Hellraiser
Kultový body horor film Hellraiser z roku 1987 od režiséra Cliva Barkera sa zapísal do dejín kinematografie ako jeden z najdôležitejších hororov všetkých čias. Išlo o film s nižším rozpočtom, ktorý si ale svojou originalitou získal fanúšikov naprieč celým svetom. Hellraiser sa od toho bodu iba rozširoval. Z jedného filmu sa stala séria, pribudli komiksy a hračky.
Perfektný soundtrack, inovatívne praktické vizuálne efekty a mnoho ďalších prvkov z Hellraisera robia niečo, čo treba jednoducho vidieť. Treba byť ale opatrný, pokračovania už nie sú až také kvalitné, až na tú najnovšiu časť z roku 2022.
Taxidermia
A ďalším netradičným filmom na tomto zozname sa stáva maďarský body horor film Taxidermia z roku 2006. Ide o triptych, zobrazujúci 3 odlišné príbehy 3 mužov z jedného rodu. Sledujeme ich postupnú degradáciu naprieč rôznymi politickými obdobiami a sme svedkami nechutností, čo páchajú alebo sa nimi rovno živia.
György Pálfi, pokladaný za jedného z najlepších moderných maďarských filmových režisérov, natočil netradičné dielo s kopou obscénností. Niekto by si aj myslel, že mu vo filme išlo čisto len o znechutenie diváka. Tento body horor v sebe ale skrýva omnoho viac.
Titane
Titane od festivalovo obľúbenej francúzskej režisérky Julie Ducournau z roku 2021 si získal fanúšikov nielen festivalov, ale aj obyčajných návštevníkov kín. Vo filme ide o nešťastné dievča, ktoré je kvôli tragédii donútené si dať voperovať do hlavy titánovú platničku. Naprieč príbehom prechádzame cez rôzne kontroverzné a násilné udalosti jej života. Následne sa stretáva s osamelým otcom, s ktorým si vybuduje rodičovský vzťah.
Avšak okrem toho má aj sex s autom, vyteká z nej olej a, áno, tento film je divný. To je ale jeho sila. Jeho body horor elementy sú využívané tak, aby prehlbovali tému filmu a prinášali divákovi viac než veľké potešenie z toho, aké podivnosti a nechutnosti vidí na plátne alebo obrazovke. Do body hororu by sa dal počítať aj Ducournauin predošlý film Raw z roku 2016 o dvoch dospievajúcich sestrách, ktoré majú spoločnú jednu vlastnosť. Sú kanibalkami.
Slither
Musíme tu mať aj komédiu. Veľa zo spomenutých filmov komediálnymi elementmi oplýva, avšak Slither z roku 2006 je jasným úkazom toho, že body horor a komédia vedia koexistovať. Kto film natočil? Režisér James Gunn, ktorého môžeme už teraz poznať vďaka jeho MCU trilógii Guardians of the Galaxy a po novom ako kreatívneho šéfa DC filmov. Ide o jeho prvý dlhometrážny film a príbeh je o parazitickom mimozemšťanovi, ktorý pristane do malého amerického mestečka a začne terorizovať jeho obyvateľov.
Podobne ako pri The Thing, ktorým sa Gunn nepochybne inšpiroval, ide o film stojaci hlavne na základoch praktických efektov. Na rozdiel od The Thing ide ale o horor s dôležitými prvkami čiernej komédie.
Possessor
Na zoznam by sa s veľkou ľahkosťou mohol znova umiestniť nejaký film od Davida Cronenberga, avšak tentokrát sa radšej obrátime na jeho syna Brandona Cronenberga. Ten si vo filmovom svete začína vytvárať podobné meno ako jeho otec. Taktiež ide smerom body hororu, ktorý reflektuje vnútorné premeny ľudskej bytosti. Zatiaľ jeho najznámejším filmom je asi Infinity Pool s Miou Goth. Jeho lepšie a zaujímavejšie filmy sú ale Antiviral z roku 2012 a Possessor z roku 2020.
Premisa filmu Possessor je jednoduchá. Film sleduje profesionálneho „possessora“ alebo človeka, ktorý sa dokáže „vlúpať“ do mysle druhého človeka a prevziať nad ním kontrolu. Vtedy si s ním môže robiť, čo len chce. Ako si asi vieš predstaviť, dôjde k sérii nešťastných udalostí a „possessor“ to začne mať viac než ťažké.