Corona info: Vláda zriadila výnimočný Fond vzájomnej pomoci. Čaká Slovensko tvrdý „blackout“?

Španielsko má za sebou rekordný počet obetí koronavírusu.

• Dnes sme sa dozvedeli o vývoji situácie počas posledného marcového dňa. V utorok slovenskí zdravotníci spravili 877 testov a odhalili 37 nových prípadov výskytu koronavírusu medzi obyvateľmi. Až 16 z nich je z Bratislavy. Celkovo je známych 400 aktívnych prípadov.

• Ministerstvo zdravotníctva SR informuje, že zo všetkých aktívnych prípadov si 77 vyžaduje hospitalizáciu. Pozitívne treba brať správu, že už traja ľudia ochorenie prekonali a môžeme ich považovať za vyliečených. Stále ostáva nejasné, či muž prepustený z bojnickej nemocnice, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus, podľahol COVID-19 alebo bola príčina smrti iná.

COVID-19: Na Slovensku je HOSPITALIZOVANÝCH 77 ĽUDÍ S KORONAVÍRUSOM400 ľudí malo na Slovensku doteraz pozitívny test…

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Mittwoch, 1. April 2020

• Hlavnou témou dnešnej tlačovej konferencie premiéra Matoviča a jeho koaličných partnerov bolo oznámenie vytvorenia Fondu vzájomnej pomoci. Tento fond bude tvorený dobrovoľnými príspevkami, ktoré následne vláda bude smerovať ľuďom, ťažko zasiahnutým momentálnou krízou.

• Predseda vlády sa vyjadril, že aj keď budú zákony akokoľvek dobre nastavené, stále ostanú ľudia, ktorým nezaručia pomoc, aj keď by ju potrebovali. Práve takýmto prípadom je Fond vzájomnej pomoci určený. Zatiaľ väčšinu jeho zdrojov predstavujú príspevky od členov vládnej koalície – sám Matovič sa zaviazal, že v prospech fondu sa vzdá celého svojho platu.

Je spravodlivé, aby ste za prácu dostali aj svoju mzdu. Niekedy však chod dejín dospeje do bodu, že verejný záujem je aj…

Gepostet von Igor Matovic am Mittwoch, 1. April 2020

Školské jedálne môžu byť otvorenéIgor Matovič na Facebooku objasnil  iniciatívu ministra školstva Gröhlinga. Jedálne využijú svoje kapacity na prípravu jedál, ktoré budú následne rozvážané dôchodcom. Nehrozí teda, že by boli plné detí.

• Slovenská polícia venuje v týchto náročných časoch výnimočnú pozornosť seniorom. Tejto veľmi zraniteľnej skupine chce venovať sériu videí, ktoré by ich informovali, ako sa vyhýbať najväčším nástrahám.

• Jedným z často skloňovaných možných riešení epidémie by mohol byť aj takzvaný „blackout“. Uvažuje sa o tom, že by na dva-tri týždne bolo na Slovensku uzatvorené všetko, čo nepredstavuje základnú infraštruktúru štátu. Tvrdá karanténa má vo vláde aj medzi odborníkmi zástancov i odporcov a všetko je zatiaľ len v hypotetickej rovine.

Ako sa starať o látkové rúško? Už zopár dní je nosenie rúška na verejnosti povinnosťou, no nie každý vie, ako sa o túto pomôcku starať. Našťastie Slovenský Červený kríž pripravil praktickú a zrozumiteľnú infografiku s inštrukciami.

Prinášame vám 5 jednoduchých krokov, ako sa starať o látkové rúško. #koronavirus #slovenskycervenykriz

Gepostet von Slovenský Červený kríž – Spolu pomôžeme am Dienstag, 31. März 2020

• Koronavírus predstavuje prísnu skúšku pre všetkých ministrov zdravotníctva. Luiz Henrique Mandetta z Brazílie sa pre občanov juhoamerickej krajiny stal majákom uprostred temnoty. V ostrom kontraste s ľahostajným prezidentom Bolsonarom, ktorý si z pandémie robí srandu, je Mandetta veľmi aktívny a profesionálny, vďaka čomu si získal rešpekt medzi bežnými ľuďmi aj ostatnými politikmi z celého spektra.

• Dnešným dňom začali rakúske supermarkety zadarmo rozdávať ochranné rúška. V najbližších dňoch sa očakáva zavedenie povinnosti nosiť rúška nielen v obchodoch, ale zrejme aj na všetkých verejných priestranstvách. Rovnako ako u nás alebo v Česku.

• Mnohé štáty sveta sú momentálne nútené nasadiť armádu. Peruánska vláda povolala do služby až 10-tisíc armádnych záložníkov. Vojaci by mali najbližšie dni pomáhať ďalším bezpečnostným zložkám dohliadať na poriadok v štáte a postarať sa o dodržiavanie karantény obyvateľmi.

Situácia v Španielsku stále nevyzerá dobre. Počet pozitívne testovaných osôb presiahol 100-tisíc. Po rekordnom počte 864 mŕtvych za deň sa celková bilancia obetí vyšplhala na 9053. Krajina dnes prijala dve lietadlá, ktoré priniesli veľmi potrebný zdravotnícky materiál.

• Vo všetkých kútoch sveta sa intenzívne pracuje na vývoji liečby koronavírusu. Pokrok zaznamenali vedci z univerzity Tsinghua v Pekingu. Počas testov sa im podarilo identifikovať niekoľko protilátok, ktoré veľmi účinne bránia koronavírusu vstúpiť do bunky. Ich uvedenie do praxe ale stále predstavuje dlhú cestu.

• Ťažko skúšané Švajčiarsko hlási 378 mŕtvych a 17139 pozitívne testovaných. Situácia v alpskom štáte sa našťastie vyvíja tak, že krajina už dokáže vykonať dostatočné množstvo testov.

• Americkí demokrati sa usilujú získať dostatočnú podporu na umožnenie hlasovania poštou počas najbližších prezidentských volieb. Na tento cieľ majú k dispozícii 400 miliónov dolárov, ale na úspešnú realizáciu plánu potrebujú až 2 miliardy.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Obrázky obyčajných vecí, ktoré potešia všetkých fanúšikov Star Wars

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME