Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

• Vo štvrtok sa na Slovensku vyhodnotilo 4 694 testov na koronavírus. 10 z nich preukázalo pozitívny výsledok. Slovensko celkovo eviduje 1455 prípadov nákazy koronavírusom.

• V súvislosti s koronavírusom je hospitalizovaných 122 pacientov. Včera bolo za uzdravených vyhlásených ďalších 99 osôb, koronavírus teda prekonalo už 905 Slovákov. Celkový počet obetí pandémie na Slovensku je 26.

https://www.facebook.com/spravy.rtvs/photos/a.1429399367320881/2509506819310125/?type=3

Liečebno-rehabilitačné stredisko Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v Omšení ubytovalo v povinnej štátnej karanténe 55 repatriantov. Priestory slúžia na karanténne účely od 8. apríla, kedy ubytovali prvých 76 navrátilcov zo zahraničia.

• Hoci je väčšina ubytovaných v karanténnych zariadeniach disciplinovaných, vždy sa nájdu výnimky. Včera večer musela polícia zasiahnuť v gabčíkovskej karanténe, kde sa 52 mužov dopustilo výtržností. Opití lesní robotníci vracajúci sa z Nemecka vulgárne nadávali a ničili zariadenie izieb.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/3323507374346128?__xts__[0]=68.ARDBwE9BnccfNekzdNSBqYmHLGdwo_WZ4_NbhxzAn4OCFKfeTtV0WifYumAvNMBIWPq3R7aEYtgk3uBEjq5vd33_L222xE0QTCK1m6jzk15oOCME36AtU_cd3YO3KW5X1wi_C7mHoPtD-MGvWHawrgb3i5Sml-KanJuKF7X3TyfaBQqMcSUTaxn-waB7miEyeXARSxKhtAzk4iNrJeLvZxvR7c_beu5UiqaMG6n4Bpgaidebds1sgd-NP-UzBw7A-_05IkAklgyuEMh0PkOfCa5kWItUKMkwoT5EarZ_cehGM2854_In6b4a0Na6ECUcUDWXMXxVzelL7ll95VhCmjpdCcqW&__tn__=-R

• Po výskyte prvých prípadov koronavírusu na Slovensku v marci vzrástla priemerná dočasná práceneschopnosť na 5,74%. Išlo o dosť výrazný nárast oproti 4% z januára. Najviac práceneschopných bolo v Prešovskom kraji (7,48%), najnižšia v Bratislavskom kraji (3,48%)

• Slovenským internetom sa šíri infografika, ktorá môže mnohých ľudí priviesť k podceňovaniu rizík spojených s koronavírusom. Na obrázku sú porovnané viaceré príčiny smrti, ktoré si každoročne vyžiadajú státisíce životov. V jednom príspevku sú porovnávané neporovnateľné javy – hádže dokopy napríklad rakovinu, samovraždy a autonehody. Zo všetkých uvedených príčin smrti sa s koronavírusom spája najmenší počet úmrtí.

• Podľa Európskej komisie by vonkajšie hranice EÚ mali zostať zatvorené minimálne do polovice júna. Niektoré členské štáty Únie po vzájomnej dohode umožnili svojim občanom cestovať k susedom. Väčšina krajín ale zostáva veľmi opatrná.

!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch potvrdil, že povinnosť nosiť rúška na verejnosti pominie asi v polovici júna. Ako mnohé ďalšie opatrenia, aj povinnosť nosiť rúška závisí od toho, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia.

Taliansku patrí smutné prvenstvo. Stalo sa prvou krajinou Európskej únie, kde počet obetí koronavírusu prevýšil číslo 30-tisíc. Taliansko je po USA a Veľkej Británii celosvetovo tretím štátom s najvyšším počtom mŕtvych.

• Zvyšuje obezita riziko úmrtia na koronavírus? Vedci majú pre ľudí s kilami navyše správy, ktoré ich nepotešia. Podľa britskej štúdie majú obézni pacienti až o 33% väčšiu pravdepodobnosť, že koronavírusu podľahnú. Dáta britskej NHS dokonca hovoria, že ľudia s obezitou sú v prípade nákazy koronavírusom až dvakrát náchylnejší k úmrtiu.

Čínsky vyslanec v Nemecku Wu Ken sa pre média vyjadril, že Čína je otvorená medzinárodnému vyšetrovaniu pôvodu koronavírusu. Svetová zdravotnícka organizácia je presvedčená, že wuhanská tržnica určite zohrala významnú úlohu pri vzniku pandémie. Zatiaľ ale nie je jasné, či išlo o primárny zdroj, alebo miesto, ktoré šírenie ochorenia len rapídne urýchlilo.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyhlásil, že väznice v krajine prepustia až 19-tisíc väzňov. Uvoľnením kapacity väzníc sa má predísť prepuknutiu nákazy koronavírusu vo veľmi rizikovom prostredí. K podobnému kroku sa uchýlilo už mnoho svetových vlád.

• Zdravotnícke inštitúcie po celom svete hľadajú spôsoby, ako ľuďom čo najlepšie sprostredkovať informácie o ochrane proti nákaze. Nigéria povolala svojich najlepších humoristov, ktorí vo vtipných skečoch zrozumiteľne ľuďom pripomínajú, aké dôležité je dodržiavať pravidlá hygieny.

• Pre jednu chilskú rodinu sa dovolenka v Karibiku premenila na nočnú moru. Trojčlenná rodina sa vybrala na výlet plachetnicou, no momentálne je na mori už dva mesiace. Rodine robia spoločnosť ešte dvaja členovia posádky. Zúfalá pätica nemôže so svojou loďou zakotviť v žiadnom prístave – všetky v okolí ich totiž z dôvodu karantény odmietajú prijať.

• Počet úmrtí na koronavírus prudko stúpa v Brazílii. Navyše sa tu objavujú podozrenia, že evidencia mŕtvych je chybná a v skutočnosti ochoreniu COVID-19 podľahlo oveľa viac ľudí. Oficiálne čísla hovoria o 141-tisíc infikovaných a asi 10-tisíc obetiach. Najviac mŕtvych je v štáte Amazonas.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť