Nový svet sa práve začal. Svet, v ktorom sa budeme musieť o miesto na zemi deliť s dávno vyhynutými tvormi. Ľudská vynaliezavosť a arogantnosť sa spájajú a spoločnými silami sa priečia prírode. Určite si už takéto myšlienky niekde počul. Nepripomínajú ti náhodou film Jurský park, v ktorom sa veľká bohatá korporácia rozhodne, že milióny rokov mŕtve zvieratá privedie späť do nášho sveta?
Nuž, práve sa niečo také stalo aj v realite, pretože, ako píše magazín Time, americká spoločnosť Colossal Biosciences hlási veľkolepý úspech – podarilo sa jej vzkriesiť 12 500 rokov vyhynutý druh vlka, takzvaného pravlka obrovského (známeho aj ako Aenocyon dirus alebo staršie Canis dirus).
Vedci kontroverznej spoločnosti založenej v roku 2021 túto novinku ohlásili s informáciou, že na svet priviedli prvé tri šteniatka vyhynutého druhu. Tento husársky vedecký kúsok sa podaril vďaka použitiu vzoriek prehistorickej DNA a technológii genetickej modifikácie vlka dravého.
Vlk dravý predstavuje najbližšieho rodinného príbuzného pravlka obrovského, čo vo výsledku znamená, že vzkriesený druh nie je čistý pravlk obrovský, ale hybrid dvoch druhov. Stále žiadne spomienky na Jurský park?
Pracuje sa aj na vzkriesení mamuta
Pravlk obrovský bol za svojho pôsobenia na planéte väčším druhom vlka, ktorý inšpiroval aj vlky z úspešného seriálu Game of Thrones. Tento masívny chlpáč mal robustnejšiu hlavu a omnoho silnejšiu tlamu, než jeho vlčí príbuzní. Spoločnosť Colossal už od svojho založenia v roku 2021 pracuje na vzkriesení mamuta srstnatého, dronta nelietavého a tasmánskeho vakovlka. Svoju prácu na pravlkovi však nikdy nezverejnila. Až doteraz.
„Tento obrovský míľnik je prvým z mnohých prichádzajúcich príkladov, ktoré dokazujú, že naša komplexná technológia na vzkriesenie zaniknutých druhov funguje,“ uviedol v tlačovej správe Ben Lamm, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Colossal. „Náš tím zobral DNA z 13 000 rokov starého zuba a 72 000 starej lebky a vytvoril zdravé šteniatka pravlka obrovského.“
Tri pravlky si teraz nažívajú v rozsiahlom areáli ohraničenom 3-metre vysokým plotom. Lokáciu spoločnosť drží pod pokrievkou. Pravlky sú neustále monitorované personálom, dronmi a zároveň aj kamerovým systémom. Spoločnosť Colossal tvrdí, že zariadenie bolo udobrené rôznymi asociáciami zameranými na bezpečnosť zvierat a taktiež je registrované aj v americkom systéme agrikultúry.
„V tomto bode sme my sila evolúcie,“ hovorí Beth Shapirová, popredná vedkyňa spoločnosti Colossal, rozprávajúc o ľudstve, nie o spoločnosti, pre ktorú pracuje. „To my rozhodujeme o budúcnosti týchto druhov.“ Podľa vedúcich osôb firmy Colossal dôjde do roku 2050 k vymazaniu 30 percent svetovej biodiverzity a genetické inžinierstvo je cestou k tomu, ako tejto katastrofe zabrániť.
Ako sa dá vzkriesiť vyhynuté zviera?
Ak si videl Jurský park, tak vieš. Pre tých, ktorí však toľké šťastie nemali, tak takto: Vedci najprv extrahovali DNA z dvoch fosílií vymretého druhu. Potom sa snažili vyskladať čo najkompletnejšiu genetickú informáciu, alebo genóm. Ten potom porovnali s genómom vlka dravého, líšky a šakala, aby zistili aké gény majú spoločné a rozličné a aké predispozície svojmu nositeľovi určujú.
Vedátori sa potom mohli vrhnúť na najdôležitejšiu časť: genetickú modifikáciu. Na základe informácií získaných z porovnania DNA pravlka a ostatných podobných tvorov sa pustili do úpravy buniek vlka dravého – ten má už prirodzene veľmi veľa spoločných vlastností s pravlkom. Dokopy spravili 20 modifikácií v 14 génoch, až napokon naklonovali najsľubnejšie bunky a premiestnili ich do vajíčok. Tie potom inseminovali do veľkých vyšľachtených psov, ktoré slúžili na vynosenie geneticky modifikovaných mláďat.

Prvého októbra 2024 sa narodili prvé dva pravlky a 30. januára 2025 prišla na svet aj malá sučka. Súrodenci stvorení v laboratóriu teraz spoločne rastú v uzatvorenom priestore. Ich veľkosť však môže klamať. Majú ešte len niekoľko mesiacov, no ako sme už napísali v úvode, pravlk bol od normálneho vlka dravého podstatne väčší. Milý fakt: dvaja pravlčí chlpáči sa volajú Romulus a Remus a ich malá sestrička dostala meno Khaleesi.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane