Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Vzťahy sú veľmi častou a obľúbenou témou, pretože na dennom poriadku tešia či trápia snáď každého z nás. Aj keď si to možno nechceme priznať, vzťahy nás dosť ovplyvňujú a niektoré situácie nie je vôbec jednoduché znášať.

Obrátili sme sa preto na odborníčku v tejto oblasti, a to konkrétne na vzťahovú poradkyňu Michalu Koniarovú, ktorá je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov. Michala ti bude prostredníctvom našej stránky pravidelne prinášať vzťahové témy, ktoré ženy riešia v každodenných životoch, ale aj problémy, s ktorými sa často hanbia zdôveriť svojmu okoliu. Dnešný článok ti odhalí dôvody, prečo sa ti tvoj bývalý ozýva po rozchode.

Michala Koniarová

Dajme si pauzu. Myslím, že sa k sebe nehodíme. Asi by sme sa mali rozísť. Zaslúžiš si niekoho lepšieho. Nie je to o tebe, potrebujem teraz priestor. Nechcem ťa blokovať. Pozri, mám ťa rád, ale… Obávané vety, ktorým nechceš veriť, rozhodnutia, ktorým nerozumieš a jasné, chceš ich zvrátiť. Ale ON nechce. Vybral si koniec. A pred tebou je to hnusné, odporné obdobie sĺz, polnočnej čokolády, opúšťania sa, ľutovania sa a rôznych zúfalých pokusov. A keď konečne začneš ako tak dýchať, tak ON napíše. WTF????

Pozeráš na displej telefónu a jeho správu „Ahoj, ako sa máš?“ a tvoj mozog v tom momente zaradí do šestky, ako sa snažíš nájsť správnu odpoveď na to, PREČO ti píše.

Chce sa dať znova dokopy? Moment, chcem sa ja s ním ešte vôbec dať dokopy? Alebo je opitý? Nechala ho nová frajerka? Nudí sa? Naozaj mu chýbam? Chce si so mnou užiť? Zmenil sa a uvedomil si, že patríme k sebe? Ako mám túto správu dešifrovať a ako na ňu reagovať? Mami, pomóóóóóóóc!!!

Skôr ako ťa tento typ správy úplne vyvedie z rovnováhy a dostane na horskú dráhu emócií, skúsim ti vysvetliť, čo sa najpravdepodobnejšie deje v jeho hlave. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa muži ozývajú aj po rozchode, ktorý sami vyvolali:

Pocit viny

Cíti sa hrozne, po čase mu dochádza, že ten rozchod neodkomunikoval správne a uvedomuje si, že ti ublížil, aj keď to nebolo jeho zámerom. Ťaží ho to, lebo ťa mal rád a chce mať medzi vami čistý stôl. Chce si proste čeknúť, že sa na neho nehneváš a si v poriadku. Neznamená to, že chce obnoviť vzťah.

Shutterstock

Nostalgia

Áno, ani muži nie sú zo železa a majú svoje city a vedia sa dostať do nostalgickej nálady. Jednoducho príde slabá chvíľka, negatívne spomienky vybledli a on pocíti, že mu tie pekné spoločné chvíle chýbajú. Toto je väčšinou taký malý momentálny skratík, často je spúšťačom alkohol, samota alebo nejaká ťaživá životná udalosť. Opäť to neznamená, že seriózne uvažuje nad obnovením vzťahu, skôr ide o krátkodobý emočný a hormonálny výkyv.

Shutterstock

Strach

Jeden z dôvodov býva často aj strach, že ty sa so svojím životom pohneš vpred rýchlejšie ako on a stratí ťa nadobro. Teraz si povieš, no ale veď to on chcel rozchod, tak akú to má logiku?? Nuž, niekedy muži ukončujú vzťahy nie preto, že my nie sme dosť dobré, ale skrátka dostanú paniku, že sa ocitli vo finále, že strácajú slobodu, že nedokážu s vážnym vzťahom skĺbiť svoje sny a ambície, že nebudú môcť cestovať, absolútne sa oddať budovaniu firmy, športovej kariére atď, atď…

A ak je to tento prípad, musíš si uvedomiť, že rozchod pre neho nebola jednoduchá voľba a že bude veľmi citlivo vnímať tvoj nový život bez neho a bude tiež dúfať, že nakoniec dokáže vyžmýkať od života to, čo chcel, a zároveň si nezabuchnúť dvere do tvojho srdca pre budúcnosť. Je to fér? No, nie je, ja viem… Opäť ale tento typ správy neznamená, že je pripravený TERAZ vrátiť sa do vzťahu.

Shutterstock

Samota a potreba validácie

U väčšiny mužov je veľmi vysoká potreba získavať od okolia uznanie. A, samozrejme, že nie je uznanie ako uznanie, najvyššiu váhu má od ženy, ktorá sa im páči. Pokiaľ tvoj EX má navyše problém s vlastným egom a po rozchode stále nestretol niekoho nového, kto by mu ten jeho „hero instinct“ napĺňal, bude mať tendenciu nechať si hladkať ego od teba. Pretože pokiaľ rozchod inicioval on a vie, že ty ho stále chceš, vníma to ako voľbu na istotu. Je to sebecké a kruté? Určite, ale jednoducho aj toto sa v živote deje. Znamená to, že sa k tebe chce vrátiť? Ani náhodou!

Shutterstock

Ja viem, že sa teraz pýtaš, kde je ten piaty dôvod, podľa ktorého chce skutočne opäť obnoviť váš vzťah. Zámerne som ho tam nenapísala, pretože, bohužiaľ, nepatrí medzi NAJČASTEJŠIE dôvody, pre ktoré sa nám muži po rozchode ozývajú. Možné to, samozrejme, je, ale chcem, aby si pri vstupovaní do tej istej rieky bola nadmieru opatrná. Toto je už samostatná veľká téma, či je to dobrý nápad dávať sa so svojím EX zas dokopy, a ak áno, ako to urobiť, ktorú rozoberieme niekedy nabudúce.

A na záver už len rada, ako vlastne na tento typ správy reagovať

Buď milá, kamarátska, ale udrž komunikáciu v polohe, ako by si si písala s nejakým známym, kamošom, jednoducho s niekým, na koho nemáš citovú väzbu. A nenechaj sa hneď na prvýkrát vtiahnuť do nekonečného chatovacieho vlákna. Dve, tri odpovede a potom sa ospravedlň, že už musíš ísť, a zapraj pekný deň.

Ak sa chce vrátiť a myslí to vážne, odmakať a zaslúžiť si to musí hlavne sám.

Ty pozorne sleduj, vyhodnocuj, nehádž mu polená pod nohy, nechci mu to všetko vrátiť, ale zároveň sa mu hneď nehádž okolo krku. Stoj na mieste, definuj si podmienky, za ktorých si ochotná mu dať druhú šancu, a počkaj si, kým tú cestu k tebe nezdolá.

Hlavu hore!
Vaša Michala


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.