Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Shutterstock

Desať knižných príbehov, ktoré navodia tú pravú vianočnú atmosféru

Tieto príbehy ti vnesú do obývačky vianočnú atmosféru, aj keď vonku práve nesneží.

Tiež si rád zaspomínaš na časy, keď bol december typický svojimi mínusovými teplotami, haldami snehu a vzduchom, ktorý neskutočne oziabal až do špiku kostí? Tešiť sa v tom čase na Vianoce nebolo vôbec ťažké. Predstava prírody prikrytej bielou „perinou“ za oknami, rozvoniavajúcej kuchyne a príjemného tepla v svetle rozžiareného vianočného stromčeka… Čo viac by sme si priali, že?

Dnes pre väčšinu predstavujú Vianoce iba zhon, nákupný ošiaľ, a už ani to počasie nie je, čo bývalo, a sneh nájdeš leda tak v Tatrách… My však nedovolíme, aby ti radosť z Vianoc pokazilo počasie, a preto prinášame tipy na knižné príbehy, ktoré ti aj sediac v obývačke vyčarujú dokonalú vianočnú atmosféru.

Silvia Demovičová – Na Vianoce budem doma

Prvou milou young adult oddychovkou, ktorá zahreje pri srdiečku, je príbeh Na Vianoce budem doma, ktorý napísala slovenská spisovateľka Silvia Demovičová.

Do Vianoc zostáva niekoľko dní. Vysokoškoláčka Lea sa teší, že po semestri strávenom na internáte si užije sviatky s rodinou. Predstavuje si, ako bude popíjať horúcu čokoládu a pozerať vianočné filmy. Hokejista Filip by mal cestovať spolu so svojím tímom na najdôležitejší zápas celej doterajšej kariéry. Namiesto toho na poslednú chvíľu nasadne do vlaku s obavami, že sa chystá urobiť najväčšiu chybu svojho života.

Zdá sa, že Lea a Filip už nemôžu byť odlišnejší – ona miluje Vianoce, nosí zvončekové náušnice a mikinu so sobom, on sa neustále tvári ako Grinč a nechápe, čo je na Vianociach také výnimočné. Keď sa ich cesty skrížia na stanici, ani jeden z nich netuší, že budú musieť spojiť sily, aby sa kvôli snehovej kalamite včas dostali tam, kam potrebujú – Lea domov, pretože to z istých dôvodov sľúbila nevlastnej mame, a Filip do Prahy, kde na neho čaká ťažké rozhodnutie.

Julie Caplin – Hrad v Škótsku

Schúľ sa do svojho obľúbeného kresla, zababuš sa do huňatej deky a pri vôni vanilky sa začítaj do ďalšieho romantického príbehu z krajiny tisícich hradov a drsnej vysočiny, románu Hrad v Škótsku od našej obľúbenej Julie Caplin. V tejto knihe na teba čaká príbeh o dvoch nedokonalých ľuďoch, ktorých spojí dokopy priam dokonalá láska.

Keď sa Izzy vráti z vychýrenej kuchárskej školy Killorgally späť do škótskeho hradu, ktorý zdedila, čaká ju tam hneď niekoľko prekvapení. Okrem toho, že vo svojej kuchyni objaví príťažlivého profesora histórie Rossa, jej mama sa počas Izzyinej neprítomnosti pustila do rozsiahlej rekonštrukcie a navyše hrad na Vianoce prenajala skupinke zámožných hostí!

A tak Izzy zostáva len niekoľko týždňov na to, aby chátrajúci hrad premenila na kúzelný hotel. Našťastie má hneď niekoľkých pomocníkov a jedným z nich je na prekvapenie všetkých aj Ross. A hoci si to Izzy vôbec nechce pripustiť, začína na neho myslieť čoraz viac…

Dr. Seuss – Ako Grinč ukradol Vianoce

Kto z dnešných detí by nepoznal Grinča, azda najväčšieho hundroša na svete? Dr. Seuss napísal príbeh Ako Grinč ukradol Vianoce v roku 1957, aby prinavrátil vianočným sviatkom ich pôvodného ducha.

Nemá rád veselých obyvateľov mestečka a žije v jaskyni na vrchu so svojím psom, aby mal od každého dokonalý pokoj. Má srdce tvrdé ako kameň a neznáša Vianoce a celý advent. Keď ale vymyslí ohavný plán, že ukradne Vianoce, čaká ho obrovské prekvapenie.

Odporúčame prečítať:

10 nadaných herečiek, ktoré brilantne stvárnili mužské postavy

Emily Stone – Navždy v decembri

Nechaj sa zahriať horúcou láskou Josie a Maxa v romantickom vianočnom príbehu Navždy v decembri z pera Emily Stone.

Každý rok v decembri posiela Josie list rodičom, ktorých stratila v jednu vianočnú noc pred mnohými rokmi. Píše doň vždy rovnaké slová: Navždy mi budete chýbať. Tento rok jej však pravidelnú cestu k poštovej schránke prekazí sympatický Max, ktorý plánoval tráviť sviatky s rodičmi v New Yorku, no všetky lety zrušili. Aby neboli na vianočné sviatky sami, Josie a Max sa dohodnú, že ich strávia spolu a poriadne si ich užijú.

Korčuľovanie sa na ľade, varené víno, nakupovanie darčekov aj bozk pod imelom. Josie verí, že je to len začiatok niečoho špeciálneho… Lenže Max zrazu bez rozlúčky zmizne a Josie nezanechá žiadnu možnosť, ako ho kontaktovať. Na to, čo urobil, má síce závažný dôvod, no ani on nevie na Josie zabudnúť. Napriek presvedčeniu, že sa už nikdy nestretnú, osud ich cesty znova spojí… A nielen raz…

Ashley Elston – Mojich 10 rande naslepo

V prípade, že máš doma mladšieho súrodenca a chcete si čakanie na Vianoce užiť pri knihe spolu, príbeh Mojich 10 rande naslepo od Ashley Elston bude správnou voľbou pre mladšiu polovicu „čitateľského klubu“.

Sophie dostane krátko pred Vianocami kopačky od frajera. A akčná stará mama má riešenie vždy poruke – pripraví pre Sophie desať rande naslepo. Či sa vydá na kúl párty s pekným vysokoškolákom, alebo s krpatým prvákom pózovať do živého betlehema, liečba, zdá sa, funguje. Aj keď sa ju bývalý snaží získať späť, Sophie si uvedomuje, koľko premeškala. A toho pravého mala možno rovno pod nosom. Budú pre Sophie tieto Vianoce veľký chaos alebo zmena, ktorú skutočne potrebovala a sama o tom nevedela?

Charles Dickens – Vianočná koleda

Nepoznáme snáď nikoho, kto by nikdy nepočul o Charlesovi Dickensovi a jeho príbehu o Ebenezerovi Scroogeovi. Na knižnom trhu nájdeš mnoho podôb tejto knihy, ale tento rok je vďaka vydavateľstvu Tatran špeciálny – najslávnejší vianočný príbeh Vianočná koleda nájdeš v exkluzívnom vydaní s krásnymi ilustráciami Lisy Aisato.

Príbeh rozpráva o starom Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Vždy sedáva sám vo svojom veľkom chladnom dome a zlostne pozoruje rozsvietené okná okolitých domov, kde si ľudia v teplom kruhu rodín pochutnávajú na vianočnej hostine. Scrooge sa uloží do postele, ale akosi nedokáže zaspať.

Vtom ho navštívia traja duchovia a jeden po druhom ho berú na poučné cesty, ktoré by chamtivcovi mali otvoriť oči. Scrooge zistí, že nič nie je také, ako si dovtedy myslel. Prehodnotí svoj životný postoj alebo ostane naďalej plný zloby a nenávisti?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.