Včera prišli z Hollywoodu veľmi smutné správy. Vo veku 78 rokov zomrel kultový režisér David Lynch. Zanechal po sebe bohaté dielo.
Okrem celovečerákov bol aktívny aj na seriálovom poli a vytvoril aj veľké množstvo krátkometrážných experimentálnych filmov. Jeho snímky vynikali unikátnou surreálnou a snovou atmosférou, nezriedka boli poriadne temné a divákov aj kritikov rozdeľovali. V tomto článku si pripomenieme 10 výborných diel tohto vizionárskeho umelca.
1. Mazacia hlava
Mazacia hlava bola celovečerným debutom Davida Lyncha. Znepokojivý surreálny horor sa odohráva v temnom industriálnom svete a jeho hlavným hrdinom je Henry Spencer (Jack Nance). Toho jeho priateľka Mary (Charlotte Stewart) informuje, že sa jej narodilo dieťa.
Prišlo však na svet znetvorené a vlastne ani nevyzerá ako človek. Mary starostlivosť oň nezvládne a utečie a Henry s ním ostane sám. Mazacia hlava je náročným dielom, plným znepokojivých scén a zlovestnej atmosféry. Spočiatku bola kritikmi prijatá rozpačito, dnes ale patrí medzi kultové diela.
2. Sloní muž
Druhý film, ktorý David Lynch natočil, znamenal odklon od jeho surreálnej poetiky. Sloní muž je totiž životopisnou drámou, ktorá sa zamerala na život Johna Merricka (John Hurt). Ten sa narodil znetvorený a vošiel do dejín pod prezývkou Sloní muž.
Snímka si na paškál vzala predsudky, ktoré ľudia voči sebe chovajú, a odsudzovanie druhých bez toho, aby ich skutočne poznali. Sloní muž sa dočkal kritického aj diváckeho úspechu a získal sedem nominácií na Oscara. Lynchovi vyniesol aj jeho prvú oscarovú nomináciu za najlepšiu réžiu. Okrem toho získal aj viacero iných cien.
3. Duna
Ešte predtým, než nám Dunu majstrovsky predstavil Denis Villeneuve, sa o adaptáciu románu Franka Herberta pokúsil David Lynch. Príbeh sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti, v ktorej niekoľko rodov súperí o vládu nad planétou Arrakis. Tá obsahuje vzácne korenie, ktoré umožňuje cestovať naprieč vesmírom.
Film vznikal nesmierne ťažko, scenár sa niekoľkokrát prepisoval a Lynch mal problém obsiahlu a náročnú predlohu adaptovať do podoby jedného filmu. Výsledok napokon nenaplnil očakávania a Duna sa stala finančným prepadákom a recenzie boli prevažne negatívne.
S odstupom rokov sa však prístup divákov a kritikov predsa len zmenil a Duna je dnes prijímaná pozitívnejšie. Odniesla si nomináciu na Oscara v kategórii mix zvuku.
4. Modrý zamat
Neo-noirový triler Modrý zamat sa točí okolo mladíka Jeffreyho (Kyle MacLachlan), ktorý sa vracia do rodného mestečka, aby pomáhal otcovi v obchode. Pri prechádzke okolím nájde v tráve odrezané ľudské ucho. Nález odovzdá na polícii, ale vec tým preňho neskončí a on je postupne vťahovaný do temného sveta násilia a vrážd.
Modrý zamat disponuje podmanivou atmosférou, výbornými hereckými výkonmi a hororovým nádychom. Lynch ani v tomto diele nezaprel svoj špecifický štýl, a pre mnohých divákov tak bude Modrý zamat tvrdým orieškom. Svojho času americkú kritiku polarizoval, ale neskôr sa mu dostalo uznania a dnes právom patrí medzi kultové diela. Lynch si zaň odniesol nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia réžia.
5. Divokosť v srdci
Kriminálna road movie Divokosť v srdci sa točí okolo Ripleyho (Nicolas Cage) a Luly (Laura Dern), ktorí sa zamilujú aj napriek nevôli Lulinej matky (Diane Ladd). Rozhodnú sa utiecť, keďže Lulina matka si najala zločincov, aby Ripleyho zabili. Divokosť v srdci rozhodne robí svojmu názvu česť, pretože film je skutočnou divočinou.
Mix rôznych žánrov funguje výborne a film srší nespútanou energiou. Je ale pravdou, že podobne ako iné Lynchove filme, ani tento nesadne každému. Film získal na festivale v Cannes Zlatú palmu a odniesol si aj jednu nomináciu na Oscara (pre Diane Ladd v kategórii najlepší výkon herečky vo vedľajšej úlohe).
6. Lost Highway
Surreálny triler Lost Highway sa točí okolo saxofonistu Freda Madisona (Bill Pullman). Jeho manželka Reneé (Patricia Arquette) nájde pred dverami ich domu videokazetu, na ktorej je zachytený ich dom a napokon aj oni sami – mŕtvi. Freda polícia zatkne, ale on z cely nevysvetliteľne zmizne. Namiesto neho v nej je nevinný mladík Pete Dayton (Balthazar Getty), ktorý netuší, ako sa do cely dostal.
Už z tohto stručného popisu ti je zrejme jasné, že Lost Highway nebude úplne oddychovým filmom. A je to pravda. Pri tomto filme totiž musíš premýšľať a pokúsiť sa ho interpretovať sám. Lost Highway má úžasne temnú atmosféru, je výborne natočený a mnohé scény z pamäti len tak nedostaneš. Podobne ako pri viacerých predchádzajúcich Lynchových dielach, aj tento film kritikov rozdelil a neskôr sa dočkal kultového statusu.
7. Príbeh Alvina Straighta
Po čírej temnote Lost Highway urobil David Lynch nečakaný krok. Pre štúdio Disney (!) natočil civilnú a ľudskú drámu Príbeh Alvina Straighta.
Príbeh vychádza zo skutočných udalostí a sleduje starého pána Alvina Straighta (Richard Farnsworth), ktorý sa dozvie, že jeho odcudzený brat Lyle (Harry Dean Stanton) prekonal mŕtvicu. Bratia sa kedysi dávno pohádali a celé roky sa nevideli. Alvin sa však rozhodne za Lylom vydať. Keďže ale nemôže šoférovať, vyrazí na cestu dlhú 600 kilometrov na záhradnom traktore.
Hoci aj v Príbeh Alvina Straighta si David Lynch ponechal svoj špecifický rukopis a ponúkol niekoľko jemne surreálnych scén, vo väčšine času sa drží v príjemne civilnej rovine. Príbeh je jasne čitateľný, ale silný a nevtieravo dojemný. Snímka si odniesla nadšené recenzie a viacero cien, vrátane jednej nominácie na Oscara (pre Richarda Farnswortha ako najlepšieho hlavného herca).
8. Mulholland Drive
Znepokojivý hororový triler Mulholland Drive pre mnohých predstavuje vrchol Lynchovej tvorby. Snový príbeh sa točí okolo začínajúcej herečky Betty Elms (Naomi Watts), ktorá vo svojom dome natrafí na ženu, ktorá stratila pamäť (Laura Harring). Spolu s ňou sa rozhodne pátrať po jej minulosti.
Mulholland Drive je síce náročným, ale nesmierne fascinujúcim dielom. Pohltí ťa svojou temnou atmosférou a bude dráždiť viacerými nie úplne jasnými scénami.
Nehovoriac už o tom, že je parádne nakrútený a herecké výkony sú špičkové. Film si odniesol nadšené recenzie, viacero cien a Lynch zaň získal aj nomináciu na Oscara.
9. Inland Empire
Inland Empire je posledným celovečerným filmom Davida Lyncha. Nesmierne náročné dielo začína ako príbeh herečky Nikki (Laura Dern), ktorá získa rolu vo vysnívanom filme. Ten je remakom zabudnutého nemeckého filmu, ktorý bol údajne prekliaty. Nikki sa začne identifikovať so svojou úlohou a napokon prestáva byť jasné, čo je realita a čo fikcia.
Inland Empire je určite najexperimentálnejším Lynchovým celovečerákom. Film má opäť nesmierne znepokojivú atmosféru, desivé výjavy aj skvelých hercov, pre bežného diváka však pôjde o veľmi ťažko stráviteľný zážitok.
Inland Empire – tak ako mnohé iné Lynchove snímky – kritikov nemilosrdne rozdelil. Jedna strana film vnímala ako nepochopiteľný chaos, druhá ako prepracované autorské dielo. Film získal aj niekoľko cien.
10. Mestečko Twin Peaks
Tento článok sme síce venovali prevažne filmom Davida Lyncha, predsa len však nemôžeme opomenúť seriál Mestečko Twin Peaks. Ten sa totiž stal popkultúrnym fenoménom.
Celý príbeh odštartuje brutálna vražda miestnej stredoškoláčky Laury Palmer (Sheryl Lee) z malého mesta Twin Peaks. Na miesto prichádza špeciálny agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan), aby sa pokúsil vypátrať vraha.
Seriál bol mixom viacerých žánrov, odkazoval na klasické soap opery, pridal hororový nádych, tajomno, surreálnu atmosféru, ale aj absurdný humor. Výsledkom tak bol jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Dočkal sa dvoch sérií, samostatného filmu Twin Peaks: Fire Walk With Me a v roku 2017 Lynch natočil aj mimoriadne chválenú tretiu sériu.