Genetická modifikácia ako nástroj od-vyhubenia
Mnohí odborníci z celého sveta nazývajú toto „vzkriesenie“ za falošné. O kritike informoval hlavne web Newscientist. Spoločnosť Colossal však priamočiaro priznáva, že nevytvorili čistého pravlka, ale skôr genetického hybrida medzi pravlkom a vlkom. Taktiež tvrdí, že vedci použili technológiu CRISPR na to, aby odstránili isté vlčie genetické varianty a nahradili ich tými pravlčími.
„Nie je žiadnym tajomstvom, že v celom genóme je 99,9% vlka dravého. Vo vedeckej komunite sa bude diskutovať o tom, koľko génov je potrebné zmeniť, aby sa vytvoril pravlk, ale toto je skutočne filozofická otázka,“ povedal Love Dalén, jeden z popredných profesorov zameraných na evolučnú genetiku, ktorý vyučuje na univerzite v Štokholme a zároveň pôsobí ako konzultant pre spoločnosť Colossal.

Podľa Daléna, ktorý sa osobne zúčastnil na analýze pravlčieho genómu povedal, že tento krok je niečím nepredstaviteľne veľkým. „Vidím to tak, že vzkriesili fenotyp pravlka (pozorovateľné znaky druhu) a z genómu vieme, že pravdepodobne vyzerali trochu ako tieto šteniatka. Pre mňa je to v tomto zmysle jasný pravlk,“ povedal.
Čo bude ďalej?
V septembri roku 2021 spoločnosť založil George Church, ktorý predtým pracoval na Harvardskej univerzite ako genetik. Vtedy sa spoločnosť vystavovala veľkolepou myšlienkou oživiť mamuty, no ich plány sa spomalili. Teraz chcú svetu predstaviť prvé mamutie mláďatá do roku 2028.
Očakávajú, že práca na pravlkovi im pomôže aj s týmto úkonom a zároveň zapôsobí aj na poli ohrozených druhov zvierat. Spoločnosť sa vyjadrila, že sa jej vedcom podarilo vyprodukovať niekoľko malých sivočervených vlkov – jedného z najohrozenejších vlčích druhov na svete. Dokázali to vraj hlavne vďaka novej a menej invazívnej metóde genetickej modifikácie, ktorú vyvinuli naprieč štúdiou pravlka.
Kritika a blesková požiadavka Elona Muska
Mnohí odborníci z celého sveta sa na tento revolučný moment pozerajúc skepticky. Financie spotrebované na vzkriesenie pravlka mohli byť podľa nich využité na niečo iné. Okrem toho však vyznačujú to, že klonovanie týchto hybridných zvierat by mohlo ohroziť zdravie už existujúcich druhov, ktoré sú používané ako rodičia geneticky modifikovaných mláďat.
Podľa CNN sa k veci sa vyjadril aj Christopher Preston, profesor environmentálnej filozofie na univerzite v Montane. Hovorí, že si nevie predstaviť, ako by sa pravlky dokázali začleniť do ekosystému, nie to ešte mamuty. „V štátoch ako Montana máme v súčasnosti problémy s udržaním zdravej populácie vlkov na pôde tvárou v tvár zosilnenej politickej opozícii,“ povedal Preston. „Je ťažké si predstaviť, že by boli pravlci niekedy vypustení a prevzali aj nejakú ekologickú úlohu. Preto si myslím, že je dôležité opýtať sa, akú úlohu budú nové zvieratá zohrávať.“
Celá vec sa bude ešte určite vyvíjať rôznymi smermi. Vypustenie pravlka do divočiny by muselo prejsť mnohými etickými, filozofickými, ekologickými a ďalšími otázkami. Elon Musk, najbohatší muž planéty, ktorý si užíva pozornosť spôsobenú sympatiami amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa k veci vyjadril tiež.
Please make a miniature pet wooly mammoth https://t.co/UxoIWmzq6h
— Elon Musk (@elonmusk) April 7, 2025
„Prosím vyrobte miniatúrneho domáceho miláčika – mamuta,“ čím dal jasne najavo to, čo ho na celom projekte zaujíma najviac. Práca spoločnosti Colossal sa však nekončí. Do roku 2040 si možno skutočne budeme kupovať lístky do Jurského parku. Hádam nedôjde na slová Iana Malcolma, jednej z hlavných postáv pôvodného filmu: „Vaši vedci boli natoľko zamestnaní rozmýšľaním nad tým, čo všetko môžu urobiť, namiesto toho, aby premýšľali nad tým, či by vôbec mali.“