Corona info: Zvyšujú sa počty testovaných. Slovenskí vedci vyvinuli dostupný pľúcny ventilátor

Pozitívny test na Covid-19 má britský minister zdravotníctva aj premiér Boris Johnson.

• Slovenské úrady dnes informovali o ďalších nových prípadoch výskytu koronavírusu v našej krajine. Za včerajší deň pribudlo 43 pozitívne testovaných osôb, celkový počet pozitívne testovaných prípadov je 269. Jeden nový prípad je zo súkromného zariadenia, zvyšok zo štátnych.

• Vysoký počet nových prípadov je dôsledkom testovania vo väčších kvantitách. Kým doteraz sa testovalo asi 350 vzoriek denne, vo štvrtok to bolo už vyše 900. Podľa premiéra má toto číslo aj vďaka súkromným zariadením rásť až na niekoľko tisíc.

COVID-19: Počet pozitívnych prípadov stúpol o 4️⃣3️⃣, celkovo máme 269 chorýchNa Slovensku pribudlo ďalších 43 nových…

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Freitag, 27. März 2020

• Europoslanci schválili tri návrhy, ktoré majú pomôcť členským krajinám v boji proti koronavírusu. Investičná iniciatíva vyhradí 37 miliárd eur pre najviac postihnuté regióny, Fond solidarity EÚ poskytne 800 miliónov eur na boj proti koronavírusu a letecké spoločnosti nestratia prevádzkové intervaly, ak nebudú posielať lietadlá do vzduchu (mnohé z nich boli prázdne).

• Boeing 767-300, ktorý priviezol z Washingtonu Slovákovv noci úspešne pristál v Bratislave. Na jeho palube sa nachádzali aj Česi, Maďari a Slovinci. Rovnako ako pred odletom, aj po opustení lietadla nasledovalo testovanie na koronavírus.

KORONAVÍRUS: FOTO Z NÁVRATU SLOVÁKOV Z USA DO VLASTIDnes sa uskutočnila repatriácia Slovákov z USA v spolupráci s…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 27. März 2020

 

• Dvaja mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli prístroj, ktorý by mohol poslúžiť ako lacnejšia alternatíva systémov umelej pľúcnej ventilácie. Zariadenie bolo otestované Lekárskou fakultou Univerzity Komenského, ktorá potvrdila jeho funkčnosť. V momentálnej situácii tento stroj môže zachraňovať životy.

• Kým Slovensko má zatiaľ nula prípadov úmrtí na koronavírus, v nemocnici máme pacienta v kritickom stave. Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že jeden pacient s ochorením COVID-19 je v ohrození života. Ide o osobu v pokročilom veku, viac informácií z dôvodu ochrany súkromia nie je známych.

Jeden pacient s ochorením COVID-19 je v kritickom stave a bojuje o život, potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Dodal, že pacient je v rizikovom veku: https://bit.ly/39imDY1

Gepostet von Aktuality.sk am Freitag, 27. März 2020

• Národná transfúzna služba SR má problém s nedostatkom krvi. Krv je potrebná aj počas pandémie koronavírusu, no kvôli krízovej situácii darcov ubúda. NTSSR preto vyzýva všetkých, čo môžu, aby v týchto časoch darovali najvzácnejšiu tekutinu a pomáhali zachraňovať životy.

• Slovák žijúci v Prahe sa redakcii Aktuality.sk posťažoval na otrasný prístup tamojších lekárov. Napriek tomu, že opakovane naliehal na doktorov, nech ho otestujú, oni odmietali. Muž u seba pozoroval všetky príznaky ochorenia. Keď konečne mal možnosť byť otestovaný, tak mal pozitívny výsledok.

• Policajti intenzívne riešia priestupky nedisciplinovaných Slovákov. Eviduje sa vyše 800 prípadov priestupku nedodržiavania karantény, 218 reštauračných zariadení bolo otvorených napriek zákazu. Riešia sa aj trestné činy spojené so šírením nákazlivej choroby alebo šírením falošnej správy.

• Ako upozorňoval aj premiér Matovič na tlačovke, sociálne vylúčené komunity predstavujú kvalitnú živnú pôdu pre rapídne šírenie nákazy koronavírusu. Mesto Gelnica muselo uzavrieť do karantény asi 80 obyvateľov osady v mestskej časti Háj. Po návrate zo zahraničia sa jeden jej obyvateľ voľne pohyboval bez toho, aby strávil potrebný čas v karanténe.

Vážení občania,Krízový štáb mesta Gelnice dostal informáciu o porušení karantény zo strany občana z mestskej časti…

Gepostet von Gelnica – oficiálna stránka mesta am Freitag, 27. März 2020

• Stačilo len zopár dní na to, aby sa USA stali svetovou jednotkou v počte prípadov nákazy koronavírusom. Spojené štáty vedia o 98 000 prípadoch. V tejto situácii asi nepomôžu slová Donalda Trumpa, keď koronu nedávno nazval „len takou chrípkou“. Koronavírus má taktiež na svedomí raketový vzostup nezamestnanosti. Americké úrady evidujú nárast až o 3,3 milióna žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

• Na svoju ľahostajnosť a veľmi hlasné podceňovanie koronavírusu doplatil britský premiér Boris Johnson. Ako vyšlo najavo, Johnson má za sebou pozitívny test na COVID-19. Choroba u neho nemá vážny priebeh. Johnson je naďalej rozhodnutý viesť vládu a bude to robiť na diaľku.

• Srbská vláda sa nemazná s občanmi ignorujúcimi karanténu. Trest vo výške až tri roky si v piatok odniesol muž, ktorý sa pohyboval vonku napriek zákazu. Dotyčný vo veku 38 rokov sa vrátil zo zahraničia a z povinnej karantény si nič nerobil. Obrovské množstvo Srbov pracuje v zahraničí a hrozí, že počas svojho návratu so sebou zavlečú chorobu.

• Na rapídne rastúci dopyt po ochranných pomôckach zareagovali aj luxusné módne značky. Velikáni svetovej módy sa svojou výrobou preorientovali na produkciu ochranných oblekov a ďalšieho vybavenia. Medzi značky, ktoré sa k tomu to trendu pridali patrí taliansky Armani či americký Ralph Lauren.

• Zvláštnym vedľajším produktom koronavírusovej pandémie sú početné väzenské amnestie vo svete. Štáty si uvedomujú, že masívne prepuknutie nákazy vo väzniciach by nemuseli zvládnuť a preto sa z väzníc snažia vypustiť čo najväčšie množstvo väzňov. Urobili tak niektoré štáty USA, Sudán či Irán. O amnestii či alternatívnych trestoch uvažujú aj v Poľsku, Turecku a v Česku.

Viac zaujímavostí a noviniek o koronavíruse nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Úsmevné veci, ktoré ľudia objavili vďaka karanténe


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME