Utorok 4.10.2022
sk
František
cz
František

Dáta bez pátosu: Politici by už mali prestať strašiť plynovou krízou

Naši politici zneužívajú podľa analytikov zo združenia Dáta bez pátosu situáciu s dodávkami a cenami plynu podobne ako to bolo s pandémiou koronavírusu.


Politici by už mali prestať strašiť plynovou krízou a roznášať medzi ľuďmi hrôzu, paniku a úzkosť. Myslia si to analytici zo združenia Dáta bez pátosu, podľa ktorých by mali politici viac času venovať dátam a skutočným trendom.

Analytik Ivan Bošňák je však presvedčený, že politici milujú, ak môžu zachraňovať ľudí a míňať na to v dobrej viere ich peniaze a regulovať všetko možné, čo by im v normálnych stabilných časoch nebolo dovolené. Poukazuje napríklad na jeden z ostatných nezmyslov našich politikov o znárodňovaní Slovenských elektrární. „Nerozumejú dátam, nechápu trendy, ale púšťajú sa do avantúr, ktoré nutne skončia zle-nedobre,“ podotkol Bošňák na sociálnej sieti.

Naši politici zneužívajú podľa analytikov zo združenia Dáta bez pátosu situáciu s dodávkami a cenami plynu podobne ako to bolo s pandémiou koronavírusu. „Mali sme to tu posledné dva roky a volalo sa to pandémia. Absolútne negatívne konotácie všade okrem Švédska. Politici sa chopili kormidla a „zachránili“ nás. Teraz tu máme agresiu Ruska na Ukrajine a nedostatok energií a šialenstvo pokračuje, pričom riešenia málokto vidí a dáta nečíta takmer nikto,“ zdôraznil Bošňák.

Analytici sú presvedčení, že s vlniacimi sa dodávkami plynu z Ruska a s jeho nespoľahlivosťou sa EÚ hlavne za ostatných dvanásť mesiacov vysporiadala. Rusko už má namiesto 35-percentného podielu 10-percentný podiel na trhu s dodávkami plynu do EÚ. „V Nemecku bol znárodnený zásobník plynu Gazpromu s kapacitou 8 miliárd metrov kubických a namiesto prázdneho zásobníka z minulej zimy je tam už teraz 5 miliárd metrov kubických plynu a v dohľadnej dobe bude plný na 8 miliárd metrov kubických plynu,“ dodal Bošňák.

HRÔZA, STRAŠENIE, KATASTROFA, PANIKA, ÚZKOSŤ, KRÍZA (píše Ivan Bošňák)❗️Mali sme to tu posledné 2 roky a volalo sa to…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, September 7, 2022

Ďalšou pozitívnou správou podľa analytikov je, že v zásobníkoch v EÚ je už dnes takmer 90 miliárd metrov kubických plynu. Veľmi pravdepodobne sa vďaka teplému počasiu dostane EÚ blízko 100 miliárd metrov kubických do 4 až 5 týždňov a možno sa v októbri naplnia aj na maximum 106 miliárd metrov kubických. „A to počúvame šesť mesiacov o sústavných problémoch s plynom z Ruska,“ doplnil Bošňák.

EÚ si stanovila cieľ naplniť zásobníky plynu na 80 % k 1. novembru. „Bez fanfár bol tento cieľ splnený k 31. augustu. Nemecko neskôr stanovilo na 1. novembra 95 % cieľ a to by celú Európu posunulo na 84 % k 1. novembru. Tam budeme tento víkend a nie 1. novembra. Je to napriek mizerným ruským dodávkam plynu super úspech,“ podotkol Bošňák s tým, že Slovensko má dnes zásobníky naplnené na 80 % a sme premiantom v Európe.

Analytici z Dáta bez pátosu uznávajú, že cena plynu na trhoch je šialená. Ceny na trhoch sú o 40 % vyššie ako minulý september, a v strede augusta tohto roku boli 11 až 15-krát vyššie ako pred covidom. „Ale nikto nám a vám nepovedal, že z maximálnej ceny v strede augusta sme dnes o 20 % nižšie a cena vyslovené letí dole, aj pre padajúce ceny ropy. Držme si palce,“ uviedol Bošňák.

Máme pred sebou podľa analytikov len jedno veľké riziko, tuhú, chladnú, skorú a dlhú zimu. „Dnes vieme, že v najbližších štrnástich dňoch nezačne. A to sú dobré správy,“ uzavrel Bošňák.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť