Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Trainspotting, Breaking Bad, Strach a hnus v Las Vegas, Narcos. Čo majú spoločné tieto filmové a seriálové hity? Nesmierne dôležitú rolu v nich zohrávajú drogy. Omamné látky v nich predstavujú taký podstatný prvok, že by sa pokojne dali nazvať jednou z hlavných postáv.

Keďže dotrepať na pľac kilo heroínu je prudko ilegálne vo väčšine krajín, filmári musia hľadať spôsoby, ako hodnoverne vyobraziť drogy bez toho, aby využili skutočný produkt. Niekto si povie, že to nemôže byť také ťažké – biely prášok je biely prášok, prečo by sme namiesto kokaínu nepoužili múku?

Shutterstock

To obstojí možno tak v maturitnom videu, nie v hollywoodskej produkcii. Látka musí disponovať identickými fyzikálnymi vlastnosťami a zároveň musí byť bezpečná pre konzumáciu. Dokonca aj pri prítomnosti profesionálov môže mať branie fejkových drog negatívny dopad na zdravie. Presvedčil sa o tom Jonah Hill pri natáčaní Vlka z Wall Streetu. Herec vyšnupal toľko falošného kokaínu (v skutočnosti vitamínového prášku), že si na tri týždne privodil zápal pľúc.

Výroba a použitie falošných drog je hotová veda a zároveň umenie. Tvorcovia špeciálnych efektov svetu odhalili svoje tajomstvá a prezradili, aké triky využívajú:

Kokaín

Nič lepšie neznázorní maximálnu dekadenciu, ako kopy bieleho prášku, ktorý bez zábran ťahajú rozmaznaní milionári. Stretávame sa s tým v mnohých známych filmoch. Aké náhrady za biele zlato využíva Hollywood? Najčastejšie je to prášok laktózy, inositol (vitamín B8) alebo kombinácia oboch. Inositol je natoľko podobný, že ho dokonca využívajú skutoční díleri pri rezaní skutočného produktu, s cieľom nafúknuť jeho objem.

Sniffing Lady Gaga GIF - Find & Share on GIPHY

Extáza

Túto párty drogu je pomerne nenáročné bezpečne a hodnoverne napodobniť. Ako falošná extáza poslúžia obyčajné cukríky. Zafarbený cukor sa vytlačí do formy, akú zvyknú mať tablety extázy, a finálny produkt je na nerozoznanie od originálu.

profimedia

Tráva

Ide o drogu, ktorá môže navodiť dojem, že je veľmi ľahké ju napodobniť. Stačí niečo ušúľať do papierika a zapáliť to. Omyl. Horenie marihuany vytvára charakteristický hustý dym, ktorý nemusí byť také jednoduché vytvoriť. Napríklad tabak dymí oveľa menej. Filmári si preto z internetu objednávajú špeciálnu rastlinku, ktorá vyzerá ako marihuana, horí ako marihuana, chýbajú jej ale aktívne látky.

Elon Musk Weed GIF - Find & Share on GIPHY

Heroín

Simulovať heroín je komplexná úloha z toho dôvodu, že vo filmoch sa objavuje vo dvoch skupenstvách – prášok a tekutina. Neexistuje žiadna látka, ktorá by drogu napodobnila v oboch skupenstvách, čiže na každý stav sa využívajú iné prostriedky. Ako náhrada prášku sa používa umelé sladidlo mannitol, roztopený heroín sa zasa znázorňuje pomocou hnedého cukru, sódy a želatíny.

profimedia

Striekačky

Keď už máme podarený fejk herák, treba vymyslieť, ako ho hodnoverne podať do žily. Vo filmovom priemysle sa používajú premakané rekvizity, vďaka ktorým vyzerá vpichnutie látky do tela naozaj presvedčivo. Špeciálne striekačky majú ihlu, ktorá sa po zatlačení zasunie dnu. Zároveň sa pri tom kvapalina schová do dutého piestika. V akcii to vyzerá takto:

Alkohol

Alkohol je legálne dostupný, prečo by filmári chceli používať náhradu? Z jedného jednoduchého dôvodu: keďže niekedy trvá hotovú večnosť, kým sa scénu podarí natočiť, ľahko by sa mohlo stať, že sa herec medzitým spije na mol. Pri natáčaní filmov sa preto často namiesto alkoholických nápojov nalievajú alternatívy podobnej farby, ako napríklad rôzne malinovky či ľadové čaje. Aj v Hollywoode to vlastne funguje tak, ako keď si sa s detským šampanským či s Vineou hral na ťažkého pijana.

Drunk Child GIF - Find & Share on GIPHY

Pervitín

Modré kryštáliky neodmysliteľne patria k seriálovému hitu Breaking Bad. V seriáli boli znázornené živicou zafarbenou na odtieň dyed aqua blue a sladkosťou Rock Candy, čo sú cukrové kryštáliky na paličke. Skutočné kryštáliky pervitínu sú bezfarebné. Obrovská popularita modrého produktu z dielne seriálového Heisenberga zapríčinila to, že výrobcovia stimulantu ho umelo prifarbujú, aby vyzeral ako ten z obrazovky.

profimedia

Zdroje: insider.com, nypost.com, refinery29.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť