Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Cyberpunk 2022. Na lockdown v Šanghaji dozerá robotický pes s megafónom

Je to iba predvádzanie technológie?


Robot hliadkuje v uliciach veľkomesta, ktorého obyvatelia sú vystavení nebezpečnej pandémii. Patrí táto scéna do dystopického sci-fi románu alebo do Číny v roku 2022? Zaujímavé veci sa dejú v Šanghaji, kde bol kvôli nárastu počtu prípadov vyhlásený lockdown, uvádza Boing Boing.

Čína pristupuje ku koronavírusu princípom „nulovej tolerancie“, čo znamená, že aj pri niekoľko málo nových prípadoch sú zavedené tvrdé obmedzenia, ktoré niekedy vedú k tomu, že niekoľkomiliónové mestá sú odstrihnuté od sveta.

V takejto situácii sa momentálne ocitol Šanghaj, mesto s 26 miliónmi obyvateľov. V nedeľu Šanghaj zaznamenal 9000 nových prípadov, čo je miestny rekord a dostatočný dôvod pre úrady, aby zaviedli veľmi prísny lockdown.

Najlepší priateľ človeka

V prázdnych uliciach mesta mali ľudia možnosť vidieť (a hlavne počuť) niečo nezvyčajné. Šanghajskými ulicami sa prechádza štvornohý robot s veľkým reproduktorom, ktorý vykrikuje informácie ohľadom pandémie. Zrejme ide o stroj čínskej výroby, ktorý je však do veľkej miery inšpirovaný americkým modelom od Boston Dynamics.

Od robota zaznievajú povely ako: „Noste rúško! Umývajte si ruky! Kontrolujte si teplotu!“ Všetko všeobecne známe veci, ktoré by mal po dvoch rokoch pandémie poznať každý.

Čo spraví pes, ak natrafí na previnilca, ktorý porušuje pravidlá lockdownu? Nič. Zrejme len bude ďalej pokračovať vo svojej vopred naplánovanej trase. Jediná funkcia robota je obchádzať štvrť a cez reproduktor opakovať nahrávku.

Podobne ako ďalšie krajiny sveta, aj Čína nasadila lietajúce drony, ktorými kontroluje dodržiavanie zákazu vychádzania. Tu sa končia žarty, pretože operátor drona môže na previnilca zavolať policajnú hliadku, ktorá ho zatkne.

Je to iba predvádzanie technológie?

Dá sa teda povedať, že tento projekt je len akousi technologickou ukážkou, ktorá nemusí mať veľké praktické využitie. Veď televízia, rozhlas a internet fungujú aj počas koronavírusu a zrejme predstavujú spoľahlivejší spôsob šírenia informácií.

Pokiaľ sa ale chcú úrady zamerať len na menšiu oblasť, akou je mesto či jeho konkrétna štvrť, stále sa ako šikovnejšia voľba javí obyčajné auto s ľudskou posádkou a reproduktorom. Také, ako poznáme aj z našich ulíc. Také, čo nás pozýva do cirkusu, alebo vykupuje starožitné nábytky. Danú oblasť prejde rýchlejšie a zrejme aj spoľahlivejšie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.