S ohrozením citlivých informácií, ako sú osobné údaje či prístup k účtu na sociálnych sieťach, sa už aspoň raz stretol takmer každý druhý Slovák. S ohrozením svojich financií má skúsenosť takmer každý tretí. Najvyššej miere ohrozenia spomedzi porovnávaných vekových skupín čelia Slováci v strednom veku 45 až 55 rokov.
Viackrát sa s bezpečnostnou hrozbou, spojenou s ohrozením citlivých osobných údajov, stretla tretina z nich. Ohrozenie svojich financií opakovane pocítila pätina opýtaných v tejto vekovej kategórii. Vyplýva to z prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý uskutočnila pre mBank. Slováci, ktorí v prieskume potvrdili, že majú reálnu skúsenosť s ohrozením svojej bezpečnosti v online prostredí, uviedli, že to bolo najčastejšie formou phishingu.
Phishing je typ útoku, pri ktorom sa podvodník snaží elektronickou formou vylákať citlivé informácie, ako napríklad heslo, číslo platobnej karty a iné podobné informácie, ktoré sa dajú jednoducho zneužiť. Prieskum ukázal, že väčšina pokusov o podvod bola bez vzniku škody. Takmer každý desiaty napadnutý utrpel nejakú škodu.
Na políciu sa v prípade finančného podvodu obráti len málokto
Pri výskyte bezpečnostnej hrozby hľadajú ľudia pomoc najmä v rámci rodiny, priateľov či kolegov. Vyjadrilo sa tak 43 % respondentov. Na banku sa obrátilo 40 % opýtaných a na políciu 8 %. Každý štvrtý ohrozený uviedol, že v čase hrozby nevedel, čo má robiť.
Svoj mobilný telefón si biometriou či heslom vždy dôsledne chráni 82 % mladých ľudí, ale len 46 % seniorov. Ukázalo sa, že mladí ľudia sú oproti seniorom menej opatrní pri používaní verejnej wi-fi siete. Do svojho internet bankingu alebo e-mailu sa cez ňu prihlasuje 29 % mladých a len 20 % seniorov. Až 90 % seniorov vo veku nad 65 rokov si väčšinou alebo vždy nastavuje limit na karte pre výber, platbu v obchode či online platbu podľa potreby, u mladých ľudí túto možnosť väčšinou alebo vždy využíva 82 % opýtaných.
Zdroj: SITA