Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

• V piatok Slovensko vyhodnotilo 4084 testov na koronavírus, 13 z nich potvrdilo prítomnosť vírusu. Slovensko celkovo eviduje 1493 prípadov nákazy koronavírusom.

• V súvislosti s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 118 pacientov. Ďalších 20 pacientov bolo vyhlásených za vyliečených, vďaka čomu sa celkový počet uzdravených zvýšil na 1151. Včera pribudla jedna obeť, koronavírusu na Slovensku doposiaľ podľahlo 28 osôb.

https://www.facebook.com/spravy.rtvs/photos/a.1429399367320881/2515722588688548/?type=3

Hasiči intenzívne pracujú aj cez víkendy. Dnes sa podieľali na odoberaní vzoriek, určených na koronavírusové testy. Konkrétne išlo o karanténne zariadenia  v Oravskej Polhore, Pezinku, Gabčíkove, Bratislave, Košiciach, Bardejove a vo Veľkom Mederi.

• Premiér Igor Matovič dnes v statuse vysvetlil, že z 13 nových prípadov bolo až 11 z karantény v osadách alebo z povinnej štátnej karantény. Skvelá epidemiologická situácia bude zrejme znamenať, že v pondelok sa dočkáme ďalších uvoľnení opatrení.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10219393192832997

• Drvivá väčšina maturantov je spokojná so známkou, ktorá im bola udelená na základe priemeru známok získaných počas školského roka. Pre možnosť opravy prostredníctvom ústnej odpovede sa rozhodlo menej ako percento maturantov.

Malta včera predstavila zoznam krajín, ktorých obyvateľom by umožnila vstup na svoje územie. V zozname sa spolu s ôsmimi ďalšími krajinami nachádza aj Slovensko. Zatiaľ nie je jasné, ako budú tieto bezpečné cestovné koridory fungovať po technickej stránke. Maltská vláda oznámila, že prebiehajú obojstranné rokovania so štátmi zo zoznamu.

Rakúsko v noci zo soboty na nedeľu uvoľní režim na hraniciach s Českom, Maďarskom a Slovenskom. Táto zmena bude znamenať, že pohraničné kontroly na rakúskej strane budú len náhodné. Úplné otvorenie hraníc sa momentálne plánuje na 15. jún.

!function(e,i,n,s){var t=“InfogramEmbeds“,d=e.getElementsByTagName(„script“)[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement(„script“);o.async=1,o.id=n,o.src=“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“,d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,“infogram-async“);

• V utorok sa budú môcť vrátiť do práce poľskí baníci z regiónu Slizeska. Ide o najviac postihnutý región krajiny, v ktorom bola zachytená asi tretina zo všetkých prípadov v Poľsku. Koronavírus sa rozšíril práve aj medzi baníkmi a ich návrat do práce budú sprevádzať zvýšené hygienické štandardy.

• Od pondelka sa obyvatelia Budapešti môžu tešiť na uvoľňovanie opatrení. Metropola Maďarska sa uvoľnenia dočká dva týždne po zvyšku krajiny. Keďže Budapešť ako epicentrum nákazy v krajine zaznamenala oveľa vyšší počet prípadov ako ostatné maďarské regióny, v hlavnom meste boli obmedzenia prísnejšie ako mimo neho.

• Minimálne trinásť účastníkov bolo zatknutých políciou v Londýne na proteste proti epidemiologickým opatreniam. Jedným z nich bol aj Piers Corbyn, brat ľavicového politika Jeremyho Corbyna. Corbyn  je presvedčený, že žiadna pandémia neexistuje a všetko je to len propagandistické sprisahanie, ktorého cieľom je pošliapať ľudské práva obyvateľstva a dostať masy pod kontrolu.

• Slnečná Francúzska riviéra sa pomaly otvára svetu. Juh Francúzska je regiónom, ktorý je pomerne málo zasiahnutý vírusom. Obyvatelia preto majú možnosť vybrať sa k vode, avšak musia sa riadiť prísnymi pravidlami. Môžu rybárčiť či kúpať sa, avšak nemali by sa na plážach zdržiavať dlhé hodiny a blízko seba.

• Španielsko plánuje predĺžiť núdzový stav do konca júna. Situácia v ťažko skúšanej krajine sa pomaly zlepšuje, avšak boj s pandémiou sa ešte ani zďaleka neskončil. Núdzový stav bol v Španielsku v súvislosti s koronavírusom vyhlásený 14. marca. Zákerný vírus si vyžiadal 27563 španielskych životov.

• Americký prezident Donald Trump zostáva naďalej veľmi nepriateľsky naladený voči Svetovej zdravotníckej organizácii. Trump WHO obvinil zo spolupráce s čínskou vládou pri utajovaní informácií o šírení koronavírusu. Po tom, čo americká vláda pozastavila príspevky pre WHO, sa uvažovalo o rôznych modeloch financovania. Jednou z možností by bolo napríklad, že USA by posielali len 10% zo svojho niekdajšieho príspevku. Zatiaľ sa však nič nezmenilo a Američania organizácii nepošlú ani cent.

• Peniaze nemusia nič znamenať, ak vlády nedokážu svoje zdroje efektívne využiť. Príkladom môže byť bohatý Katar a jeho úbohé zápolenie s koronavírusom. Arabský štát s 2,7 miliónmi obyvateľov má až 30-tisíc infikovaných, čo predstavuje jeden z najhorších pomerov prípadov na počet obyvateľov na svete. Väčšina nakazených sú robotníci zo zahraničia.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť