Keď človek príde do obchodu a vidí na cenovke produktu určité číslo, tak sa väčšinou nezamýšľa nad tým, ako toto číslo vzniklo. Okrem samotných nákladov na výrobu, distribúciu a marže, ktorú si berie predajca, vstupujú do formovania ceny aj rôzne poplatky špecifické pre určité druhy výrobkov. Hospodárske noviny píšu, že jeden takýto poplatok môže mať za následok to, že sa zo slovenských obchodov vytratia farebné PET fľaše.
Industry fee
Výrobcovia nápojov predávaných v PET fľašiach platia správcovi zálohového systému poplatok za zber a spracovanie použitých fliaš – tzv. industry fee. Industry fee sa nielenže zvyšuje, ale jeho výška sa odvíja aj od toho, či je fľaša číra, alebo farebná.
V roku 2022 bol poplatok za jednu číru plastovú fľašu 0,003 eura, dnes je to už 0,018 eura. Niekomu sa to môže zdať ako zanedbateľné číslo, avšak každý rast nákladov sa môže nepríjemne odraziť na koncovej cene výrobku.
V prípade fliaš z farebného plastu je nárast industry fee ešte oveľa dramatickejší – približuje sa k 570 %. Je teda celkom možné, že v snahe regulovať náklady sa väčšina výrobcov rozhodne opustiť modré a zelené fľaše a nápoje bude plniť len do číreho plastu. Je to racionálne ekonomické rozhodnutie.
Slovensko recykluje vo veľkom
Slovensko systém zálohovania fliaš spustilo v roku 2022 a za prvé dva roky prevádzky sa vyzbierali viac ako dve miliardy obalov. V súčasnosti je vrátených asi 92 percent týchto obalov. Počet náhodne odhodených plastových fliaš na uliciach či v prírode viditeľne ubudol. Ľudia nerobia neporiadok, ak sa im to finančne neoplatí.
Zálohovanie fliaš sa na Slovensku osvedčilo, čo vzbudilo záujem aj v zahraničí. Rôzne krajiny sa inšpirujú slovenským systémom a zaujímajú sa o to, ako to u nás funguje. Podobný systém zálohovania fliaš zaviedlo Maďarsko na začiatku roka 2024, Česko plánuje zálohovanie zaviesť do praxe v roku 2026.