Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
Zdroj: ©Shutterstock

Dá sa to aj bez klímy. Tipy, ako účinne a ekologicky vychladiť miestnosť v lete

Krok za krokom k dokonalej teplote.

Po prechode studeného frontu a nepríjemného, skôr jesenného ako letného počasia nás opäť čakajú vysoké teploty. 30 stupňov cez deň a 20 stupňov v noci znamená, že naše obytné priestory budú také prehriate, že vydržať v nich bude doslova boj o holý život.

Je síce leto, no napriek tomu v miestnosti, ktorá je príliš teplá, sa dá len ťažko niečo robiť. Kvôli vysokej teplote sa môžeme cítiť nepohodlne, naša produktivita môže byť výrazne znížená, dokonca hrozia aj zdravotné problémy. Našťastie, existuje niekoľko metód, ktoré ti môžu pomôcť správne vychladiť miestnosť aj bez drahej klimatizácie. Prečítaj si, ktoré to sú.

Ventilácia

Najjednoduchším spôsobom, ako vychladiť miestnosť, je zabezpečiť dobrú ventiláciu. Ak je vonku chladnejšie ako vo vnútri, určite otvor okná a dvere, aby si vytvoril prievan a priviedol do svojho bytu či domu prílev chladného vzduchu. Okná a dvere ale určite neotváraj, keď je vonku viac stupňov ako vnútri. To by bolo kontraproduktívne.

Ventilátory

Stropné alebo stojanové ventilátory sú vynikajúcim spôsobom, ako premiešavať vzduch v miestnosti a tým ju opticky ochladiť. Ventilátory tiež zvyšujú odparovanie potu z pokožky, čo ľuďom pomáha cítiť sa chladnejšie. Má to však jeden háčik – ventilátory celkom výrazne šíria prach, keďže víria vzduch. Preto, ak chceš používať ventilátor, musíš mať doma kvalitný poriadok.

Dá sa to aj bez klímy. Tipy, ako účinne a ekologicky vychladiť miestnosť v lete
Shutterstock

Závesy a rolety

Najväčším problém, ktorý spôsobuje vysokú teplotu v miestnosti, je, logicky, slnko. Pôsobenie jeho lúčov môže rýchlo zvýšiť teplotu, preto je veľmi efektívne používať závesy alebo rolety na blokovanie priamych slnečných lúčov. Ak sa rozhodneš pre tento spôsob ochladzovania, zvoľ tmavšie odtiene alebo reflexné povlaky, ktoré slnečné žiarenie odrážajú.

Izolácia

Aby si dosiahol, že chlad zostane vo vnútri a teplo vonku, zabezpeč izoláciu stien, podláh a strechy. Dobre izolovaný dom môže výrazne znížiť potrebu chladenia.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.