacientov.

• Počas dnešnej tlačovky premiér Peter Pellegrini informoval o smrti 84-ročnej ženy, ktorá mala pozitívny test na koronavírus. Nie je ale možné jednoznačne potvrdiť, či dôvodom úmrtia bolo ochorenie COVID-19 – zosnulá trpela viacerými zdravotnými komplikáciami.

Dosluhujúci premiér informoval o úmrtí ženy vo veku 84 rokov, ktorá bola pozitívne diagnostikovaná na koronavírus. Do…

Gepostet von Aktuality.sk am Mittwoch, 18. März 2020

• Slovenský Úrad verejného zdravotníctva pripomína vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré tvrdí, že koronavírus sa neprenáša pitnou vodou. Ľudia sa nemusia báť nákazy z vody a súčasná náročná situácia nijako neohrozuje zásobovanie.

• Vynára sa otázka, čo robiť s použitými rúškami. Ministerstvo životného prostredia odporúča rúška zabaliť do dobre uzatvoreného plastového vreca a vyhodiť to do netriedeného komunálneho odpadu. Samozrejme netreba zabudnúť poriadne si umyť ruky.

• Ministerka vnútra rokuje so svojim maďarským proťajškom o situácii na maďarsko-slovenskej hranici. Denisa Saková na tlačovke oznámila, že sa intenzívne venuje dialógu s maďarskou stranou. Na hraničných priechodoch sa vytvárajú dlhé kolóny, v ktorých viazne nákladná doprava.

• Česko za dnešný deň hlási 140 nových nakazených. Celkovo má náš sused 522 pozitívnych prípadov. Krajina zavádza prísne opatrenie, podľa ktorého môže človek vyjsť na ulicu jedine s ochranným rúškom. V nedeľu sa očakáva príchod ukrajinského lietadla, ktoré do Českej republiky dodá 30 miliónov rúšok. Informuje portál echo24.cz.

profimedia

• Naozaj je pravda, že kríza ukazuje skutočný ľudský charakter. Kým stovky lekárov a ďalšieho personálu pracuje na 110%, nájdu sa aj typy, ktoré sa na nešťastí chcú priživiť. Exemplárny prípad hyenizmu zaznamenali v Brne, kde sa podvodníci s kasičkou vydávajú za zbierku na boj proti koronavíru.

• Asi dve tisícky Slovenských občanov v zahraničí požiadali naše úrady o pomoc s dopravením sa na Slovensko. Miroslav Lajčák oznámil, že vláda má k dispozícii 157 autobusov s kapacitou 8-tisíc miest a budú využité aj služby leteckých prepravcov. Autobusová preprava má byť zadarmo.

• Boj s pandémiou nie je len v kompetencii vlády, o mnohom rozhodujú miestne samosprávy. Mesto Košice sa rozhodlo od štvrtka zavrieť pre verejnosť cintorín aj urnový háj. V prípade zhoršenia stavu nastanú ďalšie obmedzenia MHD, či dokonca jej úplné odstavenie.

• Nezaháľa ani Banská Štiavnica. Stredoslovenské mesto svojim obyvateľom rozdistribuovalo 1500 rúšok. Tie boli doručené poštou. Ochranné prostriedky mesto zabezpečuje svojim zamestnancom, opatrovateľom a občanom nad 70 rokov. Pripravuje sa výdajné stredisko pre dezinfekčné prostriedky.

• Slováci sa do boja proti nákaze rozhodli nasadiť moderné technológie. K dispozícii je mobilná aplikácia Zostaň zdravý, ktorá má za cieľ pomôcť ľuďom vyhnúť sa ochoreniu. Vznikla aj iniciatíva hackvirus.sk, určená na zbieranie nápadov, ktoré by sa neskôr prakticky aplikovali na zlepšenie situácie.

Poľsko je ďalšou z krajín, ktoré zaviedli hraničné kontroly. Opatrenie malo za následok dopravný kolaps a nekonečne dlhé kolóny hlavne na hranici s Nemeckom, Českom a Litvou. Na úseku diaľnice na nemeckej hranici sa rad vozidiel ťahal až do vzdialenosti 60 kilometrov.

profimedia

Za ďalšiu obeť pandémie v súvislosti s koronavírusom môžeme považovať pesničkovú súťaž Eurovízia. Tá sa mala konať 12.-16. mája v holandskom prístavnom meste Rotterdam. Hoci k oficiálnemu zrušeniu podujatia ešte nedošlo, je takmer isté, že budú zrušené aj hokejové majstrovstvá sveta.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie priznáva, že koronavírus podcenila. Spolu s ďalšími špičkami Európskej únie nepredpokladala, že pandémia naberie na sile a bude predstavovať extrémnu záťaž pre zdravotnícke systémy členských štátov. Von der Leyenová ešte pred pár dňami kritizovala krajiny, ktoré sa rozhodli uzavrieť hranice.

• Americký prezident Donald Trump sa v prejave označil za „vojnového prezidenta“. USA sa podľa neho nachádzajú vo vojnovom stave s koronavírusom, a preto prichádza čas na špeciálne opatrenia. Odvolaním sa na zákon Defense Production Act z roku 1950 tvrdí, že vláda môže nariadiť súkromnému sektoru vyrábať materiál potrebný pre zvládanie krízy, v tomto prípade napríklad ochranné prostriedky.

 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
9
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Prichádza prvý film s tematikou koronavírusu. Odpadový horor Corona Zombies dorazí už v apríli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME