• Včera sa na Slovensku vyhodnotilo 3992 testov, 3 vzorky mali pozitívny výsledok. Celkový počet evidovaných prípadov koronavírusu na Slovensku je 1480.
• Uzdravilo sa ďalších 19 pacientov, ochorenie COVID-19 prekonalo už 1131 nakazených. V súvislosti s koronavírusom je hospitalizovaných 116 osôb. Včerajší deň bol bez obetí, pandémia si na Slovensku vyžiadala 27 životov.
https://www.facebook.com/spravy.rtvs/photos/a.1429399367320881/2514975288763278/?type=3&theater
• Premiér Igor Matovič a člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík sa dnes zúčastnili tlačovej konferencie s tvorcami slovenského testu na koronavírus. Premiér vyzdvihol strategický význam takéhoto vynálezu, ktorý zabezpečí krajine samostatnosť v oblasti testovania na koronavírus. Mistrík ocenil kvalitu technológie, ktorá sa vyrovná svetovej špičke.
• Možno už v priebehu budúceho týždňa sa v do praxe dostane systém takzvanej inteligentnej karantény. Repatrianti vracajúci sa zo zahraničia by mali možnosť vybrať si, či chcú ísť do štátnej karantény, alebo do inteligentnej domácej karantény. Smart karanténa bude fungovať za pomoci mobilnej aplikácie a môže výrazne odbremeniť štátne karanténne zariadenia.
https://www.facebook.com/255404251995025/photos/a.295375124664604/594570068078440/?type=3
• Dnes počas návštevy Základnej školy s materskou školou v obci Slepčany v okrese Zlaté Moravce poďakovala prezidentka Zuzana Čaputová všetkým profesiám, ktoré pomáhajú Slovensku zvládať koronakrízu. Prezidentka obzvlášť ocenila kreativitu ľudí a ich schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam.
• Vedúci oddelenia ekológie vírusov z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Boris Klempa oznámil, že pri testovaní vakcíny sa použijú aj izolované slovenské kmene. Firma Pfizer požiadala o izolát, aký virológovia SAV poskytli do Európskeho vírusového archívu.
• Až 45 % slovenských domácností zaznamenalo pokles príjmov z dôvodu koronavírusovej krízy. Prieskum agentúry Ipsos ďalej hovorí, že takmer štvrtina Slovákov má pocit, že kríza ich môže pripraviť o zdroj príjmov. Situácia sa zlepšila oproti marcu, kedy to takto vnímala až polovica slovenských pracujúcich.
!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);
• Slovinsko ako prvá krajina EU sebavedomo vyhlásila, že prekonala epidémiu koronavírusu. Slovinská vláda má údajne situáciu pod kontrolou, a preto nie sú potrebné žiadne výnimočné opatrenia. Krajina dva dni po sebe zaznamenala prírastok len jedného nakazeného a žiadne úmrtie.
• V piatok sa niektoré belgické deti vrátili do škôl. Vrámci uvoľňovania opatrení sa do školských lavíc vrátili žiaci končiacich ročníkov. Belgicko so svojimi 11-miliónmi obyvateľov patrí medzi najviac postihnuté krajiny v Európe – zaznamenalo 54644 prípadov nákazy a 8959 úmrtí.
https://twitter.com/ParlGov/status/1261298634605367297
• Nemecko už viac nebude požadovať povinnú dvojtýždňovú karanténu pre osoby prichádzajúce z iných krajín EU, schengenského priestoru a Veľkej Británie. Nemci zároveň plánujú postupne uvoľňovať hraničné kontroly so susedmi – už v sobotu ubudne kontrol na hraniciach s Luxemburskom a Dánskom.
• Nielen pohyb cez hranice medzi štátmi je kvôli koronavírusu obmedzený. V niektorých krajinách je problém dostať sa z jedného konca krajiny na druhý, pretože okresy ťažko postihnuté epidémiou sú uzatvorené. Príkladom môže byť Taliansko, ktorého obyvatelia sa zrejme až v lete dočkajú úplnej slobody pohybu vrámci krajiny.
• Maďarský premiér Viktor Orbán dnes sľúbil, že do konca mesiaca sa plánuje vzdať svojich výnimočných právomocí, ktoré mu na obdobie ohrozenia koronavírusom odsúhlasil parlament. Orbán získal možnosť vládnuť pomocou dekrétov v marci a zo zahraničia si vyslúžil veľkú kritiku za ohrozovanie demokratických princípov štátu.
#Hungary I'll give up pandemic decree power this month, Hungary's Orban says https://t.co/u3MT83ecPB #news
— ParlGov (@ParlGov) May 15, 2020
• Iránu sa ani po niekoľkých mesiacoch nedarí stlmiť šírenie koronavírusu v krajine. Islamská republika patrí k najhoršie zasiahnutým štátom a s epidémiou zápasí už od polovice februára. Dnes bol v Iráne zaznamenaný najvyšší počet nových nákaz za posledný mesiac.
• Vážne problémy má aj Brazília. Za posledných 24 hodín tam pribudlo 13944 nových prípadov nákazy, čo pre krajinu predstavuje rekordné číslo. V Brazílii doposiaľ zaznamenali 202918 infikovaných a 13933 mŕtvych. Zodpovednosť za takýto stav aspoň v určitej miere nesie prezident Bolsonaro, ktorý agresívne vystupuje proti akýmkoľvek krízovým opatreniam.
• Prezident Namíbie sa rozhodol pre radikálne kroky, ktorých cieľom je ušetriť finančné zdroje, ktoré krajine pomôžu zvládnuť koronavírus a jeho následky. Hage Geingob plánuje pozastaviť nákup vozidiel pre všetky ministerstvá až do roku 2025, znížiť počet poradcov regionálnych vlád, znížiť počet členov vlády z 26 na 19 a obmedziť mesačnú spotrebu paliva vládnymi vozidlami.
Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.