Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Dánsko bude mať na MS v Katare dresy, ktorými bude protestovať proti usporiadateľskej krajine

Zdá sa, že návrh čiernych dresov napĺňa sľub, ktorý dala Dánska futbalová únia (DBU) vlani v novembri, že na turnaji v Katare bude nosiť oblečenie s „kritickými odkazmi“.


Dánska reprezentácia bude na majstrovstvách sveta v Katare nosiť dresy, ktorých dizajnom bude protestovať proti nedodržiavaniu ľudských práv v organizátorskej krajine šampionátu. Čiernou farbou dresov si Dáni chcú uctiť migrujúcich robotníkov, ktorí prišli o život počas budovania infraštruktúry pre „mundial“.

„Predstavuje farbu smútku,“ uviedol výrobca súpravy Hummel v príspevku na Instagrame, keď zverejnil čierny dizajn dresov. Tie budú pre Dánov voľba číslo tri, prednosť budú mať dresy s tradičnou červenou a bielou. „Aj keď po celý čas podporujeme dánske národné mužstvo, nemalo by sa to zamieňať s podporou turnaja, ktorý stál životy tisícok ľudí,“ dodala spoločnosť, ktorá nechce, aby jej logo bolo počas turnaja viditeľné.

Zdá sa, že návrh čiernych dresov napĺňa sľub, ktorý dala Dánska futbalová únia (DBU) vlani v novembri, že na turnaji v Katare bude nosiť oblečenie s „kritickými odkazmi“. Hoci pravidlá majstrovstiev sveta zakazujú politické odkazy na tímovom oblečení, zdá sa, že tri návrhy dánskych tričiek v celočervenom, bielom a čiernom prevedení neporušujú tieto pravidlá.

Katar je už niekoľko rokov terčom celosvetovej kritiky. Týka sa neľudských podmienok, v ktorých pracujú robotníci z tzv. tretieho sveta v tejto krajine. Na vybudovaní infraštruktúry pre MS v Katare, ktoré sa uskutočnia od 20. novembra do 18. decembra, sa podieľalo približne 1,5 milióna robotníkov, prevažne mužov z iných ázijských krajín. Nemali však vhodné podmienky a údajne až 6500 z nich zomrelo.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť