Cyklisti v Bratislave vo štvrtok (24.10) prekvapili vodičov. Cyklotrasa na Rázusovom a Vajanského nábreží v bratislavskom Starom Meste sa bezpochyby stala najdiskutovanejšou cyklotrasou na Slovensku.
V súčasnosti je opäť v centre pozornosti a vyvoláva debaty, pričom dôvodom je väčšia skupina cyklistov. Pán Pavol zachytil cyklistov na Rázusovom nábreží, presne v úseku medzi Námestím Ľudovíta Štúra a Mostom SNP vo štvrtok podvečer. Následne zdieľal tieto fotografie na sociálnej sieti a pod príspevkom sa roztrhlo vrece s komentármi, informovali Bratislavské Noviny.
Títo cyklisti sa však nepresúvali po známej a komfortnej cyklotrase, ale jazdili po vozovke určenej pre motorové vozidlá, ktorá bola vedľa cyklotrasy. Podľa Pavla takto jazdili už od Šafárikovho námestia a cyklotrasu úplne ignorovali. Jeden z cyklistov na toto reagoval a poslal portálu vyjadrenie.
Organizátor tejto cyklojazdy Marcel Straka sa k vzniknutej situácii vyjadril nasledovne. „V prvom rade nie je pravda, že sme šli mimo cyklotrasy od Šafárikovho námestia. Šli sme po cyklotrase (kade chodievame celkom bežne), ale práve pred tými svetlami sme museli vyjsť do pruhu, lebo sme tam obiehali stojaci autobus (zrejme pred SNG – pozn. red.).
Do konca tej cyklotrasy ostávalo asi len 200-300 metrov, pričom ten koniec je riešený tak, že sú tam obrubníky a väčšia skupina cyklistov z nej nevie bezpečne vyjsť až na konci. Preto sme sa rozhodli ostať v tom pruhu a áno, padla nám tam červená, takže na fotkách to vyzerá zle. V normálnej situácii, keby sme nemuseli na cykloceste obiehať prekážku, tak by sme na nej ostali dlhšie a do pruhu vošli až za svetlami,“ povedal pre Bratislavské Noviny.
Čo na to ľudia v komentároch?
Cyklisti rozdelili ľudí na dve skupiny, jedna časť súhlasí s autorom príspevku, druhá sa prikláňa na stranu cyklistov. „No, tesne pred semaforom sa cyklistická trasa spája s cestou, keď si pozrieš Google mapy, je to tam pekne vyznačene,“ napísal jeden.
„Kámo, akýmkoľvek spôsobom útočiť na cyklistov, alebo povedať niečo zlé na Ukrajincov je veľmi riskantné v tejto sfanatizovanej spoločnosti. Ten poondený cyklopruh je tak parádny vynález, že prakticky si od 6:00 do 19:00 v kolóne a je využívaný možno stovkou cyklistov za deň. Utopené peniaze na totálne nezmysly, keď sa dajú použiť lepšie,“ zhodnotil ďalší.
„A keď už „musia“ po ceste, nemajú ísť náhodou po jednom, a nie že štyria vedľa seba?“ spýtala sa ďalšia komentujúca. „Od 6 cyklistov a viac (tzv. pelotón) je umožnená jazda vo dvojici,“ napísal komentujúci pod príspevkom.
„Česť výnimkám, ale poväčšine tí cyklisti jazdia ako hovädá. Ide po vozovke, skočí červená, tak šup na priechod pre chodcov a tam si prejde križovatku. Samozrejme, na priechode pre chodcov nemá čo s bicyklom hľadať, má zosadnúť a tlačiť ho vedľa seba. Deň čo deň čoraz častejšie sa stretávam aj s tým, že ide po vozovke, naskočí červená a prejde križovatku na červenú. Alebo z priechodu rovno na vozovku. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na jazdu v bus pruhu. Áno, môže ho využiť, ale iba pokiaľ je bus pruh vyznačený symbolom cyklista,“ pridal sa ďalší.
„Ak pokračovali smerom na Lanfranconi, tak rozumnejšiu možnosť nemali. Nábrežie je zmiešané a je tam extrémne veľa chodcov, na chodník bicykel nepatrí a na ceste sú legálne,“ dodal ďalší.