Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Daj si pozor, čo podpíšeš. Slovákom volajú a ponúkajú nevýhodné zmluvy ohľadom odberu plynu a elektriny

Spotrebitelia sa môžu "nechtiac" zaviazať k viacročnej nevýhodnej zmluve.


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vyzval odoberateľov elektriny a plynu, aby si dávali pozor na telefonicky uzatvárané doplnkové služby k zmluvám o dodávke elektriny alebo plynu. Eviduje veľké množstvo podnetov zameraných na formu a spôsob zazmluvnenia týchto služieb. ÚRSO o tom informoval v piatok.

Mnoho odberateľov sa v obave odpojenia od dodávky elektriny alebo plynu zaviaže k doplnkovej službe. Zmluva na doplnkové služby však podľa ÚRSO nemá vplyv na zmluvu o dodávke elektriny alebo plynu, ale odberateľa zaviaže k pravidelnej mesačnej platbe.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vlastníš elektrickú kolobežku? Čoskoro na ňu budeš potrebovať poistenie a EČV

„Mnohí dotknutí odberatelia nám po uzavretí obdobnej zmluvy komunikujú, že si mysleli, že ide o jednorazový príspevok, prípadne, že nevedeli, že budú za službu platiť mesačné poplatky. Niektorí si mysleli, že ich pomoc bude vykrývaná priamo z úhrady mesačnej preddavkovej platby za bežnú dodávku energie tak, že časť peňazí z ich platby bude adresne pokrývať spomínaný účel,“ priblížil predseda ÚRSO Andrej Juris.

ÚRSO upozornil, že od zmlúv nie je jednoduché odstúpiť, pretože môžu obsahovať ustanovenia, ktoré nie sú koncipované v prospech odberateľa, ako napríklad viacročná viazanosť. Na tieto zmluvy sa zároveň nedá prihliadať ako na bežné energetické zmluvy, pretože nie sú uzatvárané podľa zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov, preto ani odberatelia nie sú chránení ustanoveniami zákona o energetike.

Prečítaj si, čo podpisuješ

Odberateľ by si pri zvažovaní doplnkových služieb mal prečítať, čo podpisuje, a nechať si vysvetliť aj viackrát podmienky poskytnutia služby. ÚRSO odporúča, aby odberatelia nesúhlasili s niečím len preto, že nemajú dostatok času, je tiež potrebné naštudovať si aj drobné písmená a vždy sa opýtať, či sa niečo zmení s cenou alebo podmienkami zazmluvnenej dodávky elektriny alebo plynu, ak zmluvu nepodpíše.

„Samozrejme, nie každý prípad zmluvy uzatváranej telefonicky alebo formou podomového predaja je možné automaticky označiť za nekalú obchodnú praktiku. Avšak tento spôsob predaja energií a doplnkových služieb vytvára pomerne veľký priestor na zneužitie situácie v neprospech odberateľa,“ upozornil Juris.

plyn, Slovensko, prístroj, meranie, plynomer
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.