Nedávno sme ťa informovali o tom, že dvom slovenským študentkám pred pár týždňami vo vlaku do Košíc odcudzili kufre. Obe dievčatá to riešili s políciou, no či ešte niekedy uvidia svoju batožinu, netušia.
Pred pár dňami nám na tento článok reagovala slovenská študentka marketingu Daniela (23), ktorá sa s nami podelila o to, že zažila podobnú nepríjemnú skúsenosť, ale pred rokom. Čiže v jej prípade vieme aj to, aký to malo koniec. Daniela nám popísala svoju situáciu spred roka a aj to, v akom stave našla svoju batožinu.
Ešte skôr, ako rozpovieme Danielinu situáciu, chceme pripomenúť vyjadrenie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré pre EMEFKA poskytol jej hovorca Dominik Drevický k predchádzajúcemu prípadu dvoch študentiek. V ňom apeluje na ľudí, že počas jazdy vlaku je každý cestujúci zodpovedný za svoju príručnú batožinu.
„V takýchto prípadoch vždy plne spolupracujeme s Políciou SR pri vyšetrovaní. Avšak počas jazdy vlaku je každý cestujúci zodpovedný za svoju príručnú batožinu, pokiaľ ju nemá uloženú v pojazdnej úschovni batožín.
Toto uvádza aj Prepravný poriadok ZSSK na strane 22 (Článok A.8 PREPRAVA BICYKLOV A BATOŽÍN), Preprava príručnej batožiny, batožiny väčších rozmerov a detských kočíkov pod dohľadom cestujúceho: bod A.8.2 Preprava príručnej batožiny je bezplatná a zodpovedá za ňu cestujúci. Apelujeme na cestujúcich, aby svoju batožinu mali neustále pod dohľadom a v prípade jej odcudzenia kontaktovali priamo políciu na telefónnom čísle 158, prípadne oslovili vlakový personál, ktorý im s kontaktovaním polície môže pomôcť.“
Nebolo mi všetko jedno
Daniela nám napísala pred pár dňami, že mala podobnú skúsenosť ako dve študentky Lenka a Hanka pred pár týždňami. Jej však odcudzili kufor pred rokom a za iných podmienok.
„Stalo sa to minulý rok, keď som cestovala z Trnavy na východ pred sviatkom Všetkých svätých. Nastúpila som v Trnave a ako obvykle som si nechala kufor pri sedadlách (v otvorenom vozni). Celú cestu som nemala ani slúchadlá, ani som si nikam neodbehla, ani som si nezdriemla, len som čítala knihu, ale ani som do nej nebola až taká začítaná, pretože v Žiline nastúpili cestujúci, ktorí boli extrémne hluční a sedeli vedľa mňa (štvorka sedadiel vedľa).
A tak ako vyrušovali, som občas niečo započula a jednou z tých vecí bolo aj to, keď sa sprievodkyne pýtali na ďalšie spojenie zo Spišskej Novej Vsi do nejakej dediny. Prišli sme do Spišskej, oni vystúpili, povedala som si, že bude konečne pokoj, ale keď som sa pred Kysakom zdvihla (pomerne skoro, asi nejakých 5 minút pred zastavením) a nevidela tam svoj kufor, nebolo mi všetko jedno,“ opisuje Daniela nepríjemný zážitok spred roka.
Ďalej opísala, že sa snažila hneď nájsť sprievodkyňu, aby jej oznámila túto skutočnosť, avšak márne. Našla však iného sprievodcu, ktorému opísala svoju situáciu a chcela, aby s tým niečo urobil. „Odpoveď sprievodcu bola, že nemá signál. Tak sme sa vrátili k sedadlu, kde som sedela, a tam mi už ľudia dosvedčili, že to urobili tí hluční cestujúci, ale nemohli im zabrániť, pretože nevedeli, že nie je ich, iba sa im to nezdalo. Tak som volala na železničnú stanicu do Spišskej, kde som im opísala, ako vyzeral kufor, a povedali mi, že sa na to pozrú,“ hovorí Daniela.
Medzitým vlak zastavil, Daniela vystúpila, kde ju čakala mama s autom, a vypýtala si kontakt na jednu mladú slečnu, ktorá mala byť očitým svedkom odcudzenia jej kufra. „Po niekoľkých minútach mi zavolali s tým, že pri koši našli kufor a mám ho identifikovať (poslali mi v správe fotku), a bol to on. Tak sme išli z Kysaku autom do Spišskej na stanicu.
Keď sme tam prišli, vnútri sedeli ľudia, ktorí ho zobrali. Policajti ma odviedli do vedľajšej miestnosti, kde som im opísala celý priebeh. Avšak, potom ma zobrali ku kufru a nechápala som, prečo je otvorený a chýba mi polka vecí. Mala som si skontrolovať, čo mi chýba, a vymenovať. V zapätí mi policajt povedal, aby som ho nasledovala – išli sme von a prišli sme ku košu, kde našli kufor, a vnútri v koši bol zvyšok mojich vecí,“ uviedla mladá študentka.
Keď bola v Kysaku, pôvodne jej policajti povedali, že našli iba kufor. Prešli však kamerové záznamy, aby zistili, kto vystúpil s jej kufrom, a následne našli páchateľov na stanici. „Odchytili však iba jednu plnoletú osobu a tri maloleté. Čiže záver z tejto situácie bol taký, že mne vznikla škoda na veciach vyše 200 eur, oni dostali pokutu iba 30 eur, pretože to bola iba jedna dospelá osoba, a veci sa mi vrátili (to, že boli poškodené, už nikdy nenositeľné a v zapätí som ich vyhodila, absolútne nezavážilo),“ vysvetlila.
„Musím však vyzdvihnúť ochotu železničných policajtov v Spišskej, ktorí boli naozaj milí, veľmi ochotní a snažili sa nájsť riešenie, ktoré bude v môj prospech, bohužiaľ, zákony sú, aké sú. Ale naozaj mi ich promptnosť pomohla zachrániť aspoň niečo,“ dodala Daniela.