Corona info: V stredu čaká Slovensko veľké otváranie. Rúško na ulici nebude povinnosťou

Skvelý epidemiologický vývin prináša svoje ovocie.

Zdroj: EMEFKA

• Počas nedele Slovensko vyhodnotilo 971 testov na koronavírus. Pozitívny výsledok mala len 1 vzorka. Dokopy je teda na Slovensku evidovaných 1495 prípadov koronavírusu.

• V súvislosti s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 106 pacientov. Včera sa vyliečilo 10 osôb, koronavírus prekonalo už 1185 Slovákov. Našťastie, včera ochoreniu nepodľahol nikto. Epidémia si u nás doposiaľ vyžiadala 28 životov.

Laboratóriá vykonali v nedeľu menej ako tisíc testovV nedeľu laboratóriá vykonali iba 971 testov na nový koronavírus,…

Gepostet von Správy RTVS am Montag, 18. Mai 2020

• Minister zdravotníctva Marek Krajčí si pochvaľuje výkony mnohých lekárov, ktorí vykonávali zdravotnú starostlivosť aj počas epidémie. Väčšinou ide o pediatrov a všeobecných lekárov pre dospelých. Krajčí by rád videl týchto lekárov patrične odmenených.

• Prvých 27 slovenských väzňov využilo možnosť videohovoru so svojimi príbuznými. Zbor väzenskej a justičnej stráže sa takto snaží vynahradiť osobné návštevy, ktoré z dôvodu pandémie nie sú možné. Zúčastnení väzni si túto možnosť pochvaľovali – oproti bežnej návšteve videli aj kúsok zo svojich domovov, do ktorých mnohí už veľmi dlho nenahliadli.

• Najväčšou udalosťou pondelka je určite oznámenie štvrtej fázy otvárania Slovenska. Tá sa spustí 20. mája a bude znamenať napríklad povolenie kultúrnych podujatí do 100 ľudí, otvorenie obchodných centier či sprístupnenie vonkajších športovísk.

ZODPOVEDNOSŤ VÝSLEDKY PRINÁŠA#OdvážneÚprimnePreĽudí

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 18. Mai 2020

• Štvrtá fáza zároveň znamená koniec povinným rúškam v exteriéri. Rúška nebudeme musieť mať na tvárach, pokiaľ od cudzej osoby budeme vzdialení na 5 metrov. V interiéroch povinnosť pretrváva naďalej bez zmeny.

• Viaceré kategórie zamestnancov oddnes nemusia absolvovať povinnú štátnu karanténu. Zdravotnícki pracovníci, obhospodarovatelia pozemkov, opatrovatelia, osoby, starajúce sa o príbuzných, ako aj sezónni zamestnanci v poľnohospodárstve a potravinárstve nemajú povinnosť ísť do karantény, pokiaľ sa vracajú z Česka alebo z Rakúska.

OD 18. MÁJA SA ROZŠIRUJÚ VÝNIMKY Z POVINNEJ KARANTÉNY

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Sonntag, 17. Mai 2020

• V apríli ruský prezident Vladimir Putin oznámil štedrý finančný bonus pre všetkých zdravotníkov, ktorí pomáhajú v boji s pandémiou. Dni a týždne prešli a zistilo sa, že minimálne v 12 z 85 oblastí došlo k pochybeniam a zdravotníci nedostali nič, alebo len zlomok peňazí. Po sťažnostiach sa týmto problémom začala zaoberať generálna prokuratúra.

• Od 23. mája čaká Turecko štvordňový celoštátny lockdown. Toto opatrenie súvisí s moslimským náboženským sviatkom Eid al-Fitr. Turecká vláda uvažuje rovnako ako tá slovenská cez veľkonočné sviatky a uvedomuje si riziká, ktoré by návštevy a oslavy mohli predstavovať.

• Grécko, Taliansko aj Španielsko sa postupne otvárajú. Všetky tri krajiny využívajú ústup pandémie na rozbehnutie ekonomiky. Povestné Talianske kaviarne obnovili prevádzku po dvoch mesiacoch, Gréci sprístupnili pre verejnosť svoje antické pamiatky a Španieli plánujú otvorenie hraníc pre zahraničných turistov.

Taiwan sa vzdal snáh zúčastniť sa na tohtotýždňovom Svetovom zdravotníckom zhromaždení, ktoré sa dnes začalo v Ženeve. Svetové zdravotnícke zhromaždenie je najvyšším rozhodovacím orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie. Taiwan sa usiloval zúčastniť sa stretnutia, ktoré bude mať veľký význam pri riešení svetovej pandémie. Keďže krajina nie je členom WHO (členstvo blokuje Čína), pozvánka neprišla.

• Hľadanie spôsobov, ako sa najesť či napiť sa s rúškom na tvári, sa stalo zdrojom zábavy a vtipov pre mnohých ľudí, znudených v karanténe. Izraelskí vedci túto výzvu zobrali vážne a vyvinuli rúško s ktorým sa dá jesť. Rúško, ktoré sa otvára za pomocou ovládača vzbudilo veľmi rozporuplné reakcie – niektorí si ho pochvaľujú ako nesmierne praktickú vec, iní to berú ako nezmyselnú hračku.

• Po tom, čo Dáni minulý mesiac ako prví v Európe opätovne otvorili školy, stále sebavedomo pokračujú v uvoľňovaní obmedzení. Podnetom je zlepšenie epidemiologickej situácie – v piatok dánske úrady zaznamenali prvý deň bez úmrtia od 13. marca. Krajina dokázala úspešne prekonať epidémiu aj bez toho, aby prikazovala nosenie rúšok a prísny lockdown.

Svetová zdravotnícka organizácia sľubuje, že vyšetrovanie pôvodu epidémie koronavírusu započne tak skoro, ako to len bude možné. Čínska vláda vyjadrila podporu tomuto kroku a ako dôkaz toho, že to myslí vážne, poskytla organizácii 2 miliardy dolárov.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Keď je záchrana životov prioritou. 10 parádnych a napínavých seriálov z lekárskeho prostredia


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME