Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Premium odznak

7 vedeckých faktov o svete okolo nás, ktoré ťa možno vydesia. Alebo aj pobavia

Pokračujeme v zozname vecí, ktoré sa niekedy veľmi ťažko prijímajú.


V pokračovaní so zaujímavosťami o svete okolo nás sa pozrieme do sveta húb, ktorý sa iba nedávno prepojil so svetom filmu. Vďaka tomuto spojeniu sa do povedomia dostala huba Ophiocordyceps. Zavítame aj do oceánov, aby ste si mohli predstaviť, akým problémom môžu byť veľrybie výkaly. A tým sme rozhodne neskončili.

Huba dokáže zmeniť mravce na zombie

Prvá séria seriálu „The Last of Us“ je už za nami a navzdory mnohým rozporuplným názorom sa seriál stretol s pozitívnym ohlasom. Tento seriál a jemu podobné počiny vždy zdvihnú u diváka záujem o problematiku, ktorá sa v príbehu rozoberá. Priaznivcom pôvodnej hry aj najnovšieho seriálu netreba predstavovať hubu cordyceps, ktorá sa naučila, ako urobiť z človeka zombie bytosť.

Takto vytvorená ľudská schránka je potom hnaná len túžbou rozmnožovať sa, čo v realite znamená pohryzenie ďalšej potenciálnej obete, ktorá sa tak do niekoľkých hodín tiež premení na zombie. Mnoho priaznivcov hry aj seriálu už vie, že huba Ophiocordyceps unilateralis je skutočná. Infikuje prevažne mravce, vyčerpáva ich telá tým, že na nich parazituje, a okrem iného ovláda ich myseľ a rozhodovanie. Toto všetko si dokáže huba zariadiť za pár týždňov od infikovania tela mravca.

Parazitická huba manipuluje so svojimi mravčími obeťami tak, aby sa správali ako „zombie“. Ako to vyzerá v praxi? Mravce sa pohybujú na prvý pohľad akoby náhodne a prejavujú sa u nich kŕče, ktoré ich nútia k pohybu. Zaujímavé je, že infikované mravce sú hubou prinútené vyliezť do výšok, ktoré by za normálnych okolností mravec nenavštívil. Pre parazitickú hubu to má svoje opodstatnenie. 

Keď mravec uhynie, huba sa ďalej rozširuje vo vnútri jeho tela a nakoniec plodnica huby „vyraší“ zo zadnej časti hlavy mravca. Po jednom alebo dvoch týždňoch začne huba s produkciou spór z plodnice, ktorá praskne a tým sa spóry uvoľnia do priestoru. Výška je v tomto momente rozhodujúca, aby spóry doleteli čo možno najďalej. Každá jedna takto uvoľnená spóra má potenciál infikovať ďalšie a ďalšie nešťastné mravce a premeniť ich na zombie mravce, ktoré umožnia hube pokračovať v reprodukcii.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje