Body horor je ojedinelý, avšak svetovo už domestikovaný žáner. Bežný predpoklad je, že fanúšikovia tohto žánru si užívajú len obscénne násilie a krutosť. V tých kvalitnejších filmoch tohto druhu avšak ide často aj o niečo viac. Premeny tela alebo jeho postupná deštrukcia môžu viesť k inovatívnym spôsobom navodenia hrôzy, napätia, ale aj preskúmania filmovej témy.
Najnovšie si môžeš v kinách vychutnať film Substancia s Demi Moore a Margaret Qualley. Vo filme sledujeme starnúcu a upadajúcu hollywoodsku hviezdu, ktorá nájde odpoveď na svoje problémy v záhadnej substancii. Tá jej dá šancu omladnúť netradičným spôsobom. Postupne sa začnú diať divoké veci a od druhej polovice tu máme slušný body horor, odkazujúci na všetky možné diela, ktoré dnes spomenieme.
Ak si hororovým fanúšikom, musíš tieto filmy poznať. Ak nie, pravdepodobne dostaneš šancu vylepšiť rebríček svojich obľúbených hororových filmov. Pri niektorých ide o staršie body horor filmy, pri niektorých o novšie. Prineste telá, pripravte sa na dokonalé praktické vizuálne efekty a nasaďte si klobúky. Toto je 10 najlepších hororov žánru body horor.
The Fly
David Cronenberg je asi najdôležitejším zástupcom body hororu, keďže väčšinu svojej kariéry natáčal body hororové filmy. Jeho asi najznámejším dielom je The Fly s Jeffom Goldblumom z roku 1986. Vo filme ide o nádejného vedca, ktorý sa stane účastníkom nešťastnej náhody a následne sa začne meniť na muchu. Jeho osobný život sa začne rozpadať a musí navigovať zmeny nielen svojho tela, ale aj svojho nového „mušieho“ života.
The Thing
Ďalším z dôležitých zástupcov žánru body horor je americký režisér John Carpenter. Podobne ako Cronenberg, aj on natočil niekoľko zásadných a vynikajúcich body horor filmov, avšak najznámejším je jeho kultové dielo The Thing z roku 1982. Príbeh je jednoduchý.
Partia výskumníkov izolovaných na základni na Antarktíde sa stretáva s Vecou. Mimozemskou entitou, ktorá dokáže dokonale simulovať podobu a správanie akéhokoľvek živého tvora. Schováva sa medzi skupinou mužov a nastáva napätá hra odhaľovania a pochybovania. Film oplýva niekoľkými najlepšími praktickými vizuálnymi efektmi v histórii hororu a skvelým soundtrackom od Ennia Morriconeho.
Videodrome
A máme tu ďalší film od Davida Cronenberga. Videodrome z roku 1983 sleduje hlavného hrdinu, riaditeľa istej televízie, ktorý nachádza nový záhadný kanál. Tam sa vysiela iba násilie, a nedokáže mu odolať. Stane sa od neho závislým a postupne sa stáva sám súčasťou televízie. Film skúma hranice technológie a ľudského tela, vplyvu technológie naň a toho, aké nebezpečia nás môžu v budúcnosti čakať.
Znova, perfektné praktické vizuálne efekty a dokonale charizmatický, avšak nechutný herecký výkon predstaviteľa hlavnej postavy.
Tetsuo: The Iron Man
Tetsuo z roku 1989 je japonský experimentálny film žánru body horor, ktorý, ako sa podľa názvu dá vyčítať, je o železnom mužovi. Nie ale takom, ako si ho predstavujeme my. Keď sa povie Iron Man, hneď máme v hlavách Roberta Downeyho Jr. alebo Michaela Fassbendera ako Magneta. Tetsuo ide troška inakším smerom. Hlavný hrdina sa totižto stáva súčasťou kovu, ktorý vie ovládať. Ide o nízkorozpočtové dielo s božskou nádielkou vizuálneho šialenstva a neustále besného rytmu filmu.
Hlavný hrdina sa postupne stáva kopou rachotajúceho hrdzavého kovu a eventuálne sa stretáva aj so svojím súperom, ktorý má všetko na to, aby ho jednoducho porazil. Znova, celý film je postavený na praktických vizuálnych efektoch. Na nich je vidno, že boli robené za menej peňazí, avšak vďaka šikovnosti tvorcov je tento film dodnes zaujímavý a zábavný.
Possession
Possession je netradičný body horor film od poľského režiséra Andrzeja Żuławskeho z roku 1981. V príbehu sledujeme rozpad manželstva dvoch ľudí, ktorí sa postupne navzájom ničia. Film veľmi efektívne využíva body horor a praktické vizuálne efekty na to, aby surrealisticky vykreslil psychologický úpadok ústrednej dvojice. Mnohými tvorcami a divákmi je považovaný za jeden z najlepších psychologických hororov histórie.
Priprav sa ale na to, že pozeranie tohto filmu nebude „ako lízať med“. Väčšina z neho je práve o vyostrených výmenách ústredného manželského páru. Až v neskorších fázach dôjde k tomu body hororu. Oplatí sa ale počkať.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane